اخبار پوشاک و طراحی ودوخت آذربایجان غربی
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند ، بلکه کارها را بطریق متفاوت انجام میدهند ...
شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
دختران بومی وپوشیدن لباس محلی ... نظرات() 
شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
راه اندازی گارگاه دوخت لباسهای محلی ... نظرات() 

14-مشاغل خانگی (دوخت لباس های محلی)

دوخت لباس های محلی

لباس های سنتی و محلی عشایر ایران بسیار متنوع می باشد؛ لباس های فوق از پارچه هایی با رنگ های شاد و جواهرات بدل و پولک تهیه می شود. برای تهیه اینگونه لباس ها ابتدا باید پارچه ای با عرض 150 سانتی متر و به طول 5 متر تهیه کرده و به صورت دامن چین دار دوخته شود. سپس بلوزی که بلندی آن تا پایین دامن کشیده شود  الزامات یا مقدمات مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت 2 ماه و تهیه وسایل مورد نیاز مانند پارچه، قیچی، چرخ خیاطی، نخ، پولک، مهره، ملیله و ... 

 ویژگی های متصدی شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت 2 ماه (300 ساعت) و داشتن علاقه، دقت و ابتکار عمل.

 نیازمندی های آموزشی شغل:

1- آشنایی مقدماتی با ابزار کار به صورت تئوری و به مدت 2 ساعت،

2- روش تهیه الگو جهت دوخت بلوز به صورت عملی و به مدت 10 ساعت،

3- آموزش دوخت بلوز به صورت عملی و به مدت 70 ساعت،

4- آموزش دوخت دامن به صورت عملی و به مدت 8 ساعت،

5- آموزش دوخت روسری و هد بند به صورت عملی و به مدت 10 ساعت،

6- آموزش دوخت پولک، مهره، ملیله، منجاق و ... به صورت عملی و به مدت 200 ساعت.

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

لباس های محلی عشایری از جمله لباس هایی است که حتی افراد شهرهای مختلف جهت تنوع و به صورت مد نیز استفاده می کنند لذا با استفاده از تزئین های متفاوت می توان تقاضا را بیشتر کرد.

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغلی:

از آنجا که عده زیادی از هموطنان ما، عشایر می باشند و خواستار لباس های محلی خود هستند، لذا پیش بینی می شود تعداد 50 کارگاه با ظرفیت 250 نفر راه اندازی شود (هر کارگاه 5 نفر).

برآورد هزینه راه اندازی شغل:

ردیف

امکانات مورد نیاز

سرمایه ثابت

سرمایه در گردش

قیمت

1

پارچه ، نخ ، پولک ، منجاق ، ملیله

 

*

000/000/3

2

چرخ خیاطی ، قیچی

*

 

000/000/2

3

کرایه مکانی به مساحت 12متر

*

 

000/000/15

4

مزد افراد ( هر نفر 000/500 ریال ماهانه )

 

*

000/000/30

5

هزینه های پیش بینی نشده « تورم سالیانه »

 

*

000/000/1

 

 

جمع (برآورد هزینه در سال ۱۳۸۲)

000/000/51

 برآورد مدت زمان مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

بعد از طی کردن دوره آموزشی به مدت 2 ماه و تهیه امکانات مورد نیاز، می توان کار فوق را راه اندازی نمود.

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

1- نتایج اقتصادی شامل بهبود شرایط اقتصادی خانواده و کاهش بیکاری،

2- نتایج فرهنگی شامل گسترش و اشاعه فرهنگ عشایری و بومی.

 مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:

1- سازمان صنایع دستی ایران جهت صدور مجوز تأسیس یا راه اندازی کارگاه  و همچنین نظارت فنی و مهندسی کالای ساخته شده،

2- مکان های تجاری جهت تهیه وسایل اولیه،                

3- اداره کار جهت ارائه وام،

4- صدا و سیما و نشریات خبری جهت تبلیغ،

5- آموزشگاه ها جهت آموزش،

6- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت برپایی نمایشگاهی

                   تهیه وتنظیم از خانم ژیلا علیپوریان  محقق وکارشناس مدیریت اموزشی

 


 


 

 

شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
لباس سنتی تالش بیانگر حجاب ووقار آنهاست ... نظرات() 
لباس سنتی زنان تالش بیانگر حجاب و وقار آنهاست تالش ـ صنایع دستی بومی و سنتی همیشه دارای جذابیتهای خاصی برای همگان است؛ این جذابیت ها را در منطقه تالش در شمال گیلان می توان به صورت ویژه مشاهده کرد.
پوشش محلی و یا لباسهای بومی و سنتی یکی از ویژگیهای فرهنگ بومی و از مختصات زندگی مردم تالش است که متاسفانه امروزه به تدریج در حال رنگ باختن است.
برای حفظ و احیای لباس سنتی زنان تالش تاکنون کار چندانی صورت نگرفته به طوری که این پوشش که حجاب کامل محسوب می شود و نشانه پیوند عمیق آداب و سنن تالشیان با ارزشهای دینی است ، امروزه فقط در برخی از روستاها جایگاه خود را حفظ کرده است.
در این میان تلاش و همت یک بانوی هنرمند تالشی در احیای این پوشش و نمایش آن در عرصه های مختلف نشانگر این است که هنور افرادی هستند که دل در گرو فرهنگ بومی منطقه دارند.
'سکینه پورمحمود' هنرمند ظریف کار تالشی متولد 1355 و کارشناس ادبیات فارسی ، صنعتگر میراث فرهنگی و ساکن روستای آلالان اسالم است که با برپایی یک نمایشگاه و فروشگاه در شهر تالش، پرچمدار عرضه این نوع پوشش زنانه به تالشیها شده است.
وی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به علت علاقه خاص به هویت و سنت ایرانی و تالشی، به دوخت و دوز لباس های محلی تالشی روی آوردم و در کنار آن به دوخت انواع لباس های محلی از جمله کردی ، گیلکی ، مازندرانی و شیرازی نیز می پردازم.
وی می گوید: من زیبایی خلقت خداوند را در تنوع زبانی ، لباس مردمان مختلف و تکثر نژادی دیدم و به همین علت تلاش کردم تا حجاب جامعه ایرانی را در قالب این لباسهای زیبا که مظهر کامل حجاب و عفاف ایرانی است ، به نمایش بگذارم.
وی با تاکید بر لزوم حمایت مسوولان از هنرمندان و اهتمام آنها به حفظ لباس بومی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه در هر شش ماه از سال و ارایه این لباسها در نمایشگاه های شهرستان نیازمند توجه ویژه مسوولان است.
پورمحمود با اشاره به اینکه لباس زیبای زنان تالشی در کشور یونان و آلمان رتبه نخست المپیاد لباس اقوام را کسب کرده، گفت: خوشبختانه مردم مهربان و مهمان نواز ایران استقبال خوبی از نمایشگاه سنتی لباس تالشی می کنند و خواهران و برادران ترک و کرد عزیز ما نیز استقبال خوبی داشته اند.
وی اضافه کرد: نزدیک دو سال است که در تالش با دایر کردن کارگاهی مشغول به کار هستم و تمام تلاشم این است که با قیمت مناسب لباس تهیه کنم تا همه اقشار قدرت خرید این لباسهای گران قیمت را داشته باشند.
وی اظهار داشت: این لباسها ترکیبی از یک دامن 12 متری با یک نوار و شلوار دو متری و پیراهن 5/2 متری و نیز جلیقه 55 سانتی متری و یک روسری می باشد.
این بانوی هنرمند تالشی ادامه داد: زنان تالشی دامن 12 متری این مجموعه لباس را در سالهای گذشته در عروسی ها داخل شلوار پرچین می گذاشتند و سوار بر اسبهای چابک شده و به دنبال عروس می رفتند و دور جلیقه این مجموعه لباس نیز سکه دوزی انجام می دادند.
وی خاطرنشان ساخت: این لباس در رنگهای مختلف دوخته می شود ولی رنگ خاص و غالب لباس سنتی عروسی تالشیها ، قرمز است به طوری که پیراهن و دامن سفید و یا برعکس با جلیقه مشکی دوخته می شود.
پورمحمود گفت: انسان ذاتاً زیبادوست است و ناخودآگاه به اطرافیان زیبایی می دهد و جای خوشحالی است که زنان منطقه اسالم ، خرجگیل ، پره سر ، رضوانشهر و ماسال ضمن تداوم استفاده از لباس زنان تالشی خیلی به سنت ارزش قائل هستند و احترام خاصی برای این لباس می گذارند.
وی توجه به مولفه های فرهنگ بومی و محلی را موجب تقویت باورها و رفتار ما در برابر تهاجمات فرهنگی دانست و بیان کرد: ما اگر دست به دست هم دهیم و زنجیروار از تهاجم فرهنگی جلوگیری کنیم می توانیم لباس خود را به عنوان یکی از نمادهای فرهنگ ایرانی به خارجی ها بقبولانیم چرا که استقبال آنها از نمایشگاه های لباسهای محلی نشان داده که ملل دیگر لباسهای ما را خیلی دوست دارند. ک/4
7106 / 535/695/508 انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30314950
 
دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
اعلام 214 رشته برای مشاغل خانگی ... نظرات() 
نوشته شده توسط فرهاد اسماعیلی   
 

قانون حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی از زمان تصویب آن در مجلس در خرداد امسال تا تدوین، تصویب و ابلاغ آن در هفته گذشته، از سوی تیم‌‌های کارشناسی مورد بررسی قرار گرفت و در کمیته مشاغل خانگی که رئیس آن وزیر کار و امور اجتماعی بود این بررسی‌‌های کارشناسی مورد نقد قرار گرفت تا در نهایت پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی این قانون، رشته‌‌های مورد تایید این کمیته که در ردیف مشاغل خانگی قرار می‌گیرند، اعلام شد. براساس اعلام دبیرخانه کمیته حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی، تاکنون ۲۱۴ رشته مشاغل خانگی که می‌توان آن ‌را اجرایی کرد شناسایی شده است. از این ۲۱۴ رشته، ۱۲۰ رشته در بخش صنایع دستی و ۱۱ رشته در بخش تولیدی کشاورزی، دامپروری و شیلات است. بخش تولید صنعتی نیز ۴۱ رشته، فعالیت‌‌های بخش فناوری اطلاعات ۱۱ رشته و مشاغل خانگی خدماتی نیز هفت رشته را شامل می‌شوند.
محمدرضا حمیدزاده، کارشناس کارآفرینی درباره رشته‌‌های اعلامی مشاغل خانگی به خبرنگار «گسترش صنعت» گفت: اینکه برای آغاز کار ۲۱۴ رشته معرفی شده است نشان از بررسی و تحقیق درباره این رشته‌‌ها دارد. وی افزود: همانطور که انتظار می‌رفت بیشتر رشته‌‌های معرفی شده مربوط به صنایع‌دستی با ۱۲۰ رشته است. این نشان می‌دهد که اهمیت به صنایع‌دستی می‌تواند اشتغالزایی زیادی در کشور داشته باشد و توسعه این صنایع می‌تواند به صادرات غیرنفتی کشور نیز کمک کند.
صنایع دستی
دبیرخانه کمیته حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی، ۴۱ سرفصل‌‌های شغلی برای بخش صنایع‌دستی در نظر گرفته است.
شاخه نساجی سنتی که شامل توربافی، شالبافی، زری‌بافی، موج‌بافی، ترمه‌بافی، مخمل‌بافی، سجاده‌بافی، دارایی‌بافی (ایکات)، شمدبافی، تکه‌دوزی، ‌شبکه‌دوزی،‌ ابریشم‌دوزی،‌ آجیده‌دوزی (لایه‌دوزی)، جاجیم‌بافی،‌ چادر شب‌بافی،‌ ماشته‌بافی و عبابافی است. پوشاک سنتی نیز گیوه‌بافی، چاروق‌دوزی،‌ چموش‌دوزی،‌ پوستین  ‌دوزی،‌ طراحی و دوخت لباس محلی،‌ گیوه‌دوزی، قلاب‌بافی،‌ میل بافی (کاموا بافی- بافتنی سنتی)، کلاه نمدی، عروسک‌بافی را در بر می‌گیرد.
دیگر زیرشاخه صنایع‌دستی نیز صنایع فلزی است که مشاغل قلم‌زنی، مشبک‌سازی فلزی،‌ حکاکی روی فلز، ملیله‌دوزی، گرگور بافی، زیو‌ر‌آلات سنتی (جواهر سازی) و صنایع‌دستی مسی (تابلو، وسایل تزئینی) است.
صنایع‌دستی چوبی و حصیری مربوط به معرق‌کاری، حصیر‌بافی، منبت ریز (آباده و گلپایگان)، ترکه‌بافی (ارغوان‌بافی، مرواربافی، چم‌بافی)، کپوبافی، خراطی (ساخت ظروف چوبی- تسبیح‌سازی)، نقاشی روی چوب، قاب‌سازی، مرواریدبافی، مشبک چوب، خاتم‌کاری، سوخت روی چوب، ساخت‌ سازهای سنتی (ساخت سازهای بادی- ساخت سازهای کوبه‌ای)، پیکر تراشی چوبی (مجسمه‌سازی)، سفال، سرامیک و کاشی سنتی شامل سفال و سرامیک، کاشی هفت رنگ، معرق کاشی، نقاشی روی سفال و مهرسازی است.
آبگینه نیز شامل نقاشی روی شیشه- ویترای بوده و پیشه‌های سنتی وابسته به صنایع‌دستی شامل نخ ریسی سنتی،‌ رنگرزی گیاهی می‌شود. همچنین صنایع‌دستی سنگی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی (گوهر تراشی) را در برمی‌گیرد. حمیدزاده، کارشناس کارآفرینی درباره رشته‌‌های زیرشاخه بخش صنایع‌دستی بیان کرد: رشته‌‌های بخش صنایع‌دستی اعلام شده از سوی کمیته مشاغل صنایع بیشتر شامل مشاغلی می‌شود که در حال حاضر زنده است و فعالیت‌‌هایی هرچند کوچک در گوشه و کنار ایران انجام می‌شود. وی با اشاره به صنایع فراموش شده این بخش گفت: بهتر است این کمیته برخی صنایع‌دستی را که فراموش شده و امکان احیای آن وجود دارد در قالب صنایع دستی فراموش شده، ارائه کند تا علاقه‌مندان به این رشته‌‌ها نیز امکان فعالیت و استفاده از توان حمایتی دولت در این بخش‌‌ها را داشته باشند.
بخش
کشاورزی، دامپروری و شیلات
مشاغل تولیدی بخش‌های کشاورزی، دامپروری و شیلات دو زیرمجموعه دارد که فعالیت‌های پرورش طیور و حشرات شامل پرورش‌دهنده اردک گوشتی، پرورش‌دهنده بوقلمون گوشتی، پرورش‌دهنده کرم‌ابریشم، پرورش ‌دهنده غاز، پرورش‌دهنده کبک، پرورش‌دهنده برخی سوسک‌ها و مورچه‌ها (برای خوراک دام و طیور یا صادرات)، پرورش‌دهنده پرندگان زینتی و حیوانات (کبوتر- قناری)، پرورش‌دهنده پرندگان خوراکی، پرورش‌دهنده بلدرچین، جوجه کشی شده و فعالیت‌های شیلات شامل تولید ماهیان زینتی و آکواریومی می‌شود.
مشاغل بخش خدماتی کشاورزی، دامپروری و شیلات نیز سه زیر مجموعه به شرح زیر دارد:
بخش خدمات کشاورزی، بسته‌بندی انواع مواد غذایی از محصولات کشاورزی (سنتی- صنعتی) و گیاهان دارویی، بسته‌بندی و درجه‌بندی محصولات زراعی، تهیه و بسته‌بندی سبزیجات فرآوری شده (خشک، پودر، سرخ کرده، پاک کرده و خرد کرده)، تهیه و بسته‌بندی بذر محصولات جالیزی، بلغورسازی، فرآوری محصول زعفران (خشک کردن و بسته‌بندی)، فرآوری و بسته‌بندی زرشک، خشک کردن و بسته‌‌بندی میوه‌، بسته‌بندی و پاک کردن انواع دانه‌های روغنی را در بر می‌گیرد.
همچنین خدمات جمع‌آوری شیر، تولید ژل رویال از زنبور عسل، تهیه فرآورده‌های لبنی مانند (کشک، پنیر، دوغ)، فرآوری و بسته‌بندی عسل زیر، شاخه‌‌های شغلی بخش خدمات دامپروری را تشکیل می‌دهد.
بخش تولیدی صنعت
صنایع نساجی، پوشاک و سراجی (مشروط به استفاده نکردن از چرخ صنعتی)، از زیر مجموعه‌‌های بخش تولیدی صنعتی مشاغل خانگی است که طراحی و دوخت لباس، خیاطی لباس عروس، شلواردوز، راسته‌دوز، نازک‌دوز مردانه، ضخیم‌دوز مردانه، نازک‌دوز زنانه، بچه‌گانه‌دوز، پیراهن‌دوز مردانه و شومیزه زنانه، بافندگی، ملحفه‌دوزی، پرده‌دوزی،

تولید رومیزی و بافت‌های ترکیبی را در بر می‌گیرد. دیگر زیر شاخه این بخش صنایع غذایی است که شامل تولید و بسته‌بندی ترشی‌ها و شور، ماست‌بند، تولید گلاب و عرقیات گیاهی، تولید و بسته‌بندی آبلیمو، آبغوره، سرکه، نارنج، نبات‌پزی، شیرینی‌پزی سنتی،‌ پخت انواع نان، تهیه شکلات، تهیه لواشک،‌ تهیه مربا، تهیه ماهی فرآوری شده (دودی- شور)، تولید انواع رب و تولید رشته آشی می‌شود.
بخش فناوری اطلاعات
در بخش کسب‌وکارهای با گرایش فناوری اطلاعات (تهیه برنامه نرم‌افزاری)، آموزش‌های مجازی،‌ برنامه نویس‌،‌ خدمات ترجمه، تایپ، حروفچینی و صفحه‌بندی کتاب و مجلات،‌ طراحی شبکه‌های ارتباطی،‌ تجارت الکترونیک در بخش کشاورزی،‌ طراح مولتی مدیا (تولید‌کننده چند رسانه‌ای)،‌ ساخت و نقاشی‌های متحرک (انیمیشن)،‌ طراح صفحات وب،‌ طراح لباس و کفش،‌ طراح داخلی ساختمان و دکوراسیون،‌ خدمات حسابداری، گرافیست، آموزش و تدریس از طریق اینترنت (آموزش از راه دور)، طراح سازه‌های ساختمانی، نقاشی و مصور‌سازی کتاب کودک، طراحی کتب تصویری برای رنگ‌آمیزی کودکان، مشاوره اینترنتی، تلفنی، SMS، MMS با موضوع تغذیه، روانشناسی، پرستاری، پزشکی، بهداشت، تنظیم خانواده، ترک اعتیاد، تداخل دارویی، مراقبت‌های بیماری، تهیه نرم‌افزارهای کامپیوتری، طراحی و تهیه مجلات و روزنامه‌های دیجیتال، تبلیغ کالا و خدمت به صورت مجاری و فروش آن و جمع‌آوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف و مورد تقاضا، فروش کتاب و تولیدات فرهنگی دست دوم قرار می‌گیرد.
بخش خدمات
این بخش شامل فعالیت‌‌های فرهنگی، هنری و صنایع فرش است. در بخش فعالیت‌‌های فرهنگی، هنری، خطاطی،‌ ویراستاری،‌ نویسندگی (داستان، شعر، فیلمنامه، نمایشنامه، آموزشی)، برجسته‌نویسی با خمیر و رنگ و تصویرگری کتاب کودک جزو مشاغل است و در صنایع فرش نیز طراحی سنتی قالی، رنگ‌آمیزی نقشه فرش را شامل می‌شود.
حمیدزاده، استاد و کارشناس کارآفرینی با اشاره به اینکه تصویب قانون مشاغل خانگی و به تبع آن ابلاغ دستورالعمل اجرایی آن و اعلام فهرست مشاغل مورد حمایت گام بزرگی است، افزود: اگر مجموعه دستگاه‌‌های مرتبط و بانک‌ها به اجرایی شدن این قانون کمک کنند، می‌توان امیدوار بود که مشکل بیکاری کشور در ۷ تا ۱۰ سال آینده به کمتر از پنج درصد برسد.

                                  از روزنامه گسترش

دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
طرح ساماندهی وحمایت از مشاغل خانگی ... نظرات() 

طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی 

مقدمه :
امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می گردند. قابلیت انجام این نوع کسب و کار در «منزل» سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آن ها می شود، که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده و... اشاره نمود.
باید توجه داشت که در سالیان اخیر به دلیل تحولات عظیم در بخش فناوری اطلاعات در جهان و ایجاد مشاغل جدید، امکان اشتغال خانگی برای بسیاری از افراد در زمینه های IT  نیز فراهم گردیده است. این مشاغل که روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزونی و تنوع می باشد این امکان را فراهم می آورد تا افراد بتوانند در محیط خانه با استفاده از رایانه و وسایل جانبی مورد نیاز، به انجام کسب و کارهای گوناگون در این حوزه بپردازند.

راهنما:
-    به منظور تسریع در ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی ( تا پیش از تکمیل و راه اندازی سامانه ثبت نام ) متقاضیان می توانند با مطالعه و انجام موارد ذیل  به صورت حضوری ثبت نام نمایند.بدیهی است پس از تکمیل و راه اندازی سامانه مذکور ، ثبت نام فقط از طریق سامانه انجام خواهد شد.
-    فهرست رشته های مشاغل خانگی - اطلاعات تعدادی از رشته های مشاغل خانگی - فرم ثبت نام متقاضیان  به تفکیک مستقل- تحت پوشش - پشتیبان در سایت وزارت کار و امور اجتماعی ( ( www.irimlsa.irبخش مشاغل خانگی موجود  و قابل مشاهده می باشد .
-    متقاضیان مشاغل خانگی می توانند فرم ثبت نام ( متناسب با شرایط خود ) را از سایت مذکور دریافت و چاپ نموده و فرم ها را پس از تکمیل به ادارات کل تعاون یا دستگاه اجرایی ذیربط  ارائه نمایند .
-    متقاضیان مشاغل خانگی باید  از مهارت و تخصص کافی جهت انجام شغل خانگی مورد نظر برخوردار باشند.
-    در صورتیکه شغل مورد نظرمتقاضی در فهرست مشاغل خانگی موجود نباشد، متقاضی می تواند شغل مد نظر خود را پیشنهاد نماید .مشاغل پیشنهادی متعاقباً بررسی و در صورت تصویب ، به فهرست مشاغل خانگی اضافه خواهند شد.
-    اشخاصی که در قالب فرم افرادتحت پوشش ثبت نام می نمایند، در صورت داشتن شرایط لازم و وجود پشتیبان متناسب با شرایط آنان، به شخص پشتیبان معرفی خواهند شد.
-    ثبت نام افراد تحت پوشش به معنای اشتغال قطعی یا فوری فرد ثبت نام شده نمی باشد.
-    انجام فعالیت توسط  سایر اعضای خانوار منوط به موافقت و رضایت سرپرست خانوار می باشد .

تعاریف:
-  مشاغل یا کسب و کار خانگی: آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیردو منجر به تولید خدمت یا و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد. شاغلین کسب و کار مذکور برای کسب منافع به صورت های ذیل فعالیت می نمایند:
1-    انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کارفرمای خارج از محیط مسکونی
2-    انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه و محصول به خارج از محیط مسکونی
3-    انجام فعالیت به صورت تعاونی ،اتحادیه ویا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای
-    پشتیبان : منظور اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که مسئولیت حمایت از تعدادی از شاغلین خانگی را در کل فرآیند تولید و  ارائه خدمات، اعم از آموزش، تهیه و توزیع مواد اولیه و ابزار کار (حسب مورد ) ، مشاوره ، طرحی ، نوآوری ، بسته بندی ، بازاریابی و فروش به عهده بگیرند.
-    افراد تحت پوشش: افرادی که متقاضی انجام فعالیت تحت پوشش پشتیبان
می باشند.
-    مستقل (خوداشتغالی) : نوعی اشتغال  است که فرد می تواند با اتکاء به توان شخصی، خلاقیت و ابتکار ، به شکل خویش فرمایی به فعالیتهای تولیدی و خدماتی بپردازد که در نتیجه منجر به کسب در آمد و ایجاد فضای کسب و کار می شود.
-    کسب و کار مجازی: کسب و کاری است که در آن از اینترنت جهت انجام تبلیغات و فروش کالا و خدمات استفاده می گردد.
 

 فرمهای ویژه ثبت نام 

فرم ویژه متقاضیان انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی (به صورت مستقل) فرم ویژه متقاضیان انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی (به صورت مستقل)

فرم ویژه متقاضیان انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی (به صورت تحت پوشش) فرم ویژه متقاضیان انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی (به صورت تحت پوشش)