اخبار پوشاک و طراحی ودوخت آذربایجان غربی
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند ، بلکه کارها را بطریق متفاوت انجام میدهند ...
پنجشنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩۱
زنان ودختران پناهجوی سوری ... نظرات() 
وشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۲۹
در اردوگاه‌های‌ترکیه‌ و اردن چه خبر است؟ +عکس
بحران سوریه بازتاب‌های منفی بسیاری را نه تنها بر دولت این کشور که بیش از آن بر مردم سوریه گذاشت. طرف نظر از کشته شدن شماری از غیر نظامیان در این بحران شماری زیادی به دلیل از دست دادن خانه و کاشانه خود و یا از بیم جان خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره کشورهای همجوار شدند.

کانون‌های بحران در سوریه

همانطور که تصویر زیر نشان می‌دهد، کانون اصلی بحران و درگیری در سوریه استان‌های غربی و شمال غربی یعنی قنیطره، سویداء، دمشق، حمص،‌ طرطوس، حماة، لاذقیه، حلب و ادلب هستند که بسیاری از اهالی ساکن آنها به دلیل شرایط نامساعد زندگی خانه‌های خود را ترک کرده و راهی کشورهای همجوار شده‌اند.


به تبع اینکه استان‌های غربی سوریه همجوار کشورهایی چون لبنان، اردن و ترکیه بوده‌اند، بنابراین طبیعی است که این کشورها پذیرای این آوارگان و پناهجویان باشند که در بنابراین جدیدترین آمار ارائه شده توسط «اخضر ابراهیمی»، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه که یکم ژانویه ۲۰۱۳ ارائه شد، به بیش از ۴ میلیون نفر می‌رسد.

وضعیت اسفبار اردوگاه‌ها

در این میان ترکیه در رتبه اول و اردن در رتبه دوم پذیرای پناهجویان سوری بوده‌اند و پناهجویان سوری به امید آنکه در اردوگاه‌هایی که برای آنها ایجاد شده است، اگر نه آسایش جسمی که آسودگی روحی را بیابند، راهی این اردوگاه‌ها شدند. اردوگاه‌هایی چون اردوگاه «الزعتری» در اردن که در بدترین نقطه آب‌ و هوایی یعنی بیابان‌های شمال اردن با طوفان‌های معروف شنش و تابستان‌های داغ و سوزانش و زمستان‌های سرد و یخبندانش به دور از هر نقطه مسکونی ایجاد شده بودند. شرایط بد معیشتی در این اردوگاه به حدی اسفناک است که تاکنون ده‌ها هزار پناهجوی سوری از این اردوگاه به کشور خود بازگشته‌ و صدها نفر نیز از آن به شهرهای اردن فرار کرده‌اند و هفته‌ای نمی‌گذرد که خبری از درگیری و ناآرامی از این اردوگاه و سرکوب آنها توسط نیروهای امنیتی در رسانه‌های مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای منتشر نشود، این درحالی است که این آوارگان بارها در اعتراض به اوضاع بد معیشتی در اردوگاه‌هایشان دست به تحصن و اعتراض زده‌اند.

 

عدم عمل به  
 الأتاسی از عدم وفای کشورها به وعده‌هایشان می‌گوید ازدواج اجباری زنان و دختران سوری را به شدت تهدید می‌کند


مافیای ازدواج در اردوگاه الزعتری اردن

رسانه‌ها از انواع سوء استفاده از دختران و زنان سوری می‌نوشتند، به عنوان مثال «ولید عواد»، از فعالان امور بشر که برای کمک‌رسانی به پناهجویان سوری ساکن اردوگاه‌ الزعتری اردن فعالیت می‌کند، از «مافیای ازدواج» با دختران سوری سخن می‌گوید.

وی در این‌باره توضیح می‌دهد که «برخی از مشایخ و علمای اردنی برای توجیه ازدواج با دختران و زنان سوری اصطلاحاتی مانند «ازدواج حمایتی» و «ازدواج اکراهی» را باب کرده‌اند.

«ولید عواد» تاکید می‌کند، کسانی‌که در اردن خواستار ازدواج با دختران سوری هستند، کافی است به دو راهی امان، عمان، رمثا، اربد یا کرک در این کشور مراجعه کنند و دختری سوری را به قیمت ۱۰۰ یا ۲۰۰ دینار به عقد دایم خود در آورند.


فاتن، دختری که در حمام مورد تعرض قرار گرفت

«فاتن»، دختر ۲۹ ساله سوری یکی از این دختران است که اگرچه در معرض فروش قرار داده نشده، اما مورد تجاوز و تعرض قرار گرفته است. در حالی‌که اشک‌‌های بی‌امانش را با گوشه روسری‌اش پاک می‌کند، خاطره تلخ تجاوز چهار نفر از نگهبانان اردوگاه را به یاد می‌آورد.

 

فاتن از اهالی منطقه «الوعر» در شهر حمص است که هنگام رفتن به حمام عمومی اردوگاه مورد تعرض چهار نگهبان قرار گرفته بود. وی می‌گوید: هیچ‌گاه نمی‌تواند، آن کابوس وحشتناک را فراموش کند.


اهانت در توزیع مواد غذایی و کمک‌های بشر دوستانه

«بسمه» ۲۰ ساله یکی دیگر از دختران سوری است که پس از آنکه تمام اعضای خانواده‌اش در «درعا» توسط گروه‌های تروریستی قتل عام شدند، به همراه صدها پناهجوی سوری دیگر راهی اردوگاه الزعتری می‌شود که اگرچه در معرض تعدی و تجاوز قرار نگرفته است، اما از شیوه اهانت‌بار توزیع و پخش مواد غذایی و آب و کمک‌های بشر دوستانه بین پناهجویان شکایت می‌کند.

 

وی می‌گوید: آنها کمک‌های بشر دوستانه یا مواد غذایی و آب را با شنیدن انواع فحش‌ها و ناسزاها دریافت می‌کنند و کسانی‌که این کمک‌ها را بین پناهجویان توزیع می‌کنند، از هرگونه اهانت و آزار که زمانی به آزار جنسی هم منتهی می‌شود، واهمه ندارند.


ازدواج اجباری زنان و دختران سوری را به شدت تهدید می‌کند

بسمه پس از آن به رواج پدیده ازدواج اجباری بین دختران سوری می‌کند و می‌گوید: شرایط بسیار بد و اسفبار حاکم بر اردوگاه الزعتری موجب شده تا برخی از مردان ثروتمند و متمول اردنی از این شرایط بهره‌برداری کرده و با دستاویز بیرون آوردن آنها از اردوگاه و پذیرش کفالت، به آنها پیشنهاد ازدواج صوری را می‌دهند.

 

بسمه می‌افزاید: به خوبی مردی را به خاطر می‌آورم که با خودرو آخرین سیستم خود وارد اردوگاه شد و شروع به برانداز کردن زنان و دختران اردوگاه کرد، سپس به فردی که در کنارش بود، دستور داد از شماری از دختران اردوگاه عکس‌هایی تهیه کند.

زنان و دختران سوری در قبال ۱۵۰ دلار


اوضاع در منطقه مرزی «الرمثا» نیز چنین است و پناهجویان سوری از آزار و اذیت دختران سوری از جمله دختران کم و سن و سال خبر می‌دهند که بارها به زد و خورد خشونت‌بار بین پناهجویان سوری و ساکنان محلی الرمثا منجر شده است

«ابو طیر»، یکی از فعالان اجتماعی است که به پناهجویان سوری کمک می‌کند. وی می‌گوید: این روزها محال است که در تجمعات اردنی‌ها بنشینید و سخنی از متاجره دختران و زنان سوری آن هم تنها به مبلغ ۱۵۰ دلار به میان نیاید و تنها کافی است به درب اردوگاه‌هایی آوارگان سوری بروید و یکی از آنها را انتخاب کنید. این موضوع به چنان وضعیت نگران‌کننده‌ای تبدیل شده است که سازمان «یونیسیف» نیز حتی نسبت به آن هشدار داده و ابراز نگرانی کرده است. این درحالی است دایره قضایی اردن اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۱۱ میلادی ۲۷۰ مورد و در سال گذشته میلادی (۲۰۱۲) ۱۸۹ مورد ازدواج اردنی‌ها با دختران پناهجوی سوری به ثبت رسیده است.

 


اوضاع در اردوگاه‌های ترکیه اسفبارتر است


اوضاع آوارگان سوری در ترکیه نیز بهتر از اوضاع هموطنان آنها در اردن نیست. سوری‌هایی که در این اردوگاه‌هایی همچون «یایلاداغی»، «آلتینوزو»، «حاتای»، «ریحان لی»، «بوینویوگون» و «کیلیس» اسکان داده شده‌اند،‌ صرف نظر از بد رفتاری و کمبود غذایی که با آن مواجه هستند و همچنین سرکوبگری‌های نیروهای امنیتی ترک با سوء استفاده از دختران و زنان خود نیز مواجه هستند.

این درحالی است که رسانه‌های ترک و پایگاه‌های اینترنتی این کشور از جمله پایگاه اینترنتی «ایدنلیک» آگوست ۲۰۱۲ از ۴۰۰ مورد تجاوز به زنان سوری در اردوگاه‌های ترکیه و باردار شدن ۲۵۰ نفر از آنان خبر داده بود.

 
 اوضاع اسفبار کودکان پناهجویان سوری در اردوگاه‌ها


سوء تغذیه و مرگ و میر کودکان

بنا به اذعان زنان سوری که در این اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند، تنها در یکی از این اردوگاه‌ها تاکنون به بیش از ۷۰ دختر نوجوان تجاوز کرده‌اند و همان طور که گفته شد، این درد و رنج‌ها صرف نظر از گرسنگی، سوء تغذیه، بد رفتاری و بیماری‌‌های مسری است که بین پناهجویان و به خصوص کودکان شایع است و تاکنون موجب شده تا ده‌ها کودک سوری تنها بر اثر ابتلا به بیماری اسهال جان خود را از دست بدهند و این جدای از مشکلات روحی و روانی است که با آن مواجه هستند.

تحقیق صورت گرفته توسط بخش روان‌شناسی دانشگاه «بهجیشهر» ترکیه مدت سه ماه روی ۳۰۰ کودک سوری مقیم اردوگاه «غازی عنتاب» تاکید می‌کند، این کودکان از افسردگی، نگرانی و پرخاشگری رنج می‌برند.

پناهجویان سوری اردوگاه‌های خویش را زندان‌هایی توصیف می‌کنند که اطراف آنها را سیم‌های خاردار متصل به برق و آغشته به ماده «فلکس» فراگرفته و همواره توسط نیروهای مستقر در اطراف این اردوگاه که مجهز به سلاح‌های گرم هستند،‌ کنترل می‌شوند.

 


قاچاق اعضای بدن پناهجویان سوری

هفته نامه‌فلسطینی «المنار» در یکی از گزارش‌های خود از اردوگاه‌های پناهجویان سوری نوشته بود، شبکه‌ای از چند کشور که در آن مسئولان ترک، امریکایی و فرانسوی حضور دارند، اعضای بدن آوارگان را قاچاق می‌کنند.

این هفته‌نامه در ادامه گزارش خود اظهار می‌کند که دولت «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه از بازگشت آوارگان سوری به سوری کشورشان جلوگیری می‌کند تا با آنها تجارت شود.

اعضای این شبکه، سوری‌های مقیم اردوگاه‌های ایجاد شده در خاک ترکیه را به صورت سازمان یافته به قتل می‌رسانند تا زمینه قاچاق اعضای بدن آنها فراهم کنند.

هر روز در اردوگاه‌های پناهجویان سوری در ترکیه تعدادی ناپدید و ربوده می‌شوند و اجساد کودکان در اطراف این اردوگاه‌ها، جنگلها و کوه‌های نزدیک پیدا می‌شود. این درحالی است که شماری از مردان و زنان سوری که برای مصاحبه با فرماندهان امنیتی ترک احضار شده بودند، هرگز به اردوگاه باز نگشته‌اند.

بسیاری از این پناهجویان تاکید می‌‌کنند که بسیاری از تجاوزها و تعدی‌هایی که در اردوگاه‌های موجود در ترکیه صورت می‌گیرد، با آگاهی و اطلاع مسئولان امر بوده است و در این ارتباط به اردوگاه «بوینویو گون» در منطقه «آلتن اوز» اشاره می‌کنند.


آگاهی مسئولان ترک از اوضاع جاری در اردوگاه‌ها

شماری از پناهجویان سوری اردوگاه «بوینویو گون» اظهار می‌کنند که مسئولیت این اردوگاه را فردی به نام «عبدو اصلانار» برعهده دارد. وی انجام کارهای خدماتی اردوگاه را به مناقصه می‌گذارد و مناقصه را یکی از شاخه‌های جوانان احزاب دست راستی ترک برنده می‌شود که ورود این جوانان ترک به این اردوگاه‌ با چه فجایع و مصایبی همراه بوده و موجب شد تا بسیاری از پناهجویان به نیروهای امنیتی و مسئولان اردوگاه شکایت این امر را ببرند. اما غافل از اینکه تمام این هتک حرمت‌ها با اطلاع مسئولان اردوگاه و همدستی آنها صورت می‌گرفته است. همچنین آشکار شد که عبدو اصلانار در اردوگاه و برای زنان و دختران سوری شبکه‌ فساد دایر کرده و هدایت این شبکه فساد را برعهده دارد، بگونه‌ای که زنان و دختران سوری با اجازه وی از اردوگاه خارج می‌شدند و در زمان مقرر شده برای آنها به آن باز می‌گشتند.

رسوایی عبدو اصلانار چنان بالا گرفت که خبر به استانداری «حاتای» رسید و عدم پیگیری امر توسط استانداری و سرپوش نهادن بر اقدامات او و توجیه کردن آنها برکناری استانداری «حاتای» و عبدو اصلانار را به دنبال داشت.

 


همدستی تروریست‌ها با متجاوزان


پناهجویان سوری تاکید کرده‌اند، قضیه تجاوز به عنف آنها فقط محدود به داخل اردوگاه‌ها نمی‌شود، بلکه این تجاوزات که همگی با حمایت دولت اردوغان صورت می‌گیرد، از زمان آواره کردن ساکنین مناطق و کانون‌های بحران و درگیری آغاز می‌شود و در موارد بی‌شماری پناهجویان سوری تاکید کرد‌ه‌اند که تروریست‌های مسلح آنها را وادار به ترک خانه‌هایشان کرده‌اند، با اینکه آنها خواستار چنین امری نبوده‌اند.

آنان می‌گویند: تروریست‌های مسلح پس از بیرون راندن ما از خانه‌هایمان، همگی را واداشتند تا از مرز ترکیه عبور کنیم و در اردوگاه‌هایی مستقر شویم که دولت این کشور پیشتر آنها را آماده کرده بود و این تروریست‌های مسلح که نام «انقلابیون» را بر خود نهاده بودند، برای خوش‌ خدمتی به نظامیان ترک هر شب زنان و دخترانی را پیش‌کش و در قبال این خوش خدمتی‌اشان مبلغی را دریافت می‌کردند. در این میان هرچه سن پیش‌کش کمتر بود، مبلغی که این به اصطلاح انقلابیون دریافت می‌کردند، بیشتر بود.

 


گروه‌های پزشکی بین المللی پرده از حقایق برمی‌دارند


این موضوع زمانی برملا شد که گروه‌های پزشکی وابسته به سازمان ملل و پزشکان بدون مرز وارد این اردوگاه‌ها شدند تا وضعیت بهداشتی پناهجویان را بررسی کنند و زمانی غافلگیر شدند که دریافتند، موارد بی‌شماری بارداری‌های جدید مواجه شدند، در حالی‌که بسیاری از این موارد یا دختر بوده و از‌دواج نکرده بودند یا اینکه اصلا همسران آنها در کنار آنها نبوده‌اند.

همچنین این گروه‌های پزشکی بین المللی سه مورد خودکشی‌ دختران نوجوان پناهجوی سوری را درمان کرده بودند که به شکلی جمعی توسط نظامیان ترک و به اصطلاح انقلابیون سوریه توامان مورد تعرض و تعدی قرار گرفته بودند.

کم سن و سالترین دختری سوری که مورد تجاوز نظامیان ترک و به اصطلاح انقلابیون سوریه قرار گرفته بود، دختری ۱۳ ساله بود که به همراه مادرش از مناطق درگیری در سوریه فرار کده بود و به ترکیه به امید یافتن امنیت روی آورده بود.

ترک‌های اردوغانی


یکی از این قربانیان می‌گوید که به نظامی ترک التماس کردم که به من تجاوز نکند، چون من هم مانند او سنی هستم، اما او در پاسخ گفت که نه، من سنی اردوغانی هستم، اما تو سنی سوری هستی.

وی در ادامه می‌افزاید: برای اینکه مبادا داد و فریاد بزنم و جیغ بکشم، دهانم را بستند.

 

فاطمه از درد و رنج خود می‌گوید

یکی دیگر از قربانیان این تعدی‌ها و تجاوزها زنان سوری است که «فاطمه» نامیده می‌شود و که پس از تخریب و نابودی خانه‌ و کاشانه‌اش راهی ترکیه می‌شود و پس از چشیدن انواع دردها و رنج‌ها ترجیح می‌دهد، با وجود جنگ‌ها و کشتارها به کشور خود بازگردد، در گفت‌وگو با تلویزیون سوریه ماجرای خود را اینگونه تعریف می‌کند.

هنگامی‌که در جسر الشغور به سرمی‌بردیم، تروریست‌های مسلح و خرابکاران که در تظاهرات‌‌ها حاضر می‌شدند، پس از تخریب و نابود کردن تاسیسات و زیر ساخت‌های دولتی و منازل شهروندان ما را با زور سلاح و ضرب قنداق تفنگ وادار کردند، خانه‌هایمان را خالی کرده و شهر را ترک کنیم.

فاطمه می‌افزاید: ترویست‌ها ما را می‌ترساندند که ارتش سوریه خواهد آمد، مردان را خواهد کشت و به تمام زنان تعدی و تجاوز خواهد کرد، من هم چهار فرزندم را از بیم جان برداشته و به همراه دیگر اهالی منطقه راهی منطقه «خربة الجوز» شدیم به این امید که امنیت را در آنجا بیابیم، غافل از اینکه مصایبی دیگر در آنجا انتظارمان را می‌کشید.

فاطمه ادامه می‌دهد: یک را در خربه الجوز به سر بردیم تا اینکه فردای آن روز دو نفربر ترک ما را به اردوگاه‌هایی بردند که ظاهرا برای استقبال از آوارگان سوری ترتیب داده بودند. دو روز اول برای چون ماه عسل گذشت و ترک‌ها به خوبی از ما استقبال کردند، اما پس از آن دو روز چهره واقعی آنها برای ما آشکار می‌شد، به گونه‌ای که در روز ششم همه چیز برای ما رو شده بود.

وی می‌گوید: فردی که «سامر عصفور» خوانده می‌شد و منتسی به یکی از بدنام‌ترین خانواده‌های «جسر الشغور» بو دبه همراه فرد دیگری که «محمد» نامیده می‌شد و همواره در کنار عصفور دیده می‌شد و از خرابکاران جسر الشغور به شمار می‌آمد، به خیمه ما آمدند و از من خواستند، با آنها بروم تا با آنها صحبت کنم، هنگامی‌که وارد خیمه آنها شدم، با سه مرد بسیار تنومند مواجه شدم که به ظاهر محافظ عصفور بودند، آنها با زور و خشونت لباس‌های مرا از تن درآوردند و چون مقاومت و مخالفت مرا دیدند، مرا به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و زمینه تعدی عصفور را به من اینگونه فراهم کردند.

فاطمه می‌افزاید: روز بعد بار دیگر دنبالم فرستادند و چون با مخالفت من مواجه شدند، عصفور به همراه دو نفر دیگر آمد و مرا با زور با خود بردند تا بار دیگر قربانی تجاوزات عصفور و همدستانش قرار بگیرم. پس از آن به سرعت تصمیم گرفتم، به سوریه بازگردم، اما وقتی خبر به گوش عصفور رسید، مرا تهدید کرد که جایی برای بازگشت به سوریه نداری، چون از تمام صحنه‌های تجاوز و تعدی به من فیلمبرداری کرده است و چون اصرار و پافشاری مرا دید، بار دیگر مرا تهدید کرد که اگر از این امر منصرف نشوم و به خواسته‌های آنها تن ندهم، به دخترانم تجاوز خواهد کرد که بزرگترین آنها ۱۳ ساله و کوچکترین آنها ۳ ساله است.

فاطمه در ادامه داستان خود می‌گوید: پنج روز بعد عصفور به من اطلاع داد که نظامیان ترک و مسئولان اردوگاه می‌خواهند که نزد آنها بروم و بالبطع چون با مخالفت من مواجه شدند، از زور و خشونت برای واداشتن من به این امر استفاده کردند.

وی ادامه می‌دهد: هنگامی‌که نزد آنها رفتم، عصفور مرا به یک فرد ترک سپرد و در ازای آن مبلغی را از وی دریافت کرد تا این بار قربانی هوس بازی‌های نظامیان ترک شوم.

وی تاکید می‌کند: در اردوگاهی که ما به سر می‌بردیم، ده‌ها دختر نوجوان مورد تعرض و تجاوز قرار گرفتند و ما در این اردوگاه‌ها انواع ظلم و ستم و درد و رنج را تحمل کردیم تا اینکه سرانجام موفق شدیم از این اردوگاه‌ها فرار کنیم و به کشور خود بازگردیم.


یک مادر سوری: مقابل دیدگانم به دو دختر تجاوز کردند

از سوی دیگر مادر یکی از دختران سوری که در معرض تجاوز و تعرض قرار گرفته بود، می‌گوید: نظامیان ترکی که در اردوگاه بودند، در مقابل دیدگانم به دو دخترم به نام‌های « فاطمة» و «وفاء» تجاوز کردند و برای اینکه این موضوع را در جایی بیان نکنم، اقدام به فیلمبرداری و تصویربرداری از آنها و مرا تهدید کردند، در صورت درز یافتن این خبر به جایی این فیلم‌ها و تصاویر را همه جا منتشر و پخش خواهند کرد.

آنچه گذشت تنها گوشه‌ای از مصایب و درد و رنج‌های پناهندگان سوری در اردوگاه‌های ترکیه و اردن به ویژه زنان و دختران پناهنده سوری است.
 
کد مطلب: 188110
Share/Save/Bookmark
 
برداشت از سایت افکارنیوز
JPEG Image  
JPEG Image  
JPEG Image  
 
 
 
 
دوشنبه ٢٥ دی ۱۳٩۱
رنگها تعیین میکنند ... نظرات() 
 
 

همه چیز درباره دنیای مد در گفت‌و‌گو با «شراره قربانی» طراح مد و استاد دانشگاه

 مینا شهنی
 شناسه مقاله: 1949          موضوع: جامعه          بازدید: ۹ 

شماره ۲۰، ۱۳ اسفند ۱۳۹۰

ممم

رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود‌؟ چرا امسال آبی و سال قبل سبز و سال بعد نارنجی مد است؟ ‌این رنگ‌ها از کجا می‌آیند که این‌همه مورد استقبال مردم از سراسر جهان قرار می‌گیرند؟شراره قربانی، طراح مد و مدرس دانشگاه، درباره چرایی انتخاب رنگ‌ها حرف‌های زیادی دارد. او توضیح می‌دهد که رنگ‌های مد بر اساس شرایط روحی که مردم جهان دارند از سوی طراحان، سیاستمداران، فیلسوفان و... انتخاب می‌شود تا روحیه جهان را به سمت تعادل ببرد. او در رشته‌های مختلف طراحی لباس از مانتو تا تی‌شرت و لباس اسکی کار کرده‌ است و سابقه تدریس در دانشگاه امیرکبیر، دانشکده فنی دکتر شریعتی و دانشگاه آزاد یزد را دارد؛ نمایشگاه‌های متعددی برگزار کرده و پژوهش‌های زیادی هم درباره پوشاک انجام داده است.

رنگ مد سال چگونه انتخاب می‌شود؟

رخدادهایی که در دنیا به وقوع می‌پیوندند تعیین‌کننده رنگ مد سال هستند. این رخدادها شامل جنگ، زلزله بزرگ، بحران اقتصادی و حتی شیوع بیماری‌‌ها می‌شود. مثلا زمانی که جنگی در یک جایی اتفاق افتاده و دنیا از آن تاثیر گرفته است شما می‌بینید که چقدر روی رنگ آن سال تاثیر گذاشته، هر زمانی که بحرانی وجود داشته و یک نگرانی برای گروه بزرگی از مردم جهان رخ داده است مد همیشه به کمک آمده است.

یعنی مد در متعادل کردن روحیه مردم نقش دارد؟

بله مد دقیقا کار فرهنگی می‌کند و یک جورهایی می‌توانیم بگوییم که یک کار روانشناسانه در جامعه جهانی صورت می‌گیرد. مثلا رنگ‌هایی که بعد از وقوع یک بحران به عنوان رنگ مد معرفی می‌شوند رنگ‌هایی خواهند بود که به متعادل کردن حس‌ آدم‌ها کمک می‌کند. الان شما وقتی می‌روید بازار می‌بینید آبی کاربنی مد شده باید این سوال را از خودتان بپرسید که «چرا آبی کاربنی؟» چه چیزی به‌وجود آمده که آبی کاربنی را آورده‌اند؟ «بعد شما نگاه کنید اگر الان اینجا آبی کاربنی هست پس یک فصل قبل از آن در اروپا همین رنگ مد بوده‌ (معمولا رنگ‌های مد یک فصل بعد به ایران وارد می‌شوند) شما باید ببینید که یک سال قبل چه اتفاق‌هایی افتاده، این رخدادها را به هم متصل کنید بعد ببینید که این رنگ از کجا می‌آید و مطمئن باشید روحیه مردم در سراسر جهان به حضور این رنگ نیاز داشته است و البته دلایلش را گروه‌هایی که رنگ را انتخاب می‌کنند می‌دانند.

این مساله فقط درباره رنگ است یا فرم و مدل لباس هم از این اصول پیروی می‌کند؟

بیشتر روی رنگ تاثیر دارد چون روحیه انسان‌ها با رنگ خیلی در تماس است و شما با بازی که در رنگ می‌کنید می‌توانید یک جامعه را به وحشیگری سوق بدهید یا یک جامعه را تلطیف کنید، ‌یعنی شما می‌توانید با رنگ‌هایی که در لباس‌ها می‌آورید جامعه را کنترل کنید. در گام بعدی در فرم هم تاثیر دارد وقتی که دوره جنگ سرد بود فرم‌هایی که در لباس‌ها پیش آمد بیشتر به سمت ساده بودن متمایل شد و آن حس مینی‌مالیستی که در جامعه جهانی در هنر به‌وجود آمده بود فرم‌های مد لباس را تحت تاثیر قرار داد یعنی فرم‌های مد لباس ساده‌تر شد. جالب است بدانید که 2 سالی است که جامعه‌ هنری به سمت استفاده از مدهای قدیمی تمایل پیدا کرده است، در واقع المان‌هایی از مدهای قدیمی را در نظر گرفته و آنها را به روز کرده و وارد بازار می‌کند.

یک سال پیش گرایش به سمت مدهای جنگ جهانی دوم بود الان به سمت مدهای جنگ جهانی اول رفته است حتی عناصر زیبایی‌شناسی آن دوره‌ها نیز امروز وارد دنیای مد شده، عناصری مانند مدل مو و مدل آرایش و پیراهن‌های ساده که مثلا حاشیه‌هایی دارد یا چاپ‌های خاص که آن دوره الهام گرفته شده است حالا وقتی بخواهید ببینید که چرا یک چنین برگشتی شده به دوره جنگ جهانی باید بفهمید که الان چه عناصری در جامعه‌‌مان وجود دارد که طراحان مد فلاش‌بک می‌زنند به آن زمان، چه مشابهت‌هایی بین الان و زمان جنگ جهانی هست که هنرمند طراح و هنرمند نقاش برمی‌گردد؟ قطعا مشابهت‌هایی هست که در مد این اتفاق می‌افتد.

سازوکار اجرایی انتخاب رنگ سال چیست؟

یک نکته مهم این است که تمامی دست‌اندرکاران مد پوشاک بر سر رنگ یک تفاهم کامل دارند، وقتی یک رنگ امسال برای مد کار می‌شود یک اجماع کلی بر این موضوع دارند این طوری نیست که هر طراح مدی یک ساز برای خودش بزند وقتی رنگ انتخاب شد دیگر تمامی طراحان باید از آن رنگ استفاده کنند البته هر کسی در مجموعه‌ای که ارائه می‌دهد المان‌های شخصی‌اش را وارد می‌کند ولی حتما باید رنگ سال را در مجموعه‌هایش داشته باشد وقتی مثلا می‌گویند رنگ فصل آینده آبی کاربنی است بین کسانی که طراحان اصلی مد هستند یک توافق کامل انجام شده‌ است.

یعنی رنگ از سوی طراحان مد انتخاب می‌شود؟

در دنیای مد مجموعه‌هایی فعالند که اعضای آنها را طراحان لباس‌ها، هنرمند‌ها، آرتیست‌ها از فیلسوف گرفته تا روانشناس و مردان سیاسی در این مجموعه‌ها نشست و برخاست می‌‌کنند اینها در واقع با همدیگر بده بستان دارند با همدیگر جمع‌هایی را دارند که وقتی بخواهند چیزی را به عنوان آیتم تاثیرگذار سال اعلام بکنند تمامی اعضای گروه با هم به نقطه‌ انتخاب می‌رسند. چیزی نیست که هر کسی برای خودش یک آیتم اعلام کند، این افراد در واقع در رشته‌های گوناگون تخصص دارند بنابراین می‌توانند تشخیص بدهند که چه رنگی باید مد شود.

یعنی این‌طور نیست که طراح در هر فصل هر رنگی را می‌خواهد انتخاب کرده و مجموعه‌ای از لباس‌ها را ارائه بدهد؟

اصلا این طور نیست اگر این اتفاق بیفتد آن طراح مطمئنا به شکست می‌رسد.

پس تمامی طراحان لباس تصمیم می‌گیرند که یک رنگ را مد کنند و بعد ما می‌بینیم که ویترین تمام لباس‌فروشی‌ها پر از همان رنگ خواهد شد؟

بله. حالا ببینید این توافق از کجا به دست می‌آید، از دهه 90 به این طرف که کامپیوتر و اینترنت وارد سیستم صنعت شد آژانس‌هایی برای جمع‌آوری اطلاعات از مردم سراسر دنیا تاسیس شد. از سال 95 به بعد کم‌کم وقتی اولین و بلاگ‌ها شکل گرفتند و اطلاعاتی را در زمینه مد منتشر کردند عکس‌هایی که صاحبان این وبلاگ‌ها از مردم سراسر دنیا منتشر می‌کردند در واقع نشان می‌داد که مردم در کوچه و خیابان چه‌چیز می‌پوشند به این ترتیب علاقه‌مندی‌های مردم مشخص می‌شد. آژانس‌های واسطه تمامی این اطلاعات را از سراسر جهان جمع‌آوری می‌کنند علاوه بر این خود آژانس‌ها نیز افرادی را در استخدام دارند که بخش قابل‌توجهی از اینگونه اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند.

کار تحلیل تمامی این اطلاعات نیز در همین آژانس‌ها انجام می‌شود، پس نبض زندگی مردم در تحلیل‌هایی است که این آژانس‌ها دارند. این اطلاعات در ازای پرداخت پول در اختیار طراحان مد قرار می‌گیرد. این اطلاعات از سطح دنیا تهیه و دسته‌بندی شده و به فروش می‌رسد. به همین دلیل است که ما با پدیده‌ای به نام «مدجهانی» روبه‌رو شده‌ایم مدی که همه جهان از آن تغذیه می‌کند و رنگ سال دارد. این مد جهانی نتیجه تلاش‌ آژانس‌هایی است که نقش حلقه واسط بین مردم کوچه و بازار و طراحان مد و لباس را ایجاد کردند. حالا دیگر طراحان می‌دانند که رنگ‌هایی که با تکیه بر اطلاعات این آژانس‌ها انتخاب شود قطعا مورد قبول مردم واقع خواهد شد و درآمدزا خواهد بود.

یک مجموعه لباس(کالکشن) چگونه آماده می‌شود؟

در دنیا دو فصل برای مد داریم یکی (بهار، تابستان) و دیگری (پاییز، زمستان) بنا بر این در شکل کلاسیک یعنی روشی که ما در دانشگاه برای دانشجویان توضیح می‌دهیم به این ترتیب است که معمولا 6 ماه قبل طراح لباس که سرپرست تیم طراحی است یک عنوان یا یک موضوعی را برای این مجموعه در نظر می‌گیرد این موضوع باید با تم درونی‌ طراح سازگار باشد مثلا یکی از طراحان مشهور، روبرتو کاوالی، که بیشتر به عناصر گیاهی و حیوانات علاقه‌مند است، اگر کارهای او را در 20 سال اخیر بررسی کنید روندی از این علاقه‌مندی را در کارهایش می‌بینید. حالا ممکن است تغییراتی هم در این کارها دیده بشود مثلا در یک فصل رنگ‌ها کم‌رنگ بشود، یک فصل ممکن است رنگ‌ها پاستلی شود و فصل دیگر رنگ‌ها به پالت رنگی آبرنگ نزدیک شود اما به هر حال شما رد علاقه‌مندی این طراح را در کارهایش می‌بینید. طراح لباس با توجه به علاقه‌مندی‌ها، درونیات و حس هنری‌اش یک سری المان‌ها و نشانه‌ها در کارش دارد مثلا یک طراح صاحب نام دیگر،جان گالیانو، به خاطر علاقه‌مندی که به کارهای طراحی صحنه دارد کارهایش معمولا تئاتری است و این روش منحصر به همین طراح است، این نشانه‌ها در واقع رد پای طراح است که حکم همان امضای هنرمند را دارد.

گام بعدی آماده کردن مجموعه چیست؟

بعد از انتخاب موضوع، طراح به 6 ماه یا یک سال زمان نیاز دارد تا طرحش پخته شود و به نتیجه برسد. مرحله بعد معمولا یک زمان یک ماهه است که در این مرحله یک سری عناصر تصویری جمع‌آوری می‌شود. ممکن است طراح برود جنگل آمازون عکاسی کند یا از زنان افغانستان در حال جنگ عکس بگیرد به هر حال با توجه به روحیه طراح این زمان یک ماهه صرف جمع‌آوری برخی المان‌هایی می‌شود. ممکن است در یک مقطع زمانی مثل همین الان که اقتصاد خیلی مهم است و در موردش حرف می‌زنند طراح لباس دقیقا بر روی بحران اقتصادی و سرچشمه‌هایش زوم کند. گام بعدی این است که در کنار تصاویری که طراح تهیه کرده‌است یک سری پارچه و عناصر الیافی و بافتی به مجموعه اضافه می‌شود و پس از آن ممکن است طراح اصلی با چند طراح لباس دیگر تبادل اطلاعات بکند و نظرش را با دیگران در میان بگذارد.

همه کارها بر عهده طراح اصلی است؟

تا این مرحله همه‌کارها بر عهده طراح اصلی است ضمن اینکه ممکن است، طراحان بزرگ کارخانه‌های پارچه‌بافی خودشان را داشته باشند، کارخانه چاپ، گلدوزی و تمام ملزومات وقتی فرمی به شکل ناب و اولیه در حال شکل گرفتن است که به صورت اولین و اولین توسط آن طراح دارد شکل می‌گیرد ممکن است اصلا طرح پارچه وجود نداشته باشد طراح، پارچه را طراحی می‌کند و کارگاه پارچه‌بافی آن را تولید می‌کند، رنگ‌ساز هم رنگ جدید را می‌سازد و پارچه مورد نظر طراح را آماده می‌کند.

بعد از تولید پارچه نوبت به طراحی مدل لباس می‌رسد؟

حالا گروه طراحی دست به کار می‌شوند. از این مرحله به بعد طراح اصلی کار را برعهده تیم طراحی می‌گذارد. هر یک از اعضای تیم تعدادی طرح آماده می‌کنند، ممکن است هر کدام از این افراد 50 طرح آماده کرده و در اختیار طراح اصلی قرار بدهند. از بین انبوه این طرح‌ها چند طرح توسط طراح اصلی انتخاب شده و مراحل ویرایش را پشت سر می‌گذارد تا به تولید برسد و بالاخره پس از 6 تا 8 ماه یک مجموعه لباس از یک طراح بزرگ برای نمایش یا ارائه به بازار آماده می‌شود.

در این مرحله شوی لباس برگزار می‌شود و پس از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

شو برگزار می‌شود و گزارش‌های مختلفی در رسانه‌ها و وبلاگ‌ها منتشر می‌شود. منتقدین، طرح‌ها را نقد می‌کنند. بعد از انتشار این گزارش‌ها یک پیش‌نمایش اولیه دارند و از کاربرهای خاص که منتقد هستند و نظرات کاملا کارشناسی شده دارند بازخورد دریافت می‌کنند، براساس این اطلاعات یک مجموعه آماده و راهی بازار می‌شود و به این ترتیب در واقع تولیدکنندگان 70 درصد فروش کالایشان را تضمین کرده‌اند.

کار همین‌جا تمام می‌شود؟

نه یک کاری که بعد از مرحله نخست تولید انجام می‌شود، و به موازات این کار طراحی دیگری انجام می‌شود مثلا اگر قرار است 30 تا شلوار تولید شود این شلوارها چند تا بالاتنه برای ست شدن لازم دارند و این بالاتنه‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند یا اینکه این شلوارها اور هم لازم دارند، کاور رویی می‌خواهند؟ به همین ترتیب تمامی زیورآلات و کیف و کفشی هم که با این لباس‌ها هماهنگ باشد طراحی و تولید می‌شود و البته چون این پروسه خیلی حجیم و زمان‌‌بر است. طی یک دوره زمانی تولید و روانه بازار می‌شود.

بازار پوشاک ایران هم از این روش پیروی می‌کند؟

در حال حاضر برای اینکه درهای واردات را بر روی بازار چین باز کرده‌اند، صنعت نساجی ما تعطیل شده است اگر هم جاهایی را می‌بینید با دشواری‌های زیادی دارند کار می‌کنند و با کمترین سود به فعالیت ادامه می‌دهند، به خاطر اینکه لباس‌هایی باکیفیت بسیار پایین وارد بازار می‌شود و مردم هم از آنجایی که قدرت خریدشان چندان زیاد نیست همان لباس‌های چینی را می‌خرند.

یعنی مصرف‌کننده حق انتخاب ندارد؟

به نظر من اصلا برای مصرف‌کننده ارزش قائل نمی‌شوند به هر حال تولیدات چین هم چند نوع جنس تولید می‌کند چرا باید بدترینشان وارد بازارهای کشور ما شود. من نمی‌دانم این لباس‌هایی که در بازار ایران هست چه درجه‌ای از کیفیت را دارد که این‌همه کیفیتش پایین است و البته قیمتش هم برای واردکننده بسیار پایین است اما جالب است بدانید که لباس‌ها با قیمت پایین به دست مردم نمی‌رسد بلکه با قیمت‌هایی بسیار بالاتر فروخته می‌شود، یعنی مردم ما پول زیادی بابت لباس‌هایی می‌دهند که کیفیت خوبی ندارند.

فروشگاه‌هایی که لباس‌های مارک‌دار و برند هستند چه نقشی در بازار پوشاک دارند؟

برندهایی که در ایران فعالیت می‌کنند مارک‌هایی هستند که تولید انبوه دارند و برای همه اقشار جامعه با درآمد متوسط و پایین لباس تولید می‌کنند. اینها درواقع لباس‌هایی هستند که هر اروپایی حتی اگر کار هم نکند و کمک‌هزینه دولت را دریافت کند می‌تواند این لباس‌ها را بپوشد، در واقع اجناس متوسطی باکیفیت متوسط است.

حراج این برندها در داخل و خارج از ایران تفاوت دارد؟

در سایر کشورها قوانینی از سوی گروه تولیدکنندگان و فروشندگان تعیین می‌شود که در پایان هر فصل حراج‌های بیش از 50 درصد بزنند و انجام این کار اجباری است. به این وسیله در واقع سلیقه جامعه را بالا می‌برند، مردم متوسط و اقشار ضعیف جامعه می‌توانند در این حراج‌ها لباس خوب با کیفیت خوب را از نزدیک ببینند، لمس کنند و حتی بپوشند. مردم رنگ خوب را می‌بینند هر چند این کار با یک فصل فاصله انجام می‌شود ولی به هر حال این باعث می‌شود که سلیقه مردم در لباس به مرور پرورش پیدا کند، جنس خوب شناخته بشود و حس افراد ارتقاء پیدا می‌کند، این خیلی فرق می‌کند با اینکه جنس بی‌کفیت بدهند دست مردم.

شعبه‌هایی که در ایران هستند مکلف نیستند که حراج بالای 50 درصد بزنند؟

نه قوانین درون کشور را واردکننده اصلی تعیین می‌کند، به علاوه اینکه توضیح دادم این قوانین معمولا تصمیم‌هایی است که اصناف تولیدکننده و فروشنده پوشاک هر کشور می‌گیرند و آن را اجرا می‌کنند.

برداشت از هفته نامه آسمان
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳٩۱
پوشش همسر آتاترک ... نظرات() 

همسر آتاتوریک چگونه ظاهر می شد؟+عکس

 
 

نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که آتاتورک حجاب را در ترکیه قدغن کرد اما با این حال بر خلاف رضا شاه به تعقیب وحشیانه زنان با حجاب دست نزد. در ترکیه قانون بی حجابی بیشتر در آنکارا و استانبول که بخشی از ساکنانش غیر مسلمان و اروپایی بودند، اجرا شد.

به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) به نقل از پایگاه پیشینه، با وجود اینکه مصطفی کمال آتاتورک را مروج کشف حجاب در منطقه تلقی می کنند وی به خلاف رضا شاه که گفته می شود طرح کشف حجاب و دیگر پروژه های مدرنیستی را از وی وام گرفته است، همسرش را با حجاب کامل در ملأ عام حاضر می کرد.

راهی که آتاتورک به اشتباه آغاز کرده بود تا نژاد ترک را با عجله از نردبان تجدد بالا بکشد، رضا شاه نیز در پیش  گرفت، اما با بررسی آنچه در ایران و ترکیه تجدد زده روی داد می توان گفت آتاتورک الگوی ناقص وناجوری از تجدد اروپایی را اجرا کرد، اما بدتر از آن الگوبرداری ناقص تر رضا شاه از شیوه آتاتورکی تجدد گرایی بود که بر ناسازگاری وبی تناسبی آن با وضعیت اجتماعی ایران می افزود. نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که آتاتورک حجاب را در ترکیه قدغن کرد اما با این حال بر خلاف رضا شاه به تعقیب وحشیانه زنان با حجاب دست نزد. در ترکیه قانون بی حجابی بیشتر در آنکارا و استانبول که بخشی از ساکنانش غیر مسلمان و اروپایی بودند، اجرا شد.اما رضاخان این سیاست ناشیانه را در قم ومشهد نیز به زور اجرا کردکه با عکس العمل های شدید مردم وعلما روبرو شد. (علی بیگدلی، تجدد به رسم آتاتورکی ورضاخانی، ماهنامه زمانه، سال هفتم، شماره ۷۵-۷۶، آذر –دی ۱۳۸۷، ص ۲۳)

با توجه به تصاویر زیر به نظر می رسد نگاه کمال مصطفی آتاتورک به مسئله زنان با رضا خان که گفته می شود وامدار کشف حجاب در ترکیه بود بسیار متفاوت است.

در این تصاویر آتاتورک متعمدا همسر خود را در تمام مراسم رسمی با حجاب کامل به همراه می آورد و تصاویری وجود دارد که در آن ها آتاتورک ایستاده و لطیفه خانم نشسته است، این در حالی است که به نظر نمی رسد بتوان چنین تصاویری را از رضا خان یافت.

با توجه به این تصاویر به نظر می رسد آتاتورک در کنار قضیه کشف حجاب به مسائل حقوق زنان نیز توجه داشت، هرچند کشف حجاب نیز دست کم در دوره نخست استقرار ترکیه جدید اجباری و همراه با خشونت اعمال نشد.

تصاویر آتاتورک در کنار همسرش بیشتر می توانند چیزی مانند احترام وی به حقوق زنان را نشان دهند، این در حالی است که رضا خان به هیچ وجه به این وجه توجهی نداشت و به نظر می رسد مبتنی بر گونه ای حس حقارت به طوری خشونت بار قصد پیاده کردن طرح کشف حجاب را داشت.

اشرف پهلوی در خاطرات خود به خوبی چهره خانوادگی پدر را نشان می‎دهد. رضاشاه در امور خانوادگی اجازه نمی‎داد در مورد خانواده اش سخن گویند و خود نیز در این باب سخن نمی‎گفت، او حتی یک بار از پوشیدن لباس آستین کوتاه توسط دخترش بر سر نهار امتناع می‎کند. این امر در مورد ازدواج دو دخترش آشکارتر می‎شود. وقتی رضاشاه شوهرانی تحمیلی برای دخترانش در نظر می‎گیرد بیگمان اولیات حقوق زنان را درباره دخترانش نادیده می‎گیرد. از همین روست که می‎توان گفت اقدامات رضاشاه، نه از دغدغه او نسبت به حقوق مردم و یا بهبودی وضع مردم از اعتقاد او به مفاهیم و ارزش‎های تمدن غرب، بلکه از یک حالت روان‎شناختی در نزد او و بیشتر روشنفکران آن عصر برآمده اند، یا دست کم قرائت‎های رایج آن دوره از مدرنیزم یعنی فاشیسم و نازیسم تأثیر بسیاری بر نظرگاه وی داشته‎اند.

یکی دیگر از وجوه جالب قضیه لطیفه خانم این است که دولت لائیک ترکیه در سال های بعد سعی نمود تا محجبه بودن لطیفه خانم در ملأ عام را نادیده بگیرد و بیشتر برخی تصاویر بی حجاب او که به نظر می رسد در خانه و یا در جمع های خصوصی گرفته شده است را به عنوان تصاویری از لطیفه خانم منتشر سازد. گاهی نیز تلاش کرده اند تا برخی تصاویر لطیفه خانم را که با حجاب کامل در کنار آتاتورک ایستاده حذف کنند. همچنین گاهی برخی زنان بی حجاب حاضر در کنار آتاتورک را به جای لطیفه خانم جا زدند از جمله دختر خوانده وی، عفت اینان، که به نظر می رسد به جای همسرش که محجبه بود گاهی از وی به عنوان یک چهره تبلیغاتی بی حجاب بهره می برد.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian

 

 

پنجشنبه ٧ دی ۱۳٩۱
حجاب اسلامی در نمایشگاه مدولباس ... نظرات() 
گسترش حجاب در بلاد ضداسلام
مدتی است که استفاده از روسری در
دستور کار طراحان لباس قرار گرفته است. طراحان لباسی چون آدری هپ بورن، گریس کلی و
جکی کندی معتقدند که دهها سال است که استفاده از روسری رایج شده است. از میان
طراحان لباس در سراسر دنیا طراحانی مانند کارن واکر، ویوین وست وود و لای سنگ ونگ
در مدل های سال2012 خود از روسری استفاده کرده اند.
به گزارش
گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ،
طراحی
لباس یک کار هنری است که در حوزه تولید پوشاک و لوازم مربوط به سبک زندگی؛ تحت
تاثیر اوضاع فرهنگی و اجتماعی در یک دوره زمانی مشخص انجام می‌پذیرد. از معروفترین
طراحان لباس در دنیا می توان به افرادی همچون مارک جاکوبز، الکسندر مک کوئین، استلا
مک کارتی، آدری هپ بورن، گریس کلی و جکی کندی اشاره کرد.

نکته جالب توجه در
طراحی لباس دنیا در سالیان اخیر از پوشش اسلامی برای زنان است. مدتی است که استفاده
از روسری در دستور کار طراحان لباس قرار گرفته است. طراحان لباسی چون آدری هپ بورن،
گریس کلی و جکی کندی معتقدند که دهها سال است که استفاده از روسری رایج شده است. از
میان طراحان لباس در سراسر دنیا طراحانی مانند کارن واکر، ویوین وست وود و لای سنگ
ونگ در مدل های سال2012 خود از روسری استفاده کرده اند.


اما روسری
برای میلیون ها زن در سراسر دنیا چیزی بیش ازیک ملزومات مد به حساب می آید. زنان مسلمان به دلایل مذهبی از روسری استفاده می
کنند که حجاب نامیده می شود. در حال حاضر برگزارکننده مسابقه طراحی حجاب در آمریکا
درتلاش برای ترویج حجاب میان زنان غیر مسلمان است و در صدد استفاده از حجاب در مد
ابداعی خود با نام "شیک پوشیده" است. شاز قیصرالدین 31 ساله وکیل دادگستری حقوق بشر
شیکاگو و برگزارکننده این مسابقات می گوید: گستره مد"شیک پوشیده" از جمعیت زنان
مسلمان فراتر رفته و به سرعت در بین آمریکایی ها در پیش است.

وی امیدوار است
که بتواند حامی "حجاب آمریکایی" باشد. روسری ای که می تواند در کشوری با مدهای
مختلف آمریکا عرضه شود.

وی همچنین در این اندیشه است که این عقیده را که
حجاب و مسلمانان با آمریکا هیچ تناسخی ندارند را از بین ببرد و نشان دهد که روسری
می تواند بعنوان مبّلغ دین یکی از ملزومات مد نیز برای آنها باشد و در میان لباس
های معمولشان قرار بگیرد.

نایت، طراح مد آمریکایی و مروج دین اسلام نیز با
قیصرالدین موافق است.

نایت-طراح لباس

نایت که طرح
های بهاره و تابستانه 2013 خود را در هفته مد نیویورک در سپتامبر رونمایی کرد، با
لباس های بسیار زیبا و موقر شناخته می شود. مدل لباس های شب وی با آستین های پوشیده
و دامن های بلند و روسری ست بسیار خیره کننده است.این طراح لباس معتقد است؛ فرم لباس هایش به گونه ایست که وقار را به دیگران منتقل
می کند و می گوید: «سعی می کنم برای زنانی لباس طراحی کنم که برای بدن خود احترام
قائلند و وقار را دلیل زیبایی و درخشش خود می دانند. زنان باید عقایدشان را در سبک
لباس پوشیدنشان منعکس کنند. من با زنانی که لباس های تحریک آمیزی می پوشند و
معتقدند که ارزششان به عقایدشان است مخالفم.»

نایت و قیصرالدین بر این عقیده هستند که حجاب اجبار نیست
بلکه نشانه از آزادی در انتخاب است.

قیصرالدین می گوید: «مد موانع را از بین
می برد و ناشناخته ها را آشنا می کند. من مطمئنم که در آینده در پاسخ به این سوال
که زیبایی، مد امریکا و یک آمریکایی به چه چیزی شباهت دارد، به تعریف جامع تری می
رسیم.»
 
جمعه ۱ دی ۱۳٩۱
زن نمونه هند یک ایرانی محجبه است ... نظرات() 

خانم دکتر فاطمه سماواتی پژوهشگر و نویسنده چند کتاب و مقاله علمی به علت فعالیت های گسترده علمی فرهنگی به عنوان زن نمونه در هند معرفی شد.                

 

راه دانشجو: بانوی محجبه ایرانی از مقامات هندی لوح و تندیس دریافت کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در مراسمی که در سالن همایش های پارلمان هند در دهلی نو برگزار شد خانم دکتر سماواتی که با حجاب برتر حاضر شده بود به عنوان یکی از زنان فعال در عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معرفی شد.

خانم دکتر فاطمه سماواتی پژوهشگر و نویسنده چند کتاب و مقاله علمی به علت فعالیت های گسترده علمی فرهنگی به عنوان زن نمونه در هند معرفی شد.

در این مراسم جمع زیادی از مقامات محلی و نمایندگان پارلمان و شوراهای هند نیز حضور داشتند.
 
برچسب ها:    زن ایرانی    ،      زن نمونه هند    ،      فاطمه سماواتی
 
جمعه ۱ دی ۱۳٩۱
ماجرای چادری شدن زن فرانسوی ... نظرات() 

در قسمت تازه «کلاه پهلوی» رخ می دهد:

 
ماجرای چادری شدن یک زن جوان فرانسوی+عکس           
 
 
 
 
 

به گزارش شبکه ایران با پخش قسمت چهاردهم سریال تلویزیونی «کلاه پهلوی»، شخصیت «بلانش» ـ با بازی نگین محسنی ـ با انتخاب چادر به عنوان حجاب برتر، مسیری متفاوت از فرخ را انتخاب و در پیش می گیرد.

در قسمت چهاردهم «کلاه پهلوی» که در اولین جمعه زمستان سال 91 پخش خواهد شد، مخاطبان شاهد ادامه اختلاف میان فرخ و بلانش خواهند بود. با شدت گرفتن این اختلاف ها، بلانش تصمیم به خروج از زندگی فرخ می گیرد و همزمان با این تصمیم، تلاش می کند فعالیت هایی همچون خیاطی را به عالیه آموزش دهد.

فرخ نیز که برای پی گیری برخی از فعالیت ها به تهران آمده، به دیدار خانم مستشارنیا می رود و با شادی مواجهه می شود.

 

در غیاب فرخ، بلانش که هنوز از حرف های میرزا رضا درخصوص اسب سواری او و مه لقا در شهر ناراحت است، به سراغ فروغ و میرزا رضا می رود. او طی دیدار با فروغ تصمیم می گیرد چادر را به عنوان حجاب برتر انتخاب کند و به این ترتیب چادری می شود. حالا حضور او با چادر در سطح شهر سامان، باز هم باعث تعجب اهالی می شود.

سریال تلویزیونی «کلاه پهلوی» در 54 قسمت به کارگردانی «سیدضیاءالدین دری» و به تهیه کنندگی«محمد رضا تخت کشیان» در شبکه یک سیما ساخته شده و چهار ماه از آغاز پخش آن می گذرد. علاقمندان این سریال می توانند با مراجعه به سایت اختصاصی این سریال به نشانی www.kolahpahlavi.tv دیدگاه های خود درباره این اثر را به سازندگان منتقل کرده و مطالب متنوعی درخصوص این سریال را مطالعه کنند.

پایان مطلب/

 
 
 
 
 
 
 
چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
راننده تاکسی که موسس یکی ازبزرگترین کارخانه های آرایشی وبهداشتی ایران شد ... نظرات() 

راننده تاکسی که موسس یکی از بزرگترین کارخانه‌های آرایشی و بهداشتی ایران شد

بعد از پذیرش نمایندگی یک شرکت معتبر خارجی، یکباره ورشکست می‌شود اما بدون اینکه مأیوس شود با جدیت در خیابان دریان نو تهران در یک پارکینگ 40 متری اجاره ای شروع به تولید شامپو در پاتیل می کند...

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «کارآفرینی به شیوه منوچهرسلطانی حسینی» داستان زندگی مردی است که بعد از بیرون آمدن از ژاندارمری، به همراه همسر فداکارش در خیابان سلسبیل تهران ساکن می شود و در سال 1342 شغل رانندگی تاکسی را در مسیر میدان انقلاب تا میدان امام حسین(ع) فعلی پیش می گیرد، سپس حرفه ویزیتوری دارویی را شروع می کند و به تدریج با طی کردن پله های موفقیت، نمایندگی یک شرکت معتبر خارجی را می گیرد ولی به یکباره ورشکست شده و بدون اینکه مأیوس شود با جدیت در خیابان دریان نو تهران در یک پارکینگ 40 متری اجاره ای شروع به تولید شامپو در پاتیل می کند... و این بهانه ای می شود تا سال ها بعد پایه های یکی از کارخانه های بزرگ آرایشی بهداشتی ایران با برندهایی همچون بس، دکتر ژیلا، آیروکس، پارتیس و آوند در شهرک صنعتی سیمین دشت کرج زده شود.

این کتاب به عنوان یکی از جذاب ترین آثار داستانی- علمی مجموعه کتاب های زندگینامه یکصد کارآفرین بزرگ ایرانی است که به قلم رضا یادگاری و مهشید سنایی فرد و با همکاری مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف از سوی انتشارات جهان دانش برای دومین بار منتشر شده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

«منوچهر سلطانی حسینی کارآفرین بزرگ ایرانی و بنیانگذار شرکت ایران آوندفر یا همان شامپو بس معروف با برندهایی مشهور دیگری همچون دکتر ژیلا و آیروکس در سال 1315 در پشت باغ نادری در مشهد مقدس به دنیا آمد.دوران ابتدایی را در دبستان ضیاء گذراند و مادرش 14 فرزند به دنیا آورد،پدرش افسر ژاندارم بود و در یک محیط نظامی پرورش پیدا کرد.منوچهر سلطانی حسینی بارها به عنوان کارگر،کارآفرین، پیشکسوت، مدیر فنی نمونه و چهره ماندگارصنعت کشور انتخاب شده است ولی اولین بار طعم پیروزی و لذت اول بودن را در تیم والیبال مدرسه در شهرستان مشهد در سال ششم ابتدایی تجربه کرده است. زمانیکه پدرش مدال او را می بیند می گوید:این مدال خیلی خوب هست اما خیلی بهتر است که در کسب مدال های علمی هم موفق باشی. همین توصیه پدر باعث می شود...»

ناشر این کتاب معتقد است داستان زندگینامه منوچهر سلطانی حسینی بنیانگذار شامپوهای بس و کرم های دکتر ژیلا، کتابی است جذاب که می تواند برای زنان و مردان این سرزمین آموزنده باشد و به عنوان یک الگوی موفق، منبع بسیارمفیدی برای فعالان حوزه صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی و حتی کلیه دانشجویانی که درس کارآفرینی را به عنوان واحد درسی پیش روی خود دارند.

ناشر در مقدمه این کتاب آورده است: « سرمایه شاید مهم ترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی ،شناخت او ضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهم تر ،باورداشتن اینکه «من می توانم ،کارتازه ای را شروع کنم» عامل هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم واراده در وی نقش اساسی دارند.» مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در راستای این الگوسازی‌ها در جامعه ایرانی با هدایت و همکاری در مجموعه یکصد جلدی کارآفرینان بزرگ ایرانی که توسط رضا یادگاری و مهشید سنایی‌فرد به نگارش درآمده است، توان خود را به کار بسته است تا تمام آنچه را می‌تواند با انتقال آن‌ها به نسل جوان ایرانی از آنها نسلی توانمند و کارآفرین بسازد به منصه ظهور برساند.»

«تاریخچه پیدایش لوازم آرایش، تاریخچه شرکت بس از آغاز تا امروز، داستان زندگی و روزگار منوچهر سلطانی حسینی، تحلیل عوامل موفقیت استاد منوچهر سلطانی حسینی شامل: پیشرو بودن، خلاقیت، نوآوری و صداقت، پشتکار، داشتن علم و توکل به خداوند منان... قوانینی هستند که باعث پیشرفت وی شده است.

ناشر همچنین خواندن این کتاب پرنکته را به همه دوستداران موفقیت، فعالان بازار کار و سرمایه، به ویژه به بازاریاب ها و فروشندگانی که دنبال کشف رازهای موفقیت فروشندگان بزرگ ایرانی هستند پیشنهاد می کند.

 

این مجموعه تا کنون آثاری درباره این کارآفرینان کشورمان منتشر کرده است: «بنیانگذار پوشاک ملکوتی(اکبرملکوتی)، بنیانگذار انتشارات فرا(دکتر فریبالطیفی)، نخستین بانوی بنیانگذار شرکت کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی(سیده فاطمه مقیمی)، بنیانگذار گروه صنایع غذایی مهرام(شاهرخ ظهیری)، بنیانگذار شرکت بوتان (محمود خلیلی)، بنیانگذار گروه صنعتی انرژی(عبداله مهدیان)، بنیانگذار صنایع امرسان(سلطان حسین فتاحی)، بنیانگذار شرکت بهروز (بهروزفروتن)، بنیانگذارخودکاربیک(حسن رفوگران)، بنیانگذار محصولات بهداشتی هگزان(دکتر علی اصغرجهانگیری)، بنیانگذار مجله موفقیت(احمدحلت)، بنیانگذار رستورانهای زنجیره ای پدر خوب(شهرام فخار)، بنیانگذار صنعت قفسه بندی در ایران(محمدحسین جابرانصاری)، بنیانگذارشرکت شیرآلات صنعتی کیزایران(احمدغفاری)، بنیانگذار پوشاک تن درست(بابک اخوان و مرجان صدرالعلمایی) و...»

 

به گزارش خبرآنلاین، از همین مجموعه خواندنی، کتاب «کارآفرینی به شیوه سیده فاطمه مقیمی» داستان زندگی یک زن ایرانی که ابتدا به عنوان مترجم در یک شرکت حمل و نقل مشغول به کار می شود و با طی کردن پله های ترقی، کسب تجربیات در حوزه صنعت حمل و نقل و اخذ گواهینامه پایه یک، با حمایت و تشویق شوهرش به فکر ایجاد کسب و کار مستقل می افتد، نیز تجدید چاپ شده است. کتاب ضمن معرفی «سیده فاطمه مقیمی» نخستین بانوی بنیان گذار «شرکت کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی (سدیدبار)»، به بررسی روند زندگی و عوامل موفقیت ایشان پرداخته است.سیده فاطمه مقیمی شهریور 1337 در محله امیریه تهران به دنیا آمد.دومین دختر خانواده بود و پدر و مادرش هر دو معلم بودند. «تاریخچه صنعت حمل و نقل، سیده فاطمه مقیمی در یک نگاه، داستان زندگی سیده فاطمه مقیمی و تحلیل عوامل موفقیت سیده فاطمه مقیمی(رئیس شورای بانوان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران)» از جمله فصول این کتاب خواندنی است.

 

در بخشی از کتاب می خوانیم: «از مواردی که در موفقیت من نقش داشت محکم بودن درعمل و اراده است. من هنوز هم وقتی راه می روم پاهایم را خیلی محکم به زمین می گذارم. حتی چندروز پیش وقتی وارد بانکی شدم که معمولا کارهایم را در آن جا انجام می دهم، رئیس بانک قبل از این که من را ببیند از جا بلند شد و سلام کرد. من با تعجب پرسیدم که شما چطور متوجه حضور من شدید و ایشان گفتند با وجود همهمه ای که در طبقه بالا هست وقتی شما وارد می شوید ما صدای پای شما را می شنویم. من هم از ایشان عذرخواهی کردم. این سیستم راه رفتن من هم چیزی است که انگار در ذاتم است، خیلی ها وقتی به من می رسیدند می پرسیدند که آیا پدرتان نظامی هستند که شما این قدر محکم راه می روید و محکم صحبت می کنید. به نظرم این محکم بودن حاکی از عزم و اراده درونی هر فرد است.»

 

 

 

 

بر اساس این گزارش، کتاب «کارآفرینی به شیوه جلیل تواضع» داستان زندگینامه و اسرار موفقیت بنیان‌گذار آجیل و خشکبار تواضع در ایران از دیگر آثار خواندنی این مجموعه است. ناشر در توضیح کتاب آورده است: «آجیل تواضع از چه زمانی متولد شد؟ علت موفقیت تواضع در چه بوده است؟ آجیل تواضع چگونه وارد تهران شد و در دل مردم جای گرفت؟ در آجیل تواضع چه جذابیتی وجود دارد که همه را شیفته خود می کند؟ تکنیک های فروش منحصر بفرد جلیل تواضع چیست؟ و...» پاسخ این سوالات با مطالعه این کتاب جمع و جور و خواندنی به دست می آید.»

کتاب ضمن معرفی «جلیل تواضع» بنیان گذار «آجیل و خشکبار تواضع»، به بررسی روند زندگی و عوامل موفقیت او پرداخته است. جلیل تواضع 75سال پیش درسال1315در تبریز متولدشد. وی ازسن هشت سالگی در مغازه آجیل فروشی پدرمشغول کاربود. پدر ایشان برخلاف پدربزرگشان که به کارباغداری مشغول بودند پیشه ای را برگزیدند که درآینده ای دور هم رشد و پیشرفت داشته باشد.خشکبار روش جدیدی ازنگهداری محصولات کشاورزی بود که ایده افتتاح نمودن یک مغازه خشکبارفروشی رادرذهن پدرایجاد کرد.او بعد از 15 سالگی به طور ثابت در کنار برادرانش مغازه پدر را اداره می نمودند. و سپس به همراه پسرش مغازه مستقل خود را راه اندازی کردند.درادامه کتاب چگونگی افتتاح شعبه تواضع تهران درچهارراه پارک وی وروند شکل گیری« آجیل تواضع اصل» رامی خوانیم.جلیل تواضع عوامل پرآوازه شدن نام تواضع را در کار مداوم ،پشتکار،اندیشه درست،سرمایه گذاری به موقع وصبرمی داند. توصیه او به جوانان این است که:« یاکارپدر را یاد گیرند و یا به دنبال یک حرفه و صنعت بروند. در کاری که آغاز می کنید پشتکار داشته باشید و از وقت تفریح خود بزنید تابتوانید کار خود را به نتیجه برسانید.» شایان ذکر است که از ابتدا تاکنون آقای جلیل تواضع و پسرشان علی تواضع همواره پابه پای پرسنل خود مشغول به کار در فروشگاه بوده اند. دراین کتاب خواهیم خواند که این کار چه تاثیراتی در موفقیت آجیل تواضع داشته است.

همچنین کتاب «کارآفرینی به شیوه احمدحلت» بنیان‌گذار تکنولوژی موفقیت در ایران و خاورمیانه و صاحب امتیاز و مدیرمسئول دوهفته نامه موفقیت، نیز از پرتیراژترین مجموعه کتاب های زندگینامه یکصدکارآفرین بزرگ ایرانی است که برای هفتمین بار تجدید چاپ شد. «احمدحلت چطور به این نتیجه رسید که تکنیک های موفقیت را پایه گذاری کند؟ زمانی که می خواست مجله را راه اندازی کند جوجامعه چطور بود؟مجله موفقیت با چند نیرو کارخودرا شروع کرد؟احمد حلت چراریسک کرد وبه سراغ چاپ نشریاتی که تیراژشان تضمین شده بود نرفت بلکه به سراغ ایده ای رفت که هیچ تجربه عملی از آن وجود نداشت؟...» پاسخ این سوالات با مطالعه این کتاب جمع و جور و خواندنی به دست می آید.

کتاب ضمن معرفی «احمدحلت»، به بررسی شالوده زندگی کاری و شخصی و عوامل موفقیت وی پرداخته است. او در تاریخ 17بهمن 1341در تهران به دنیا آمد. در رشته روانشناسی تحصیل و سپس در دانشگاه علامه طباطبایی رشته علوم ارتباطات و روزنامه نگاری و در آلمان دوره های تخصصی روانشناسی بالینی و موفقیت را به پایان برداواولین ایرانی آموزش دهنده راهکارهای موفقیت و رئیس بنیاد سخنرانان حرفه ای کشور است. وی با افتخار بیش از 180 شماره از مجله موفقیت را که حاوی رازهای شادابی و مثبت اندیشی است به انتشار در آورده است. احمد حلت می گوید دراولین سالی که موفقیت در نمایشگاه مطبوعات شرکت کرد خودم یک چهارپایه برداشتم و گذاشتم در محوطه نمایشگاه، روی آن ایستادم و تبلیغ مجله را کردم تا یک عده دورم جمع شوند. و سپس با صدای بلند گفتم این مجله در آینده پرتیراژترین نشریه کشور خواهد بود. او معتقد است هرآنچه امروز هست راقبلا در اندیشه هایش دیده است و هر اشتباهی که در زندگی بکنیم این اشتباه به ما درس می دهد.

 

انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 90266
کلیدواژه ها 
 
چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
چرانباید شلوار تنگ پوشید ... نظرات() 
بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند تعداد، شکل و حرکت اسپرم مردان
نسبت به سی سال گذشته تا حد زیادی آسیب‌ دیده است. زندگی مدرن امروزی، آثار زیانبار
زیادی روی دستگاه تناسلی مردان و زنان داشته است.

به گزارش تعامل، حیات هر عضوی در
بدن، به گردش خون و اکسیژن‌رسانی مناسب به آن بستگی دارد. به همین دلیل وقتی جریان
خون به قلب مختل می‌شود، دچار سکته قلبی می‌شویم.

لباس‌های نامناسب و نشستن
طولانی‌مدت به‌خصوص در وضعیت‌های خاص نیز جریان خون ناحیه دستگاه تناسلی را مختل
می‌کند و گاهی آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. علاوه بر این، تحت‌فشار قرارگرفتن بوی عرق در دو قسمت از بدن خیلی آزار‌دهنده است، این دو ناحیه عبارتند از زیربغل‌ها
و ناحیه دستگاه تناسلی. علت این بوی زننده، تولید پروتئین و مواد چربی به‌وسیله غدد
عرق این نواحی است که باکتری‌ها از آنها تغذیه می‌کنند. از آنجا که عرق سایر نقاط
بدن حاوی مقادیر زیادی نمک است، باکتری‌ها به آسانی نمی‌توانند از محتویات عرق
استفاده کنند.

اگر تهویه ناحیه تناسلی به علت پوشیدن لباس‌های تنگ به‌خوبی            برقرار نباشد، کم‌‌کم ناحیه تناسلی بوی خاص آزار‌دهنده‌ای می‌گیرد که حتی با شستشو
نیز از بین نمی‌رود و چون این ناحیه همیشه به‌علت وجود عرق مرطوب است، احتمال بروز
عفونت‌های قارچی نیز بالا می‌رود.

افرادی که در تمام طول روز با شلوارهای
تنگ و فاق کوتاه کار می‌کنند، اگر به کشاله‌های ران خود با ‌دقت نگاه کنند، ممکن
است لکه‌های قهوه‌ای رنگی را ببینند که همان قارچ پوستی است.اعصاب این ناحیه نیز مزید بر علت‌ می‌شود و آسیب‌های وارده را دو چندان می‌کند. پس
بهتر است به شلواری که می پوشید بیشتر بیندیشید. اما چرا و چگونه؟

برای حفظ
سلامت جسم، در طراحی لباس باید آناتومی و فیزیولوژی قسمتی از بدن که لباس برای آن
طراحی می‌شود، در نظر گرفته شود. این امر معمولا در کارخانه‌هایی که لباس استاندارد
تهیه می‌کنند، رعایت می‌شود، ولی خیلی از تولید‌کنندگان پوشاک، فقط به سود خود
می‌اندیشند و سلامت و بهداشت اعضای بدن مصرف‌کننده برای آنها اهمیتی
ندارد.

امروزه تعداد بسیار زیادی از شلوارها بسیار تنگ و از پارچه‌های سخت
دوخته می‌شوند. میزان پارچه این شلوارها، تقریبا یک سوم شلوارهای معمولی و
استاندارد است. از طرفی چون از جنس نامرغوب تهیه می‌شوند، زود استهلاک پیدا‌
می‌کنند و مصرف‌کننده مجبور می‌شود شلوار جدیدی تهیه ‌کند.
شلوارهای تنگ و فاق
کوتاه، جریان خون دستگاه تناسلی را به‌شدت مختل می‌کنند. این وضعیت در حالت نشسته
بدتر می‌شود

متاسفانه پوشیدن لباس نامناسب در ناحیه دستگاه تناسلی، باعث
ایجاد علایم خاصی نمی‌شود که فرد متوجه آن شود، ولی در درازمدت آسیب‌هایی به وجود
می‌آید که ممکن است غیرقابل برگشت باشند.

علت اینکه بیضه‌ها خارج از بدن
قراردارند، این است که برای عملکرد طبیعی، درجه حرارت آنها باید نیم درجه
سانتی‌گراد از درجه حرارت بدن کمتر باشد، بنابراین هر عاملی که باعث افزایش درجه
حرارت آنها شود، باعث آسیب به فرایند تولید نطفه مردان (اسپرم) می‌شود؛ به عنوان
مثال در بیماری شایع واریکوسل، وریدهای اطراف بیضه متسع می‌شوند. این اتساع وریدها
باعث افزایش درجه حرارت بیضه‌ها و آسیب به تولید اسپرم و ناباروری مرد
می‌شود.

لباس زیر و شلوارهای تنگ فاق کوتاه و از جنس پارچه سخت، با سه
مکانیسم باعث آسیب به بیضه‌ها می‌شوند: مختل‌شدن جریان خون ناحیه تناسلی، اختلال در
تهویه آن و بالارفتن درجه حرارت بیضه‌ها. نزدیک‌‌شدن و چسبیدن بیضه‌ها به بدن و یکی
شدن درجه حرارت آنها با بدن‌ در درازمدت باعث واردآمدن آسیب به تولید اسپرم می‌شود.
لازم به ذکر است که درجه حرارت ایده‌آل برای تولید اسپرم طبیعی، تقریبا ۳۳ درجه
سانتی‌گراد است.

در دستگاه تناسلی مردانه، قسمتی به نام «میاندوراه» یا در
اصطلاح پزشکی «پِرینه» وجود دارد. میاندوراه در ناحیه بین مقعد و قاعده کیسه‌های
بیضه قرار دارد و اعصاب مهم دستگاه تناسلی از این قسمت عبور می‌کنند. هر عاملی که
باعث ضربه یا اختلال در این قسمت شود، اعصاب آن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و این
موضوع باعث اختلال در نعوظ می‌‌شود.

شلوارهای تنگ و فاق کوتاه، یک درز دوخت
سفت در خط وسط دارند که ناحیه میاندوراه را به‌شدت تحت‌فشار
قرارمی‌دهد.

برای داشتن یک رابطه زناشویی موفق باید جریان خون و عصب‌گیری
ناحیه دستگاه تناسلی مرد طبیعی باشد، ولی بعضی بیماری‌ها مانند بیماری قند،
فشارخون، چربی بالا، آسیب به نخاع به هر علتی و... از طریق مختل‌کردن جریان خون و
جریان عصبی دستگاه تناسلی به ناتوانی جنسی یا اختلال در نعوظ منجر می‌شوند. به همین
دلیل حدود ۱۵ درصد افرادی که دوچرخه‌سواری حرفه‌ای انجام می‌دهند، به علت فشار
مداوم به ناحیه میاندوراه که باعث اختلال در عصب‌گیری و اختلال در خون‌رسانی ناحیه
دستگاه تناسلی می‌شود، دچار ناتوانی جنسی می‌شوند، یعنی همان اثری که شلوارهای تنگ
و فاق کوتاه در درازمدت بر بدن دارند.
افرادی که در تمام طول روز شلوارهای تنگ
می پوشند، ممکن است لکه‌های قهوه‌ای رنگی را در کشاله ران خود ببینند که همان قارچ
پوستی است

عرق انسان به خودی خود بویی ندارد، ولی سطح پوست بدن ما از هزاران
نوع میکروب پوشیده شده است. اگر راه مناسبی برای تبخیر عرق وجود نداشته باشد، در
سطح پوست جمع می شود و توسط باکتری‌ها تجزیه می‌شود. با تجزیه عرق توسط باکتری‌ها،
مواد شیمیا‌یی آزاد می شوند که بوی بدی دارند.بوی عرق در دو قسمت از بدن خیلی آزار‌دهنده است، این دو ناحیه عبارتند از زیربغل‌ها
و ناحیه دستگاه تناسلی. علت این بوی زننده، تولید پروتئین و مواد چربی به‌وسیله غدد
عرق این نواحی است که باکتری‌ها از آنها تغذیه می‌کنند. از آنجا که عرق سایر نقاط
بدن حاوی مقادیر زیادی نمک است، باکتری‌ها به آسانی نمی‌توانند از محتویات عرق
استفاده کنند.

اگر تهویه ناحیه تناسلی به علت پوشیدن لباس‌های تنگ به‌خوبی
برقرار نباشد، کم‌‌کم ناحیه تناسلی بوی خاص آزار‌دهنده‌ای می‌گیرد که حتی با شستشو
نیز از بین نمی‌رود و چون این ناحیه همیشه به‌علت وجود عرق مرطوب است، احتمال بروز
عفونت‌های قارچی نیز بالا می‌رود.

افرادی که در تمام طول روز با شلوارهای
تنگ و فاق کوتاه کار می‌کنند، اگر به کشاله‌های ران خود با ‌دقت نگاه کنند، ممکن
است لکه‌های قهوه‌ای رنگی را ببینند که همان قارچ پوستی است.


حال شما
راننده‌ای را تصور کنید که در فصل تابستان با شلوار نامناسب روزی ۱۰ ساعت مسافرکشی
می‌کند. حدس بزنید که این فرد به‌علت گرمای بیش از حد ناحیه دستگاه تناسلی،
مختل‌شدن جریان خون، مختل‌شدن جریان عصبی و تعریق بیش از حد که امکان تبخیر مناسب
آن وجود ندارد، در دراز مدت دچار چه مشکلاتی خواهد شد.

منبع: هفته نامه
سلامت - دکتر محمدرضا صفری نژاد، اورولوژیست