اخبار پوشاک و طراحی ودوخت آذربایجان غربی
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند ، بلکه کارها را بطریق متفاوت انجام میدهند ...
دوشنبه ٩ آبان ۱۳٩٠
جدول پیشنهادی منابع دروس مهارتی پوشاک ... نظرات() 

به نام خدا

باسلام وارزوی توفیق برای همکاران گرامی

 شایسته است همکاران گرامی در تدریس دروس مهارتی رشته پوشاک از جدول پیشنهادی منابع دروس مهارتی زیر استفاده نمایند .البته در صورت هرگونه پیشنهاد ی با دبیرخانه معین رشته پوشاک اذربایجان غربی تعامل نموده وبرای رفع هرگونه ابهامی تماس گرفته شود.لازم به ذکر است  که در استفاده از جدول پیشنهادی موارد زیر رعایت شود.

1-ازمون طبق استاندارد مربوطه اجرا خواهد شد. 2- تدریس کلیه موضوعات منبع مورد نظر اجباری نیست وفقط موضوعاتی اموزش داده خواهد شد که در استاندارد مربوطه مشخص گردیده اند.3-همکاران گرامی میتوانند علاوه براین منابع ذکرشده از ژورنالها ویا هر کتاب دیگری  به عنوان کمک اموزشی جهت مدلسازی الگو استفاده نمایند البته خرید منابع کمک اموزشی برای دانش اموزان اجباری نیست ولی وجود انها در کتابخانه کارگاه محدودیت ندارد.

ردیف

نام استاندارد

کد استاندارد

منابع

مولف

ناشر

 

1-

 

الگوساز لباس ارایانه

 

1/1/44/91-7

 

اموزش تخصصی طراحی الگو با رایانه

بدرالسادات موسوی

زندی

 09361224356

091251112114

 

2-

نازک دوز زنانه

4/2/41/91-7

نازک دوز زنانه جلدهای

2،1،34،5

فاطمه صنعتی

 

3-

مانتودوز

1/1/40/91-7

1-نازک دوز زنانه جلدهای

1،2،3،5

2-جزوه

فاطمه صنعتی

 

سرگروه

 

4-

الگوساز وبرشکار زنانه(تکدوزی)

1/3/2//41/91-7

1-متریک زنانه

2-متریک مردانه

3-نازک دوز زنانه

(5،3،2،1،4)

1-پری شهیر مفرح

2-نیره یونسی

فاطمه صنعتی

 

 

5-

پولک ومنجوق

2/1/68/95-7

منتخب صبا

جزوه

 

 

6-

الگوسازبه روش حجمی

1/1/46/91-7

جزوه

سرگروه

 

7

شلواردوز

3/1/34/91-7

نازک دوز زنانه جلد 1و5

جزوه

فاطمه صنعتی

 

8

ضخیم دوز

5/4/1/41/91-7

متریک زنانه

جزوه

پری شهیر مفرح

سرگروه

 

9-

خیاط لباس شب وعروس

1/3/1/97/91-7

 

1-آموزش علمی وگام به گام دوختن لباس های شب وعروس

2-جزوه اموزشی

خانم زهرا احمدزاده

 انتشارات ویستا نشر

 

سرگروه

 

 

 

10

کاپوشن دوز

2/1/42/91-7

1-متریک مردانه

2-متریک زنانه

3-جزوه

نیره یونسی

پری شهیرمفرح

سرگروه

 

11

روپوش وربدوشامبردوز

2/1/47/91-7

1-متریک مردانه

2-متریک زنانه

جزوه

نیره یونسی

پری شهیر مفرح

جزوه

 

12

خیاط لباسهای کشی

1/1/21/92-7

جزوه

سرگروه

 

13

خیاط لباس زیر

2/1/96/91-7

جزوه

سرگروه

 

 

 

             

 

 

 سرگروه پوشاک استان               

 

 

 

چهارشنبه ٤ آبان ۱۳٩٠
پیشنهاد اختصاص یارانه به چادر مشکی ... نظرات() 
پیشنهاد اختصاص یارانه به چادر مشکی
چهارشنبه ۴ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۳۴
معاون اجتماعی نیروی انتظامی با بیان اینکه فردی نمی‌تواند ادعا کند که با دختر باحجاب برخورد شده است، گفت: برخی رسانه‌های داخلی دربحث کوبیدن گشت ارشاد با دشمن هم‌صدا بودند.
به گزارش ایسنا، سردار بهمن کارگر با بیان اینکه در پی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد عفاف و حجاب، پلیس بلافاصله ساماندهی نیروهای مورد نیاز، آموزش و فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز را در دستورکار خود قرار داد، گفت: نیروی انتظامی از اواخر سال ۸۵ در این خصوص به صورت جدی وارد صحنه شد که نماد بارز این تلاش را در قالب گشت ارشاد در جامعه مشاهده کردیم.

برخی رسانه‌های داخلی در کوبیدن گشت ارشاد با دشمن هم‌صدا بودند

وی با بیان اینکه بحث گشت ارشاد در تابستان سال ۸۶ به اوج رسید، گفت: متاسفانه برخی از رسانه‌های داخلی با رسانه‌های دشمنان برای کوبیدن این تلاش هم‌صدا بودند.

کارگر با بیان اینکه ماموران نیروی انتظامی وضعیت عفاف و حجاب را طبق شاخصه‌هایی که توسط کارشناسان دینی تعیین می‌شود در جامعه رصد می‌کنند، افزود: پلیس برخورد قاطع و ریشه‌ای با مظاهر هنجارشکنی که با نظارت متخصصان و کارشناسان فقهی و بر اساس موازین حاکم در امر به معروف و نهی از منکر تعیین شده، دارد.

معاون اجتماعی ناجا افزود: براساس این نقشه فعالیت‌ نیروهای پلیس آغاز و در ادامه افرادی که لجاجت کرده و اصرار داشتند با این وضعیت در جامعه تردد کنند به پلیس امنیت اخلاقی هدایت شده و تعدادی هم که وضع بدتری داشته و فعل مجرمانه آنان محرز بوده است، پس از طبقه‌بندی به قوه قضاییه معرفی شدند.

کارگر با بیان اینکه اجرا این مصوبه بدون کمک سایر نهادها و ارگان‌ها امکانپذیر نخواهد بود، گفت: در این خصوص با نهادهایی همچون شورای فرهنگی ـ اجتماعی کشور و ستاد صیانت کشور که به ریاست وزیر کشور تشکیل می‌شود، همکاری داشته‌ایم.

وی در مورد ارتباط و تعامل با دستگاه‌های غیردولتی نیز با بیان اینکه در جلسات هماهنگ تذکرات لازم به دستگاه‌های غیردولتی داده شده است، گفت: در مواردی که این تذکرات توسط برخی واحدهای صنفی رعایت نشود قاطعانه برخورد و تا تعطیلی آن واحد صنفی پیش رفته‌ایم.

اگر برخورد قانونی پلیس با زنان خیابانی و باندهای اصلی فساد نبود وضع امروز بسیار بدتر بود

تسری بحث عفاف و پوشش مناسب به مردان یک اقدام بزرگ است

ناجا پسران و مردان را هم زیر چتر عفاف قرار داد

مکانیزم کمیته انظباطی در دانشگاه‌ها فعال‌تر شود

وی با بیان اینکه اگر برخورد قانونی پلیس با زنان خیابانی و باندهای اصلی فساد و فحشا نبود وضع امروز بسیار بدتر بود، در مورد کنترل اماکن عمومی گفت: بر اساس قانون، پلیس بر اماکن عمومی همچون سالن‌های عروسی و مراکز عرضه محصولات سمعی و بصری نظارت لازم را داشته و در صورت لزوم به صورت قانونی و قاطعانه با آنها برخورد کرده است.

معاون اجتماعی ناجا در مورد نظارت بر بازار عرضه پوشاک کشور نیز گفت: با همکاری اتحادیه‌های صنفی به صورت ایجابی به معنای عرضه البسه مناسب و سلبی به معنای جلوگیری از عرضه البسه نامناسب اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم.

وی تسری بحث عفاف و پوشش مناسب به مردان را یک اقدام بزرگ عنوان کرد و گفت: عموما هنگامی که بحث عفاف و حجاب مطرح می‌شود نگاه‌ها به سمت بانوان معطوف می‌شود در حالی که طبق آموزه‌های اسلامی مردان هم موظف به رعایت حدود مقرر در شرع از نظر رفتار و پوشاک در جامعه هستند و بر این اساس نیروی انتظامی با تعریف ضوابط طبق موازین شرع، پسران و مردان را هم زیر چتر عفاف قرار داد که نتایج خوبی حاصل شده است.

کارگر با بیان اینکه برخورد انتظامی در حوزه عفاف و حجاب آخرین حلقه این زنجیره است، گفت: متاسفانه مجبوریم به علت کم‌کاری سایر ارگان‌ها به عنوان اولین حلقه زنجیر وارد کار شویم.

وی افزود: اگر عملکرد نیروی انتظامی در پنج سال گذشته نبود وضعیت شکل ظاهری جامعه به مراتب بسیار بدتر از وضعیت کنونی بود.

به گفته کارگر اگر نهادهای دولتی وارد میدان شوند و به عنوان مثال وضعیت عفاف و حجاب را در مورد کارکنان مرد و زن و مراجعان خود مورد پایش قرار دهند وضعیت قطعا بهتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه بعضی از آقایان خجالت می‌کشند که در سطح جامعه به عنوان پاسدار عفاف و حجاب معرفی شوند، گفت: جالب است که این کار احتیاج به هیچ بودجه‌ای ندارد که کمبود اعتبار را بهانه کنند.

کارگر با بیان اینکه به نظر من همانطور که اشاره کردم باید دستگاه‌های دولتی در درجه اول وضعیت محیط خود را اصلاح کنند و بعد سایر محیط ‌های عمومی مانند اماکن آموزشی اصلاح شود تا هنجارشکنان در جامعه جایی نداشته باشند اما این کار نیاز به عزم و اراده دارد، افزود: با توجه به اهمیت محیط های آموزشی در شکل‌گیری شخصیت افراد باید مکانیزم کمیته انضباطی فعال‌تر عمل کند.

فردی نمی‌تواند ادعا کند که با دختر باحجاب نیز برخورد شده است

پلیس بر برخورد هوشمند و هدفمند تکیه دارد

کارگر افزود: برخورد احتمالی با زنان تنها توسط زنان صورت می‌گیرد و بحث مستندسازی در برخورد با زنان و هنجارشکنان مورد توجه است به گونه‌ای که از ابتدای برخورد با هنجارشکنان فیلم و عکس تهیه می‌شود تا زمانی که این افراد به پایگاه‌های پلیس امنیت اخلاقی دلالت شوند.

وی افزود: فردی نمی‌تواند ادعا کند که با دختر باحجاب نیز برخورد شده است و ما اعتقاد داریم که برخورد قهرآمیز صرفا باید با هنجارشکن‌ها و افرادی باشد که مانند مانکن‌ها در محیط عمومی حاضر می‌شوند.

به گفته کارگر امسال پلیس با تکیه بر برخورد هوشمند و هدفمند از تعداد پایگاه‌ها و گشت‌ها کاسته است اما بر کیفیت افزوده است.

وی با بیان اینکه در تابستان سال جاری به علت آن که عموما در این فصل وضعیت پوشش به بهانه گرما نامناسب‌تر می‌شود، بر میزان گشت‌ها افزوده شد، گفت: پیش از آن نیز محیط‌های عمومی مانند مراکز خرید و بوستان‌ها تحت رصد قرار گرفت و با رعایت مراتب از تذکرلسانی شروع کردیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران،کارگر با بیان اینکه در طرح سالم‌سازی ساحل نیز وضعیت بسیار مناسب‌تر از سال گذشته بود گفت: وزارت کشور، وزارت ارشاد و صدا و سیما در مورد ماموریت‌های نیروی انتظامی همکاری خوبی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه وظیفه پلیس در مورد نظارت بر پوشاک تنها جلوگیری از تولید و استفاده از پوشاک خلاف عفت است، گفت: در مورد جلوگیری از توزیع این پوشاک اگر بخواهیم همین روند را ادامه دهیم باید اکثر واحدهای صنفی توزیع کننده را ببندیم در حالی که طراحی لباس بر عهده وزارت ارشاد، نظارت بر توزیع بر عهده وزارت بازرگانی است.

لباس مناسب به علت آن که کم تولید می‌شود گران است

پیشنهاد اختصاص یارانه به چادر مشکی

کارگر با بیان اینکه موضوع پوشش از مباحث مربوط به سبک زندگی است گفت: با نگاه به پوشش یک ملت حتی می‌توان نسبت به جهان‌بینی آن ملت هم اظهارنظر کرد.

وی با بیان اینکه در زمینه طراحی لباس نیز همکاری صورت گرفته است، گفت: لباس مناسب به علت آن که کم تولید می‌شود گران است و بر اساس اصول حاکم بر بحث عرضه و تقاضا در بازار چون لباس نامتعادل به میزان فراوان تولید و توزیع می‌شود قیمت آن پایین است اما مثلا چادر مشکی گران است که باید این فرآیند را اصلاح کرد یعنی ایرادی ندارد یارانه دهند تا چادر مشکی ارزان به دست مردم برسد.

موفقیت در زمینه اجرای مصوبه شورای عالی عفاف و حجاب، یکی از ملاک‌های ارزیابی دولت‌ها

وضعیت عفاف و حجاب در جامعه رضایت‌بخش نیست

کارگر با بیان اینکه یکی از وظایف معاونت اجتماعی نیروی انتظامی تکیه بر مسایل هنری و فرهنگی است، گفت: یکی از کارگروه‌های مهم در معاونت اجتماعی کارگروه عفاف و حجاب است که در نمایشگاه‌هایی که به این بحث مربوط است پلیس حضور فعال داشته است.

وی با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های بعدی معاونت اجتماعی نظارت بر رعایت ضوابط عفاف و حجاب در تولیدات سمعی و بصری است، گفت: با همکاری‌ صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد این وظیفه را انجام می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، معاون اجتماعی ناجا در توضیح ارزیابی نظارت بر روند اجرای مصوبه عفاف و حجاب گفت: پیشنهاد می‌کنم شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان بازرسی کشور روند اجرای مصوبه عفاف و حجاب را مورد پایش و رصد قرار دهند و نسبت به بند ‌بند مصوبه گزارشی کمی و کیفی طلب کنند؛ به گونه‌ای که بالاترین مقام هر دستگاه در کمیته‌ای توضیحات لازم را در مورد روند اجرای این طرح ارائه کنند و یکی از ملاک‌های ارزیابی دولت‌ها باید موفقیت در زمینه اجرای این مصوبه باشد.

کارگر در گفت‌وگو با سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وضعیت عفاف و حجاب در جامعه رضایت‌بخش نیست گفت: یکی از گرفتاری‌های ما گسترش ماهواره و تقلید جوانان از آن است و اگر قرارگاهی و جبهه‌ای عمل نکنیم شکست خواهیم خورد.

وی افزود: اعتقادمان بر آن است که امنیت پایدار جامعه زمانی حاصل می‌شود که افراد دست در دست هم امنیت را برقرار کنند زیرا امنیت یک تولید جمعی است.
 
کد مطلب: 58667
 
  
 
دوشنبه ٢ آبان ۱۳٩٠
تصویب 35 مدل چادر ... نظرات() 
انتشار ژورنال چادر در حاشیه نمایشگاه مانتو، برگزاری جشنواره ملی مد‌ و لباس فجر در بهمن ماه، واگذاری نمایشگاههای مد به بخش خصوصی و تصویب 35 مدل چادر از مهمترین تصمیمات امروز کارگروه ساماندهی مد و لباس بود.

 

به گزارش مهر، کارگروه ساماندهی مد و لباس پیش از ظهر امروز با حضور سید محمد حسینی وزیر ارشاد، حمید شاه آبادی معاون هنری وزیر ارشاد، عیسی کشاورز سرپرست کمیته مد و لباس، علیرضا افشار قائم مقام وزیر کشور و فاطمه رهبر عضو فراکسیون زنان مجلس و نمایندگانی از آموزش و پرورش، صدا و سیما و اصناف برگزار شد.
 
در این نشست شاه آبادی معاون هنری وزیر ارشاد با ارائه گزارشی از فعالیتهای کارگروه ساماندهی مد و لباس در وزارت ارشاد گفت: نمایشگاه پاییزه مانتو اواخر آبانماه برگزار می شود که در این نمایشگاه نزدیک به 200 طرح جدید رونمایی می شود.
 
وی ادامه داد: تاکنون 450 طرح به دبیرخانه ارسال شده که پیش بینی می شود این میزان به هزار طرح برسد.این مانتوها متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی هستند و پس از اتمام نمایشگاه در صد فروشگاه منتخب تولید و عرضه می شوند.
 
معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه فراخوان نمایشگاه مانتو در روزنامه ها و تلویزیون اعلام شده است، گفت: از مدل های منتخب برای تولید انبوه حمایت می شود.
 
وی با بیان اینکه این حجم مدل جدید مانتو کمتر در نمایشگاههای دیگر دنیا عرضه می شود، گفت: تنوع مدل ها نشان از عطش جامعه دارد.
 
انتشار ژورنال چادر در حاشیه نمایشگاه مانتو
 
شاه آبادی با اشاره به فعالیت نمایشگاه چادر که در حاشیه نمایشگاه قرآن برگزار شد، گفت: 35 مدل چادر در این نمایشگاه مصوب شد که ژورنالی با مشخصات فنی و نحوه دوخت منتشر می شود تا این طرح ها در سایر استانها نیز مورد استفاده قرار گیرند.
 
وی از صدور گواهی نامه موقت ثبت آثار خبر داد و گفت: برای مقابله با کپی برداری طرح ها آثار جدید ثبت می شود تا در نهایت به شکل ژورنالی رسمی و تخصصی عرضه شود.
 
برگزاری جشنواره ملی مد و لباس فجر در بهمن امسال
 
شاه آبادی از تدوین آیین نامه های جشنواره بین المللی مد و لباس خبر داد و گفت: همان طور که در ایام پیروزی انقلاب اسلامی جشنواره های سینمایی و هنری دیگری برگزار می شود از این پس جشنواره مد و لباس نیز پس از تصویب در کارگروه، برگزار می شود تا انگیزه فعالان این عرصه تقویت شود.
 
وی ادامه داد: ما تاکنون در عرصه بین المللی وارد رقابت نشده ایم و فرصت مناسبی برای طراحان ماست تا طرح های خود را در عرصه بین الملللی به نمایش بگذارند.
 
واگذاری نمایشگاههای مد و لباس به بخش خصوصی
 
شاه آبادی ادامه داد: تلاش می کنیم نمایشگاههای مد و لباس را به بخش خصوصی واگذار کنیم اما ما تنها صادرکننده مجوز این گونه نمایشگاهها باشیم.
 
وی با اشاره به برخی از نمایشگاههای خصوصی مد و لباس گفت: تلاش می کنیم بر مزون های لباس که به صورت غیر قانونی برگزار می شود نظارت کنیم و راهکارهایی برای جذب نیروهای متخصص تدوین کنیم.
 
معاون وزیر ارشاد با اشاره به بودجه کارگروه مد و لباس گفت: مجلس امسال یک میلیارد و 300 میلیون تومان به این امر اختصاص داد که 10 درصد بودجه تجسمی کل کشور است.
 
استفاده از مدلهای چادر مصوب برای هنرمندان تلویزیون
 
سلیحی نماینده صدا و سیما دراین نشست با بیان اینکه باید راهکارهایی برای ترویج مدهای مصوب اندیشیده شود، گفت: 35 مدل چادری که در کارگروه مد و لباس به تصویب رسیده است می تواند به عنوان لباس هنرمندان تلویزیون استفاده شود زیرا تمامی نقش های اول و دوم خانم در سریال ها چادر به سر دارند.
 
پیشنهاد وی مورد استقبال کارگروه قرار گرفت.
 
تسریع در تهیه پیش نویس بودجه سال 91
 
فاطمه رهبر عضو فراکسیون زنان نیز با بیان اینکه برای افزایش بودجه کارگروه مدل و لباس هر چه سریعتر پیش نویس های لازم تهیه شود، گفت: برای افزایش بودجه ساماندهی مد و لباس باید هر چه سریعتر نیازهای خود را مشخص کنیم.
 
وی خواستار آن شد که نمایشگاه بهاره قبل از عید برگزار شود تا شهروندان نیازهای خود را از این نمایشگاه تهیه کنند.
 
استفاده از پتانسیل عظیم معلمان در ترویج مد و لباس
 
نماینده وزارت آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه باید از پتانسیل عظیم معلمان در ترویج مد و لباس استفاده کرد، گفت: در طرحهای این کارگروه باید به جمعیت عظیم دانش آموزان و معلمان نیز توجه شود.
 
نوروزی نماینده اداره حجاب و عفاف در وزارت کشور نیز با بیان اینکه بانک ایده مد و لباس راه اندازی شود، گفت: متاسفانه مدها وارد چرخه تولید نمی شوند و تنها در جشنواره ها و همایش ها به نمایش گذاشته می شوند.
 
وی ادامه داد: با ایجاد اتاق فکر مد و لباس که در آن نمایندگانی از جامعه شناسان، روانشناسان، زیبایی شناسان و کارشناسان دینی حضور دارند می توان مدهای مختلفی را تعریف کرد تا تمامی قشرها با هر سلیقه و نگاهی نسبت به آن تمایل داشته باشند.
 
نوروزی با بیان اینکه مشوق های هر گروه برای استفاده از مد ایرانی اسلامی متفاوت است گفت: برای اقشار متوسط و پایین جامعه مقرون به صرفه بودن این مدها جذاب است و برای اقشار متوسط رو به بالا مدهای ایرانی می تواند قابل توجه باشد.
 
وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در ترویج مدهای ایرانی اسلامی گفت استفاده هنرمندان از این گونه لباس ها می تواند به ترویج آنها کمک بسیاری کند.
 
 
                                     به نقل از ازادی نیوز