اخبار پوشاک و طراحی ودوخت آذربایجان غربی
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند ، بلکه کارها را بطریق متفاوت انجام میدهند ...
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳٩۱
پوشش همسر آتاترک ... نظرات() 

همسر آتاتوریک چگونه ظاهر می شد؟+عکس

 
 

نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که آتاتورک حجاب را در ترکیه قدغن کرد اما با این حال بر خلاف رضا شاه به تعقیب وحشیانه زنان با حجاب دست نزد. در ترکیه قانون بی حجابی بیشتر در آنکارا و استانبول که بخشی از ساکنانش غیر مسلمان و اروپایی بودند، اجرا شد.

به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) به نقل از پایگاه پیشینه، با وجود اینکه مصطفی کمال آتاتورک را مروج کشف حجاب در منطقه تلقی می کنند وی به خلاف رضا شاه که گفته می شود طرح کشف حجاب و دیگر پروژه های مدرنیستی را از وی وام گرفته است، همسرش را با حجاب کامل در ملأ عام حاضر می کرد.

راهی که آتاتورک به اشتباه آغاز کرده بود تا نژاد ترک را با عجله از نردبان تجدد بالا بکشد، رضا شاه نیز در پیش  گرفت، اما با بررسی آنچه در ایران و ترکیه تجدد زده روی داد می توان گفت آتاتورک الگوی ناقص وناجوری از تجدد اروپایی را اجرا کرد، اما بدتر از آن الگوبرداری ناقص تر رضا شاه از شیوه آتاتورکی تجدد گرایی بود که بر ناسازگاری وبی تناسبی آن با وضعیت اجتماعی ایران می افزود. نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که آتاتورک حجاب را در ترکیه قدغن کرد اما با این حال بر خلاف رضا شاه به تعقیب وحشیانه زنان با حجاب دست نزد. در ترکیه قانون بی حجابی بیشتر در آنکارا و استانبول که بخشی از ساکنانش غیر مسلمان و اروپایی بودند، اجرا شد.اما رضاخان این سیاست ناشیانه را در قم ومشهد نیز به زور اجرا کردکه با عکس العمل های شدید مردم وعلما روبرو شد. (علی بیگدلی، تجدد به رسم آتاتورکی ورضاخانی، ماهنامه زمانه، سال هفتم، شماره ۷۵-۷۶، آذر –دی ۱۳۸۷، ص ۲۳)

با توجه به تصاویر زیر به نظر می رسد نگاه کمال مصطفی آتاتورک به مسئله زنان با رضا خان که گفته می شود وامدار کشف حجاب در ترکیه بود بسیار متفاوت است.

در این تصاویر آتاتورک متعمدا همسر خود را در تمام مراسم رسمی با حجاب کامل به همراه می آورد و تصاویری وجود دارد که در آن ها آتاتورک ایستاده و لطیفه خانم نشسته است، این در حالی است که به نظر نمی رسد بتوان چنین تصاویری را از رضا خان یافت.

با توجه به این تصاویر به نظر می رسد آتاتورک در کنار قضیه کشف حجاب به مسائل حقوق زنان نیز توجه داشت، هرچند کشف حجاب نیز دست کم در دوره نخست استقرار ترکیه جدید اجباری و همراه با خشونت اعمال نشد.

تصاویر آتاتورک در کنار همسرش بیشتر می توانند چیزی مانند احترام وی به حقوق زنان را نشان دهند، این در حالی است که رضا خان به هیچ وجه به این وجه توجهی نداشت و به نظر می رسد مبتنی بر گونه ای حس حقارت به طوری خشونت بار قصد پیاده کردن طرح کشف حجاب را داشت.

اشرف پهلوی در خاطرات خود به خوبی چهره خانوادگی پدر را نشان می‎دهد. رضاشاه در امور خانوادگی اجازه نمی‎داد در مورد خانواده اش سخن گویند و خود نیز در این باب سخن نمی‎گفت، او حتی یک بار از پوشیدن لباس آستین کوتاه توسط دخترش بر سر نهار امتناع می‎کند. این امر در مورد ازدواج دو دخترش آشکارتر می‎شود. وقتی رضاشاه شوهرانی تحمیلی برای دخترانش در نظر می‎گیرد بیگمان اولیات حقوق زنان را درباره دخترانش نادیده می‎گیرد. از همین روست که می‎توان گفت اقدامات رضاشاه، نه از دغدغه او نسبت به حقوق مردم و یا بهبودی وضع مردم از اعتقاد او به مفاهیم و ارزش‎های تمدن غرب، بلکه از یک حالت روان‎شناختی در نزد او و بیشتر روشنفکران آن عصر برآمده اند، یا دست کم قرائت‎های رایج آن دوره از مدرنیزم یعنی فاشیسم و نازیسم تأثیر بسیاری بر نظرگاه وی داشته‎اند.

یکی دیگر از وجوه جالب قضیه لطیفه خانم این است که دولت لائیک ترکیه در سال های بعد سعی نمود تا محجبه بودن لطیفه خانم در ملأ عام را نادیده بگیرد و بیشتر برخی تصاویر بی حجاب او که به نظر می رسد در خانه و یا در جمع های خصوصی گرفته شده است را به عنوان تصاویری از لطیفه خانم منتشر سازد. گاهی نیز تلاش کرده اند تا برخی تصاویر لطیفه خانم را که با حجاب کامل در کنار آتاتورک ایستاده حذف کنند. همچنین گاهی برخی زنان بی حجاب حاضر در کنار آتاتورک را به جای لطیفه خانم جا زدند از جمله دختر خوانده وی، عفت اینان، که به نظر می رسد به جای همسرش که محجبه بود گاهی از وی به عنوان یک چهره تبلیغاتی بی حجاب بهره می برد.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian

 

 

پنجشنبه ٧ دی ۱۳٩۱
حجاب اسلامی در نمایشگاه مدولباس ... نظرات() 
گسترش حجاب در بلاد ضداسلام
مدتی است که استفاده از روسری در
دستور کار طراحان لباس قرار گرفته است. طراحان لباسی چون آدری هپ بورن، گریس کلی و
جکی کندی معتقدند که دهها سال است که استفاده از روسری رایج شده است. از میان
طراحان لباس در سراسر دنیا طراحانی مانند کارن واکر، ویوین وست وود و لای سنگ ونگ
در مدل های سال2012 خود از روسری استفاده کرده اند.
به گزارش
گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ،
طراحی
لباس یک کار هنری است که در حوزه تولید پوشاک و لوازم مربوط به سبک زندگی؛ تحت
تاثیر اوضاع فرهنگی و اجتماعی در یک دوره زمانی مشخص انجام می‌پذیرد. از معروفترین
طراحان لباس در دنیا می توان به افرادی همچون مارک جاکوبز، الکسندر مک کوئین، استلا
مک کارتی، آدری هپ بورن، گریس کلی و جکی کندی اشاره کرد.

نکته جالب توجه در
طراحی لباس دنیا در سالیان اخیر از پوشش اسلامی برای زنان است. مدتی است که استفاده
از روسری در دستور کار طراحان لباس قرار گرفته است. طراحان لباسی چون آدری هپ بورن،
گریس کلی و جکی کندی معتقدند که دهها سال است که استفاده از روسری رایج شده است. از
میان طراحان لباس در سراسر دنیا طراحانی مانند کارن واکر، ویوین وست وود و لای سنگ
ونگ در مدل های سال2012 خود از روسری استفاده کرده اند.


اما روسری
برای میلیون ها زن در سراسر دنیا چیزی بیش ازیک ملزومات مد به حساب می آید. زنان مسلمان به دلایل مذهبی از روسری استفاده می
کنند که حجاب نامیده می شود. در حال حاضر برگزارکننده مسابقه طراحی حجاب در آمریکا
درتلاش برای ترویج حجاب میان زنان غیر مسلمان است و در صدد استفاده از حجاب در مد
ابداعی خود با نام "شیک پوشیده" است. شاز قیصرالدین 31 ساله وکیل دادگستری حقوق بشر
شیکاگو و برگزارکننده این مسابقات می گوید: گستره مد"شیک پوشیده" از جمعیت زنان
مسلمان فراتر رفته و به سرعت در بین آمریکایی ها در پیش است.

وی امیدوار است
که بتواند حامی "حجاب آمریکایی" باشد. روسری ای که می تواند در کشوری با مدهای
مختلف آمریکا عرضه شود.

وی همچنین در این اندیشه است که این عقیده را که
حجاب و مسلمانان با آمریکا هیچ تناسخی ندارند را از بین ببرد و نشان دهد که روسری
می تواند بعنوان مبّلغ دین یکی از ملزومات مد نیز برای آنها باشد و در میان لباس
های معمولشان قرار بگیرد.

نایت، طراح مد آمریکایی و مروج دین اسلام نیز با
قیصرالدین موافق است.

نایت-طراح لباس

نایت که طرح
های بهاره و تابستانه 2013 خود را در هفته مد نیویورک در سپتامبر رونمایی کرد، با
لباس های بسیار زیبا و موقر شناخته می شود. مدل لباس های شب وی با آستین های پوشیده
و دامن های بلند و روسری ست بسیار خیره کننده است.این طراح لباس معتقد است؛ فرم لباس هایش به گونه ایست که وقار را به دیگران منتقل
می کند و می گوید: «سعی می کنم برای زنانی لباس طراحی کنم که برای بدن خود احترام
قائلند و وقار را دلیل زیبایی و درخشش خود می دانند. زنان باید عقایدشان را در سبک
لباس پوشیدنشان منعکس کنند. من با زنانی که لباس های تحریک آمیزی می پوشند و
معتقدند که ارزششان به عقایدشان است مخالفم.»

نایت و قیصرالدین بر این عقیده هستند که حجاب اجبار نیست
بلکه نشانه از آزادی در انتخاب است.

قیصرالدین می گوید: «مد موانع را از بین
می برد و ناشناخته ها را آشنا می کند. من مطمئنم که در آینده در پاسخ به این سوال
که زیبایی، مد امریکا و یک آمریکایی به چه چیزی شباهت دارد، به تعریف جامع تری می
رسیم.»
 
جمعه ۱ دی ۱۳٩۱
زن نمونه هند یک ایرانی محجبه است ... نظرات() 

خانم دکتر فاطمه سماواتی پژوهشگر و نویسنده چند کتاب و مقاله علمی به علت فعالیت های گسترده علمی فرهنگی به عنوان زن نمونه در هند معرفی شد.                

 

راه دانشجو: بانوی محجبه ایرانی از مقامات هندی لوح و تندیس دریافت کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در مراسمی که در سالن همایش های پارلمان هند در دهلی نو برگزار شد خانم دکتر سماواتی که با حجاب برتر حاضر شده بود به عنوان یکی از زنان فعال در عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معرفی شد.

خانم دکتر فاطمه سماواتی پژوهشگر و نویسنده چند کتاب و مقاله علمی به علت فعالیت های گسترده علمی فرهنگی به عنوان زن نمونه در هند معرفی شد.

در این مراسم جمع زیادی از مقامات محلی و نمایندگان پارلمان و شوراهای هند نیز حضور داشتند.
 
برچسب ها:    زن ایرانی    ،      زن نمونه هند    ،      فاطمه سماواتی
 
جمعه ۱ دی ۱۳٩۱
ماجرای چادری شدن زن فرانسوی ... نظرات() 

در قسمت تازه «کلاه پهلوی» رخ می دهد:

 
ماجرای چادری شدن یک زن جوان فرانسوی+عکس           
 
 
 
 
 

به گزارش شبکه ایران با پخش قسمت چهاردهم سریال تلویزیونی «کلاه پهلوی»، شخصیت «بلانش» ـ با بازی نگین محسنی ـ با انتخاب چادر به عنوان حجاب برتر، مسیری متفاوت از فرخ را انتخاب و در پیش می گیرد.

در قسمت چهاردهم «کلاه پهلوی» که در اولین جمعه زمستان سال 91 پخش خواهد شد، مخاطبان شاهد ادامه اختلاف میان فرخ و بلانش خواهند بود. با شدت گرفتن این اختلاف ها، بلانش تصمیم به خروج از زندگی فرخ می گیرد و همزمان با این تصمیم، تلاش می کند فعالیت هایی همچون خیاطی را به عالیه آموزش دهد.

فرخ نیز که برای پی گیری برخی از فعالیت ها به تهران آمده، به دیدار خانم مستشارنیا می رود و با شادی مواجهه می شود.

 

در غیاب فرخ، بلانش که هنوز از حرف های میرزا رضا درخصوص اسب سواری او و مه لقا در شهر ناراحت است، به سراغ فروغ و میرزا رضا می رود. او طی دیدار با فروغ تصمیم می گیرد چادر را به عنوان حجاب برتر انتخاب کند و به این ترتیب چادری می شود. حالا حضور او با چادر در سطح شهر سامان، باز هم باعث تعجب اهالی می شود.

سریال تلویزیونی «کلاه پهلوی» در 54 قسمت به کارگردانی «سیدضیاءالدین دری» و به تهیه کنندگی«محمد رضا تخت کشیان» در شبکه یک سیما ساخته شده و چهار ماه از آغاز پخش آن می گذرد. علاقمندان این سریال می توانند با مراجعه به سایت اختصاصی این سریال به نشانی www.kolahpahlavi.tv دیدگاه های خود درباره این اثر را به سازندگان منتقل کرده و مطالب متنوعی درخصوص این سریال را مطالعه کنند.

پایان مطلب/

 
 
 
 
 
 
 
چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
راننده تاکسی که موسس یکی ازبزرگترین کارخانه های آرایشی وبهداشتی ایران شد ... نظرات() 

راننده تاکسی که موسس یکی از بزرگترین کارخانه‌های آرایشی و بهداشتی ایران شد

بعد از پذیرش نمایندگی یک شرکت معتبر خارجی، یکباره ورشکست می‌شود اما بدون اینکه مأیوس شود با جدیت در خیابان دریان نو تهران در یک پارکینگ 40 متری اجاره ای شروع به تولید شامپو در پاتیل می کند...

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «کارآفرینی به شیوه منوچهرسلطانی حسینی» داستان زندگی مردی است که بعد از بیرون آمدن از ژاندارمری، به همراه همسر فداکارش در خیابان سلسبیل تهران ساکن می شود و در سال 1342 شغل رانندگی تاکسی را در مسیر میدان انقلاب تا میدان امام حسین(ع) فعلی پیش می گیرد، سپس حرفه ویزیتوری دارویی را شروع می کند و به تدریج با طی کردن پله های موفقیت، نمایندگی یک شرکت معتبر خارجی را می گیرد ولی به یکباره ورشکست شده و بدون اینکه مأیوس شود با جدیت در خیابان دریان نو تهران در یک پارکینگ 40 متری اجاره ای شروع به تولید شامپو در پاتیل می کند... و این بهانه ای می شود تا سال ها بعد پایه های یکی از کارخانه های بزرگ آرایشی بهداشتی ایران با برندهایی همچون بس، دکتر ژیلا، آیروکس، پارتیس و آوند در شهرک صنعتی سیمین دشت کرج زده شود.

این کتاب به عنوان یکی از جذاب ترین آثار داستانی- علمی مجموعه کتاب های زندگینامه یکصد کارآفرین بزرگ ایرانی است که به قلم رضا یادگاری و مهشید سنایی فرد و با همکاری مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف از سوی انتشارات جهان دانش برای دومین بار منتشر شده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

«منوچهر سلطانی حسینی کارآفرین بزرگ ایرانی و بنیانگذار شرکت ایران آوندفر یا همان شامپو بس معروف با برندهایی مشهور دیگری همچون دکتر ژیلا و آیروکس در سال 1315 در پشت باغ نادری در مشهد مقدس به دنیا آمد.دوران ابتدایی را در دبستان ضیاء گذراند و مادرش 14 فرزند به دنیا آورد،پدرش افسر ژاندارم بود و در یک محیط نظامی پرورش پیدا کرد.منوچهر سلطانی حسینی بارها به عنوان کارگر،کارآفرین، پیشکسوت، مدیر فنی نمونه و چهره ماندگارصنعت کشور انتخاب شده است ولی اولین بار طعم پیروزی و لذت اول بودن را در تیم والیبال مدرسه در شهرستان مشهد در سال ششم ابتدایی تجربه کرده است. زمانیکه پدرش مدال او را می بیند می گوید:این مدال خیلی خوب هست اما خیلی بهتر است که در کسب مدال های علمی هم موفق باشی. همین توصیه پدر باعث می شود...»

ناشر این کتاب معتقد است داستان زندگینامه منوچهر سلطانی حسینی بنیانگذار شامپوهای بس و کرم های دکتر ژیلا، کتابی است جذاب که می تواند برای زنان و مردان این سرزمین آموزنده باشد و به عنوان یک الگوی موفق، منبع بسیارمفیدی برای فعالان حوزه صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی و حتی کلیه دانشجویانی که درس کارآفرینی را به عنوان واحد درسی پیش روی خود دارند.

ناشر در مقدمه این کتاب آورده است: « سرمایه شاید مهم ترین نیاز برای شروع یک فعالیت اقتصادی باشد، اما به یقین همه آن نیست. دانش و توانایی مدیریت، دانش اقتصادی ،شناخت او ضاع بازار و نیازهای آن و از همه مهم تر ،باورداشتن اینکه «من می توانم ،کارتازه ای را شروع کنم» عامل هایی هستند که در تولد یک کارآفرین و ایجاد عزم واراده در وی نقش اساسی دارند.» مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در راستای این الگوسازی‌ها در جامعه ایرانی با هدایت و همکاری در مجموعه یکصد جلدی کارآفرینان بزرگ ایرانی که توسط رضا یادگاری و مهشید سنایی‌فرد به نگارش درآمده است، توان خود را به کار بسته است تا تمام آنچه را می‌تواند با انتقال آن‌ها به نسل جوان ایرانی از آنها نسلی توانمند و کارآفرین بسازد به منصه ظهور برساند.»

«تاریخچه پیدایش لوازم آرایش، تاریخچه شرکت بس از آغاز تا امروز، داستان زندگی و روزگار منوچهر سلطانی حسینی، تحلیل عوامل موفقیت استاد منوچهر سلطانی حسینی شامل: پیشرو بودن، خلاقیت، نوآوری و صداقت، پشتکار، داشتن علم و توکل به خداوند منان... قوانینی هستند که باعث پیشرفت وی شده است.

ناشر همچنین خواندن این کتاب پرنکته را به همه دوستداران موفقیت، فعالان بازار کار و سرمایه، به ویژه به بازاریاب ها و فروشندگانی که دنبال کشف رازهای موفقیت فروشندگان بزرگ ایرانی هستند پیشنهاد می کند.

 

این مجموعه تا کنون آثاری درباره این کارآفرینان کشورمان منتشر کرده است: «بنیانگذار پوشاک ملکوتی(اکبرملکوتی)، بنیانگذار انتشارات فرا(دکتر فریبالطیفی)، نخستین بانوی بنیانگذار شرکت کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی(سیده فاطمه مقیمی)، بنیانگذار گروه صنایع غذایی مهرام(شاهرخ ظهیری)، بنیانگذار شرکت بوتان (محمود خلیلی)، بنیانگذار گروه صنعتی انرژی(عبداله مهدیان)، بنیانگذار صنایع امرسان(سلطان حسین فتاحی)، بنیانگذار شرکت بهروز (بهروزفروتن)، بنیانگذارخودکاربیک(حسن رفوگران)، بنیانگذار محصولات بهداشتی هگزان(دکتر علی اصغرجهانگیری)، بنیانگذار مجله موفقیت(احمدحلت)، بنیانگذار رستورانهای زنجیره ای پدر خوب(شهرام فخار)، بنیانگذار صنعت قفسه بندی در ایران(محمدحسین جابرانصاری)، بنیانگذارشرکت شیرآلات صنعتی کیزایران(احمدغفاری)، بنیانگذار پوشاک تن درست(بابک اخوان و مرجان صدرالعلمایی) و...»

 

به گزارش خبرآنلاین، از همین مجموعه خواندنی، کتاب «کارآفرینی به شیوه سیده فاطمه مقیمی» داستان زندگی یک زن ایرانی که ابتدا به عنوان مترجم در یک شرکت حمل و نقل مشغول به کار می شود و با طی کردن پله های ترقی، کسب تجربیات در حوزه صنعت حمل و نقل و اخذ گواهینامه پایه یک، با حمایت و تشویق شوهرش به فکر ایجاد کسب و کار مستقل می افتد، نیز تجدید چاپ شده است. کتاب ضمن معرفی «سیده فاطمه مقیمی» نخستین بانوی بنیان گذار «شرکت کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی (سدیدبار)»، به بررسی روند زندگی و عوامل موفقیت ایشان پرداخته است.سیده فاطمه مقیمی شهریور 1337 در محله امیریه تهران به دنیا آمد.دومین دختر خانواده بود و پدر و مادرش هر دو معلم بودند. «تاریخچه صنعت حمل و نقل، سیده فاطمه مقیمی در یک نگاه، داستان زندگی سیده فاطمه مقیمی و تحلیل عوامل موفقیت سیده فاطمه مقیمی(رئیس شورای بانوان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران)» از جمله فصول این کتاب خواندنی است.

 

در بخشی از کتاب می خوانیم: «از مواردی که در موفقیت من نقش داشت محکم بودن درعمل و اراده است. من هنوز هم وقتی راه می روم پاهایم را خیلی محکم به زمین می گذارم. حتی چندروز پیش وقتی وارد بانکی شدم که معمولا کارهایم را در آن جا انجام می دهم، رئیس بانک قبل از این که من را ببیند از جا بلند شد و سلام کرد. من با تعجب پرسیدم که شما چطور متوجه حضور من شدید و ایشان گفتند با وجود همهمه ای که در طبقه بالا هست وقتی شما وارد می شوید ما صدای پای شما را می شنویم. من هم از ایشان عذرخواهی کردم. این سیستم راه رفتن من هم چیزی است که انگار در ذاتم است، خیلی ها وقتی به من می رسیدند می پرسیدند که آیا پدرتان نظامی هستند که شما این قدر محکم راه می روید و محکم صحبت می کنید. به نظرم این محکم بودن حاکی از عزم و اراده درونی هر فرد است.»

 

 

 

 

بر اساس این گزارش، کتاب «کارآفرینی به شیوه جلیل تواضع» داستان زندگینامه و اسرار موفقیت بنیان‌گذار آجیل و خشکبار تواضع در ایران از دیگر آثار خواندنی این مجموعه است. ناشر در توضیح کتاب آورده است: «آجیل تواضع از چه زمانی متولد شد؟ علت موفقیت تواضع در چه بوده است؟ آجیل تواضع چگونه وارد تهران شد و در دل مردم جای گرفت؟ در آجیل تواضع چه جذابیتی وجود دارد که همه را شیفته خود می کند؟ تکنیک های فروش منحصر بفرد جلیل تواضع چیست؟ و...» پاسخ این سوالات با مطالعه این کتاب جمع و جور و خواندنی به دست می آید.»

کتاب ضمن معرفی «جلیل تواضع» بنیان گذار «آجیل و خشکبار تواضع»، به بررسی روند زندگی و عوامل موفقیت او پرداخته است. جلیل تواضع 75سال پیش درسال1315در تبریز متولدشد. وی ازسن هشت سالگی در مغازه آجیل فروشی پدرمشغول کاربود. پدر ایشان برخلاف پدربزرگشان که به کارباغداری مشغول بودند پیشه ای را برگزیدند که درآینده ای دور هم رشد و پیشرفت داشته باشد.خشکبار روش جدیدی ازنگهداری محصولات کشاورزی بود که ایده افتتاح نمودن یک مغازه خشکبارفروشی رادرذهن پدرایجاد کرد.او بعد از 15 سالگی به طور ثابت در کنار برادرانش مغازه پدر را اداره می نمودند. و سپس به همراه پسرش مغازه مستقل خود را راه اندازی کردند.درادامه کتاب چگونگی افتتاح شعبه تواضع تهران درچهارراه پارک وی وروند شکل گیری« آجیل تواضع اصل» رامی خوانیم.جلیل تواضع عوامل پرآوازه شدن نام تواضع را در کار مداوم ،پشتکار،اندیشه درست،سرمایه گذاری به موقع وصبرمی داند. توصیه او به جوانان این است که:« یاکارپدر را یاد گیرند و یا به دنبال یک حرفه و صنعت بروند. در کاری که آغاز می کنید پشتکار داشته باشید و از وقت تفریح خود بزنید تابتوانید کار خود را به نتیجه برسانید.» شایان ذکر است که از ابتدا تاکنون آقای جلیل تواضع و پسرشان علی تواضع همواره پابه پای پرسنل خود مشغول به کار در فروشگاه بوده اند. دراین کتاب خواهیم خواند که این کار چه تاثیراتی در موفقیت آجیل تواضع داشته است.

همچنین کتاب «کارآفرینی به شیوه احمدحلت» بنیان‌گذار تکنولوژی موفقیت در ایران و خاورمیانه و صاحب امتیاز و مدیرمسئول دوهفته نامه موفقیت، نیز از پرتیراژترین مجموعه کتاب های زندگینامه یکصدکارآفرین بزرگ ایرانی است که برای هفتمین بار تجدید چاپ شد. «احمدحلت چطور به این نتیجه رسید که تکنیک های موفقیت را پایه گذاری کند؟ زمانی که می خواست مجله را راه اندازی کند جوجامعه چطور بود؟مجله موفقیت با چند نیرو کارخودرا شروع کرد؟احمد حلت چراریسک کرد وبه سراغ چاپ نشریاتی که تیراژشان تضمین شده بود نرفت بلکه به سراغ ایده ای رفت که هیچ تجربه عملی از آن وجود نداشت؟...» پاسخ این سوالات با مطالعه این کتاب جمع و جور و خواندنی به دست می آید.

کتاب ضمن معرفی «احمدحلت»، به بررسی شالوده زندگی کاری و شخصی و عوامل موفقیت وی پرداخته است. او در تاریخ 17بهمن 1341در تهران به دنیا آمد. در رشته روانشناسی تحصیل و سپس در دانشگاه علامه طباطبایی رشته علوم ارتباطات و روزنامه نگاری و در آلمان دوره های تخصصی روانشناسی بالینی و موفقیت را به پایان برداواولین ایرانی آموزش دهنده راهکارهای موفقیت و رئیس بنیاد سخنرانان حرفه ای کشور است. وی با افتخار بیش از 180 شماره از مجله موفقیت را که حاوی رازهای شادابی و مثبت اندیشی است به انتشار در آورده است. احمد حلت می گوید دراولین سالی که موفقیت در نمایشگاه مطبوعات شرکت کرد خودم یک چهارپایه برداشتم و گذاشتم در محوطه نمایشگاه، روی آن ایستادم و تبلیغ مجله را کردم تا یک عده دورم جمع شوند. و سپس با صدای بلند گفتم این مجله در آینده پرتیراژترین نشریه کشور خواهد بود. او معتقد است هرآنچه امروز هست راقبلا در اندیشه هایش دیده است و هر اشتباهی که در زندگی بکنیم این اشتباه به ما درس می دهد.

 

انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 90266
کلیدواژه ها 
 
چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
چرانباید شلوار تنگ پوشید ... نظرات() 
بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند تعداد، شکل و حرکت اسپرم مردان
نسبت به سی سال گذشته تا حد زیادی آسیب‌ دیده است. زندگی مدرن امروزی، آثار زیانبار
زیادی روی دستگاه تناسلی مردان و زنان داشته است.

به گزارش تعامل، حیات هر عضوی در
بدن، به گردش خون و اکسیژن‌رسانی مناسب به آن بستگی دارد. به همین دلیل وقتی جریان
خون به قلب مختل می‌شود، دچار سکته قلبی می‌شویم.

لباس‌های نامناسب و نشستن
طولانی‌مدت به‌خصوص در وضعیت‌های خاص نیز جریان خون ناحیه دستگاه تناسلی را مختل
می‌کند و گاهی آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. علاوه بر این، تحت‌فشار قرارگرفتن بوی عرق در دو قسمت از بدن خیلی آزار‌دهنده است، این دو ناحیه عبارتند از زیربغل‌ها
و ناحیه دستگاه تناسلی. علت این بوی زننده، تولید پروتئین و مواد چربی به‌وسیله غدد
عرق این نواحی است که باکتری‌ها از آنها تغذیه می‌کنند. از آنجا که عرق سایر نقاط
بدن حاوی مقادیر زیادی نمک است، باکتری‌ها به آسانی نمی‌توانند از محتویات عرق
استفاده کنند.

اگر تهویه ناحیه تناسلی به علت پوشیدن لباس‌های تنگ به‌خوبی            برقرار نباشد، کم‌‌کم ناحیه تناسلی بوی خاص آزار‌دهنده‌ای می‌گیرد که حتی با شستشو
نیز از بین نمی‌رود و چون این ناحیه همیشه به‌علت وجود عرق مرطوب است، احتمال بروز
عفونت‌های قارچی نیز بالا می‌رود.

افرادی که در تمام طول روز با شلوارهای
تنگ و فاق کوتاه کار می‌کنند، اگر به کشاله‌های ران خود با ‌دقت نگاه کنند، ممکن
است لکه‌های قهوه‌ای رنگی را ببینند که همان قارچ پوستی است.اعصاب این ناحیه نیز مزید بر علت‌ می‌شود و آسیب‌های وارده را دو چندان می‌کند. پس
بهتر است به شلواری که می پوشید بیشتر بیندیشید. اما چرا و چگونه؟

برای حفظ
سلامت جسم، در طراحی لباس باید آناتومی و فیزیولوژی قسمتی از بدن که لباس برای آن
طراحی می‌شود، در نظر گرفته شود. این امر معمولا در کارخانه‌هایی که لباس استاندارد
تهیه می‌کنند، رعایت می‌شود، ولی خیلی از تولید‌کنندگان پوشاک، فقط به سود خود
می‌اندیشند و سلامت و بهداشت اعضای بدن مصرف‌کننده برای آنها اهمیتی
ندارد.

امروزه تعداد بسیار زیادی از شلوارها بسیار تنگ و از پارچه‌های سخت
دوخته می‌شوند. میزان پارچه این شلوارها، تقریبا یک سوم شلوارهای معمولی و
استاندارد است. از طرفی چون از جنس نامرغوب تهیه می‌شوند، زود استهلاک پیدا‌
می‌کنند و مصرف‌کننده مجبور می‌شود شلوار جدیدی تهیه ‌کند.
شلوارهای تنگ و فاق
کوتاه، جریان خون دستگاه تناسلی را به‌شدت مختل می‌کنند. این وضعیت در حالت نشسته
بدتر می‌شود

متاسفانه پوشیدن لباس نامناسب در ناحیه دستگاه تناسلی، باعث
ایجاد علایم خاصی نمی‌شود که فرد متوجه آن شود، ولی در درازمدت آسیب‌هایی به وجود
می‌آید که ممکن است غیرقابل برگشت باشند.

علت اینکه بیضه‌ها خارج از بدن
قراردارند، این است که برای عملکرد طبیعی، درجه حرارت آنها باید نیم درجه
سانتی‌گراد از درجه حرارت بدن کمتر باشد، بنابراین هر عاملی که باعث افزایش درجه
حرارت آنها شود، باعث آسیب به فرایند تولید نطفه مردان (اسپرم) می‌شود؛ به عنوان
مثال در بیماری شایع واریکوسل، وریدهای اطراف بیضه متسع می‌شوند. این اتساع وریدها
باعث افزایش درجه حرارت بیضه‌ها و آسیب به تولید اسپرم و ناباروری مرد
می‌شود.

لباس زیر و شلوارهای تنگ فاق کوتاه و از جنس پارچه سخت، با سه
مکانیسم باعث آسیب به بیضه‌ها می‌شوند: مختل‌شدن جریان خون ناحیه تناسلی، اختلال در
تهویه آن و بالارفتن درجه حرارت بیضه‌ها. نزدیک‌‌شدن و چسبیدن بیضه‌ها به بدن و یکی
شدن درجه حرارت آنها با بدن‌ در درازمدت باعث واردآمدن آسیب به تولید اسپرم می‌شود.
لازم به ذکر است که درجه حرارت ایده‌آل برای تولید اسپرم طبیعی، تقریبا ۳۳ درجه
سانتی‌گراد است.

در دستگاه تناسلی مردانه، قسمتی به نام «میاندوراه» یا در
اصطلاح پزشکی «پِرینه» وجود دارد. میاندوراه در ناحیه بین مقعد و قاعده کیسه‌های
بیضه قرار دارد و اعصاب مهم دستگاه تناسلی از این قسمت عبور می‌کنند. هر عاملی که
باعث ضربه یا اختلال در این قسمت شود، اعصاب آن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و این
موضوع باعث اختلال در نعوظ می‌‌شود.

شلوارهای تنگ و فاق کوتاه، یک درز دوخت
سفت در خط وسط دارند که ناحیه میاندوراه را به‌شدت تحت‌فشار
قرارمی‌دهد.

برای داشتن یک رابطه زناشویی موفق باید جریان خون و عصب‌گیری
ناحیه دستگاه تناسلی مرد طبیعی باشد، ولی بعضی بیماری‌ها مانند بیماری قند،
فشارخون، چربی بالا، آسیب به نخاع به هر علتی و... از طریق مختل‌کردن جریان خون و
جریان عصبی دستگاه تناسلی به ناتوانی جنسی یا اختلال در نعوظ منجر می‌شوند. به همین
دلیل حدود ۱۵ درصد افرادی که دوچرخه‌سواری حرفه‌ای انجام می‌دهند، به علت فشار
مداوم به ناحیه میاندوراه که باعث اختلال در عصب‌گیری و اختلال در خون‌رسانی ناحیه
دستگاه تناسلی می‌شود، دچار ناتوانی جنسی می‌شوند، یعنی همان اثری که شلوارهای تنگ
و فاق کوتاه در درازمدت بر بدن دارند.
افرادی که در تمام طول روز شلوارهای تنگ
می پوشند، ممکن است لکه‌های قهوه‌ای رنگی را در کشاله ران خود ببینند که همان قارچ
پوستی است

عرق انسان به خودی خود بویی ندارد، ولی سطح پوست بدن ما از هزاران
نوع میکروب پوشیده شده است. اگر راه مناسبی برای تبخیر عرق وجود نداشته باشد، در
سطح پوست جمع می شود و توسط باکتری‌ها تجزیه می‌شود. با تجزیه عرق توسط باکتری‌ها،
مواد شیمیا‌یی آزاد می شوند که بوی بدی دارند.بوی عرق در دو قسمت از بدن خیلی آزار‌دهنده است، این دو ناحیه عبارتند از زیربغل‌ها
و ناحیه دستگاه تناسلی. علت این بوی زننده، تولید پروتئین و مواد چربی به‌وسیله غدد
عرق این نواحی است که باکتری‌ها از آنها تغذیه می‌کنند. از آنجا که عرق سایر نقاط
بدن حاوی مقادیر زیادی نمک است، باکتری‌ها به آسانی نمی‌توانند از محتویات عرق
استفاده کنند.

اگر تهویه ناحیه تناسلی به علت پوشیدن لباس‌های تنگ به‌خوبی
برقرار نباشد، کم‌‌کم ناحیه تناسلی بوی خاص آزار‌دهنده‌ای می‌گیرد که حتی با شستشو
نیز از بین نمی‌رود و چون این ناحیه همیشه به‌علت وجود عرق مرطوب است، احتمال بروز
عفونت‌های قارچی نیز بالا می‌رود.

افرادی که در تمام طول روز با شلوارهای
تنگ و فاق کوتاه کار می‌کنند، اگر به کشاله‌های ران خود با ‌دقت نگاه کنند، ممکن
است لکه‌های قهوه‌ای رنگی را ببینند که همان قارچ پوستی است.


حال شما
راننده‌ای را تصور کنید که در فصل تابستان با شلوار نامناسب روزی ۱۰ ساعت مسافرکشی
می‌کند. حدس بزنید که این فرد به‌علت گرمای بیش از حد ناحیه دستگاه تناسلی،
مختل‌شدن جریان خون، مختل‌شدن جریان عصبی و تعریق بیش از حد که امکان تبخیر مناسب
آن وجود ندارد، در دراز مدت دچار چه مشکلاتی خواهد شد.

منبع: هفته نامه
سلامت - دکتر محمدرضا صفری نژاد، اورولوژیست


 

چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
گزارشی از وضعیت زنان ودختران عراق بعداز جنگ ... نظرات() 
قریب به یک دهه جنگ و اشغال و بی‌سرپرست شدن صدها هزار زن و دختر عراقی چشم طمع گروه‌های فساد و فحشاء را به سمت عراق گردانده است. رستوران‌ها و باشگاه‌های عراق در حال تبدیل به شدن به خانه‌های فساد هستند و زنان بازمانده از جنگ و آوارگان عراقی از شهرهای مختلف راهی بغداد می‌شوند.

به گزارش تعامل، حمله آمریکا به عراق گرچه مردم این کشور را از دیکتاتوری صدام حسین رها ساخت، اما قریب به یک دهه اشغال این کشور و ادامه جنگ فرسایشی باعث از بین رفتن زیرساخت‌های اقتصادی شد. آمار بالای تلفات غیرنظامیان و رشد زنان و دختران بدون سرپرست از یکسو و ورود دموکراسی غربی به عراق چهره فرهنگی این کشور مسلمان را دستخوش تغییر کرده است.

 

پایگاه خبری المانیتور در گزارشی به رواج روسپی‌گری در شهرهای غیرمذهبی عراق پرداخته است و می‌نویسد رستوران‌ها و زیرزمین‌های بغداد یکی پس از دیگری در حال تبدیل به فاحشه‌خانه هستند و زنان و دختران عراقی که در جنگ بیوه و آواره شده‌اند در پی کسب درآمد از این راه، شهرهای خود را به مقصد بغداد ترک می‌کنند.

 

"سه ماهه باردار بودم که شوهرم جواهراتم را دزدید و برای همیشه ترکم کرد. من هم از بصره آمدم بغداد و اینجا به هر کس که پول بدهد لذت می‌دهم."

این آغاز داستان زندگی ورده، 23 ساله، است که در آپارتمانی در مرکز شهر امروز را نیز به پایان می‌رساند؛ جایی که وی در ازای250 دلار و یک بطری مشروب شب را با مردی می‌گذراند.

بدون شک ورده نام اصلی او نیست، و حتی شاید او اهل بصره هم نباشد. اوضاع روسپی‌ها در بغداد این گونه است. برگزیدن نام‌ مستعار یکی از اقدامات احتیاطی است که آن‌ها در جامعه‌ انجام می‌دهند.

جلب اعتماد این افراد و مصاحبه با آن‌ها کار بسیار دشواری است. آن‌ها از کشوری گله می‌کنند که امکانات لازم برای داشتن یک زندگی شرافتمندانه را در اختیارشان قرار نداده است و به دیده حقارت به آن‌ها می‌نگرد.

در یک پایگاه پلیس در بغداد تعداد زیادی روسپی را که پس از یورش پلیس در سطح شهر بازداشت شده بودند در سلولی کوچک زندانی کرده بودند. آن شب آن‌ها شام خود را از رستورانی مجلل و بسته‌های سیگار و دیگر لوازم را از نگهبانان بند گرفتند.

یک افسر پلیس به خبرنگار روزنامه الحیات می‌گوید: "زندان برایشان فرقی با بیرون ندارد. اینجا برایشان مثل هتل است و آن‌ها هم انگار آمده‌اند تعطیلات."

دو تا سه روز پس از دیدار خبرنگار الحیات از پاسگاه پلیس، دخترها به قید ضمانتی بالا آزاد شدند. این تنها یکی از حوادث روزانه زندگی شبانه در بغداد است.


 

حاشیه امن گروه‌های فحشاء سازمان‌یافته با حمایت پنهان پلیس

در منطقه‌ای نزدیک به شرق مرکز پایتخت، در ساختمان‌های مسکونی بلند زنانی زندگی می‌کنند که مردان جوان آن‌ها را "شیخه" می‌خوانند. در این شرایط اجتماعی و امنیتی بی‌ثبات، این زنان ، علاوه بر خدماتی همچون اقدامات پیش‌گیرانه سلامتی، مسئول اسکان زنان جوانی هستند که به روسپیگری مشغولند. آن‌ها مسئول تأمین امنیت زنان هستند و البته سهم قابل توجهی از درآمد آنان را نیز می‌گیرند و این مراقبت بیشتر برای تضمین درآمدهای خودشان است.

برای تامین امنیت زنان و دختران از نیروهای پلیس و و دیگر شبه نظامیان کمک گرفته می‌شود و گاه تا 20 درصد مبلغ پرداختی مشتریان به این نیروها داده می‌شود تا روسپی مورد نظر را اسکورت کنند!

شیخه‌ها اغلب سنشان بالاتر از آن است که خودشان بتوانند مردان را جذب کنند، و حتی اگر هم بتوانند مردی را جذب کنند دستمزدشان به مراتب کمتر از زنان بیست و چند ساله خواهد بود. بنابراین، روسپیان پس از چند سال شیخه می‌شوند و می‌توانند روسپیانی تحت نظر خود داشته باشند.

جناح 34 ساله که همسرش پس از جنگ ناپدید شد و بدلیل مشکلات اقتصادی در دام شبکه‌های فساد افتاد

پلیس در حرکتی ضربتی، به باشگاه شبانه‌ای در مرکز بغداد، که پس از سالیان سال زندگی شبانه‌اش دوباره از سر گرفته شده است، ریخته و باشگاه را بسته است. این گونه حملات بخشی از مبارزات دولتی علیه فروشگاه‌های مشروب‌فروشی و کلوب‌های شبانه‌اند. مبارزاتی که مقطعی و بدون ضمانت قانونی و کیفری در همان مراحل اولیه متوقف می‌شود.

یکی از مقامات بلندپایه امنیتی به الحیات گفته است که "بنا بر تصمیم مقامات بالاتر، راه‌اندازی این قبیل مراکز تفریحی ممنوع است."

به گفته مقامات بغداد مردم از گسترش این گونه مکان‌ها بسیار عصبانی هستند. کمپین‌هایی که در فیس بوک در مخالفت با باشگاه‌های شبانه با نام "no to night clubs" نیز در همین رابطه به راه افتاده‌اند.

این کلوب پیش‌تر رستوران بوده است. نمای رنگارنگ و بخشی از داخل آن پیش از آن که رسماً تعطیل شود در آتش سوخته است. الحیات از یکی از کارکنان این باشگاه درباره حادثه آتش‌سوزی پرسید. اما او از پاسخ دادن سرباز زد و تنها گفت که "یک شب که کلوب شلوغ بود [...] این اتفاق به دلیل ایراد در سیستم برق رخ داد."


 

فضای افسرده و جنگ‌زده حاکم بر عراق علت افزایش گرایش به فحشاء و فساد

اما اکنون فضای داخل کلوب نه تنها بسیار آشفته است، بلکه به شدت نشانگر تعارض در بغداد و نیز احساس فرسودگی و سنگینی بار زندگی بر دوش مردمانش است. مردان عراقی آشفته از اوضاع اقتصادی و اجتماعی دور میزهای این باشگاه‌ها جمع می‌شوند تا هرزه‌گی دختران و زنان هموطن خود را تماشا کنند و در ازای آن پولی بپردازند. معمولا درگیری و دعوا بر سر این زنان به امری عادی تبدیل شده است.

جمعیت تماشاچیان متشکل است از مردان جوانی که به دلیل نبود فرصت‌های زندگی سرخورده شده‌اند، تاجرهایی که پس از جنگ به نان و نوایی رسیده‌اند و افسرانی که در آن منطقه دارای نفوذند.

مأمور پلیس مستقر در نزدیکی یکی از باشگاه‌ها می‌گوید "یک بار چندین افسر در یک میهمانی شرکت کرده بودند، و میهمانی پایان خوشی نداشت. علتش نیز شرط‌بندی بر روی یک دختر بود." بدیهی است که این حقایق به طور رسمی به ثبت نرسیده‌اند، یا حتی در رسانه‌ها نیز سخنی از آن‌ها به میان نیامده است.

زنان بی‌همسر و دخترانی که سرپرست خود را در جنگ از دست داده‌اند اولین قربانیان گروه‌های فساد هستند

 

"ورده" که پسر 4 ساله‌اش "حماده" را هنگام کار نزد یکی از دوستانش می‌گذارد می‌گوید: "من با پنچ دختر دیگر روی صحنه [...] . معمولا حدود 15 مرد مست حضور دارند و دسته‌های اسکناس خود را باز می‌کنند و روی ما می‌ریزند. یکی از افرادی که برای شیخه کار می‌کند پول‌ها را جمع می‌کند. وقتی یکی از مردان یکی از ما انتخاب می‌کند، هزینه میز و یک بطری مشروب را می‌پردازد و [...]."

این زنان خطرات بسیاری را نیز در کمین دارند و حتی جان خود را نیز در این راه از دست می‌دهند.

"ورده" که یک سال پیش از حمله مردی معتاد جان سالم به در برد، یکی از دوستانش را که شب در مکان یک باند مواد مخدر در شمال شرق بغداد بود از دست داد.


 

طراحی خانه‌های فساد در بغداد به عهده کیست؟

اما پرسشی که همه می‌کوشند پاسخی برای آن بیابند این است که این دختران چگونه توانسته‌اند به این دنیای زیرزمینی در پایتخت راه یابند. پیش‌تر گفته می‌شد که رومانیایی‌ها این زندگی شبانه را به راه انداخته‌اند. اما این داستان قدیمی شده و به زمانی بازمی‌گردد که مهره‌های کلیدی رژیم صدام حسین امنیت رومانیایی‌ها را تأمین می‌کردند، چرا که تعدادی از آن‌ها مشتاق بودند اوقات خود را با آن‌ها بگذرانند.

یکی از افسران "پلیس اجتماعی" داستان متفاوتی نقل کرد: "روسپیان آخرین حلقه از زنجیری هستند که از تاجران و دلالان پشت پرده‌ای هستند که پولشان را در تجارت سکس سرمایه‌گذاری می‌کنند. این اتفاق جدیدی در بغداد نیست. منتهی دختران عراقی که به تازگی از کشورهایی که در آن‌ها پناهنده شده بودند به عراق بازگشته‌اند کلوب‌ها و خانه‌های فساد را قرق کرده‌اند."

تصویری از یک باشگاه شبانه و خانه فساد در بغداد


این افسر پلیس می‌گوید که تلاش برای افشای هویت دلالان به شکست انجامید، زیرا برخی گروه‌های بانفوذ برای احیای این بازار اعمال فشار می‌کنند.

وقتی از ورده درباره از بین بردن صنعت قاچاق انسان پرسیده شد، وی که خود الکلی شده بوده، پاسخ داد: "این چیزی جز رویا نیست."


قاچاق زنان در رتبه چهارم جرایم عراقی‌ها

گرچه پلیس بغداد گاهی با انجام عملیات‌های محدود سعی در مبارزه با گسترش خانه‌های فساد در بغداد و دیگر شهرها می‌کند، اما در مجموع اراده‌ چندانی برای برخورد جدی با این معضل وجود ندارد. اندکی قبل پلیس با حمله به برخی از خانه‌های فساد، 50 تن از دلالان را در مرکز بغداد دستگیر کرد.

یک منبع امنیتی گفته است که "دلالان علاوه بر پناه دادن به عوامل تحت تعقیت، اقدام به تجارت قرص‌های روان‌گردان نیز می‌کرده‌اند."

به گفته منابع امنیتی، در عراق قاچاق زنان پس از تروریسم، قتل و قاچاق دارو در رتبه چهارم جرایم قرار دارد.

لازم به ذکر است که وزارت حقوق بشر عراق در سال 2010 اعلام کرد که قاچاق زنان از سال 2006 به معضلی بدل شده است، که با به ثبات رسیدن نیروهای امنیتی فروکش کرده بود، اما به دلیل پیگیری‌ها و نظارت‌های ضعیف، این صنعت دوباره جان گرفته است.

قربانیان اغلب از نواحی فقیر هستند که مجبورند یا خودفروشی کنند و یا ساعات طولانی با دستمزد پایین یا اصلاً بدون دستمزد کار کنند. این معضل محصول شرایط وخیم اقتصادی است.


 

شیوخ حاشیه خلیج فارس مشتری ثابت نوامیس مردم عراق

بنا به گفته یکی از منابع پلیس محلی به تازگی فردی در ارتباط با تجارت روسپیان و سوءاستفاده از دختران جوان ساکن در مناطق فقیرنشین در بغداد دستگیر شده است. این فرد به همکاری با یکی از شبکه‌های فساد بزرگ که شبکه‌های دیگر را در داخل و خارج از عراق تغذیه می‌کند اقرار کرد. کار این شبکه‌ها اغوا و استثمار زنان و دختران است. این شبکه‌ها قربانیان خود را به کشورهای همسایه و کشورهای حوزه خلیج فارس منتقل می‌کنند. در تاریخ 11 اکتبر امسال در یک وبسایت کاریابی عراقی برای جذب نیروی کار در یک شرکت نفتی کویتی یک آگهی منتشر شد که یکی از مشاغل نام برده شده " اسکورت زنان" بوده است.

یکی از کسانی که علاقه‌ای به ممنوعیت فعالیت خانه‌های فساد ندارد یک کارآگاه پلیس است. به گفته وی، "روسپی‌ها بهترین منبع کسب اطلاعات هستند. درباره اعضای جیش المهدی و القاعده هر اطلاعاتی که بخواهید دارند."

به گفته یکی از مشتریان یک باشگاه شبانه در سوریه، 95 درصد دخترانی که در این کلوب کار می‌کنند عراقی‌اند و مشتریان اهل کشورهای حوزه خلیج فارس، به خصوص عربستان سعودی، هستند.

یکی از این دخترها زهرا نام دارد. 16 سالش است. وی پس از آغاز جنگ از بغداد به سوریه گریخته است و از آن زمان در این کلوب فعالیت می‌کند. می‌گوید "علاقه‌ای به این کار ندارم، اما چه کار کنم؟ امیدوارم شرایط در عراق بهتر شود چون دلم برای کشورم تنگ شده. دلم می‌خواهد برگردم اما باید از خواهرم مواظبت کنم." زهرا به دختری لاغراندام با موهای بلند مشکی اشاره می‌کند [...]. نامش نادیاست و 13 سالش است. کارش را در کلوب از دو ماه پیش شروع کرده است.


 

آوارگان عراقی اولین طعمه‌های گروه‌های فساد در عراق و کشورهای همسایه

در حال حاضر بیش از یک میلیون پناهنده عراقی در سوریه سکونت دارند، که بیشترشان زنانی هستند که یا همسرشان و یا پدرشان کشته شده‌اند. آن‌ها که به طور قانونی اجازه کار کردن ندارند گزینه‌های چندانی جز خودفروشی برایشان باقی نمانده است. آماری از تعداد زنانی که به خودفروشی روی آورده‌اند در دست نیست، اما حنا ابراهیم، بنیان‌گذار گروه "اراده زنان" در عراق، این رقم را 50 هزار تن ذکر می کند.

یکی دیگر از این زنان فاطمه نام دارد که در خانه فسادی مخفی در محله سیده زینب در دمشق کار می‌کند. او می‌گوید "وقتی شوهرم کشته شد و من را با دو بچه تنها گذاشت به سوریه آمدم. عمه‌ام از من خواست با او کار کنم، و برادرهایم هم بهم فشار آوردند که قبول کنم." او خبر نداشت کاری که عمه‌اش از آن می‌گوید چه کاری است، تا این که به اینجا آمد.

فاطمه اکنون در اواسط دهه سوم زندگیش است، اما فعالان اجتماعی می‌گویند که تعداد کودکان عراقی که به خودفروشی مشغولند بالاست. بسام الکدی عضو انجمن دیده‌بان زنان می‌گوید: "برخی از این کودکان در عراق مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند، اما بسیاری نیز به اجبار پدر و عموهایشان که به بهانه محافظت از آن‌ها اینجا آورده‌ شده‌اند به این کار مشغولند. آن‌ها باکره‌اند، به آن‌ها به چشم نوعی سرمایه‌گذاری نگاه می‌شود و به شیوه‌ای بسیار وقیح استثمار می‌شوند."

 

 

 

ساجده محمد زنی عراقی است که خانواده‌اش در فقر شدیدی به سر می‌بردند. وقتی 28 سال داشت با مردی ازدواج کرد که کاملاً غریبه بود اما قول داده بود که به ساجده و خانواده‌اش کمک مالی کند.

ازدواج آن دو سر گرفت اما یک ماه بعد ساجده دریافت که همسرش وی را فروخته است. وی می‌گوید: "او برای مدت کوتاهی رفتار خوبی با من داشت و به خانواده‌ام مقداری پول داد. تا این که به آپارتمان کوچکی نقل مکان کردیم و یک روز او چند تن از دوستانش را به منزلمان دعوت کرد و به من گفت که باید هر کاری آن‌ها می‌خواهند انجام دهم، حتی رابطه جنسی."


تصویر دیگری از یک خانه فساد در بغداد

"اول زیر بار نرفتم، اما شوهرم مست بود و من را به باد کتک گرفت." این حمله به حدی شدید بود که ساجده از هوش رفت. بعد از به هوش آمدن همسرش آب پاکی را روی دستش ریخت: باید برای او کار کند و با هر کس که او به خانه‌شان، واقع در مرکز بغداد، می‌آورد همبستر شود. اگر هم اعتراض کند دیگر به خانواده‌اش پول نمی‌دهد و حتی او را می‌کشد. "چاره‌ای نداشتم. برای همین کاری که ازم خواست را انجام داد. به مدت یک سال به همین شیوه زندگی کردم. با هر مردی که شوهرم به خانه می‌آورد می‌خوابیدم. هیچ راه فراری از این شرایط پیدا نمی‌کرد و به کسی هم نگفته بودم چه بلایی داشت بر سرم می‌آمد.

در عراق، و دیگر کشورهای خاورمیانه، چنین قربانیانی به شدت مورد قضاوت دیگران قرار می‌گیرد. این گونه تصور می‌شود که زنانی که مورد تجاور قرار می‌گیرند لکه ننگی برای خانوادهشان هستند و از سوی بستگان خود یا طرد می‌شوند و یا به قتل می‌رسند. به همین دلیل ساجده در سکوت خود زجر کشید و به خانواده خود حرفی نزد. بخت زمانی به او روی آورد که حدود یک سال پس از ازدواجش پلیس برای تفتیش به خانه‌شان آمد و همسرش را به جرم اقدام تروریستی دستگیر و زندانی کردند.

بنا بر تحقیقات پلیس، مردی که ساجده با وی ازدواج کرده بود عضوی از یک باند فساد بود. او چند زن داشت و دارای هویت‌های مختلف بود. در زمان پیگیری پرونده ساجده با یکی از اعضای "سازمان زنان بغداد" آشنا شد. این سازمان متشکل از گروهی از فعالان اجتماعی است که برای حقوق زنان مبارزه می‌کنند و زنان نیازمند، از جمله زنانی که برای روسپیگری فروخته شده‌اند، را مورد حمایت قرار می‌دهند. داوطلبان به او کمک کردند تا از شوهرش طلاق بگیرد و ساجده پیش خانواده‌اش، که با آغوش باز پذیرای او بودند، بازگشت.

با این که هیچ گونه آمار رسمی از چنین مواردی در دست نیست، لیسا نیسان، رئیس سازمان زنان بغداد، می‌گوید که تجارت زنان از زمان حمله آمریکا به عراق در سال 2003 به شدت رونق گرفته و روز به روز نیز بدتر می‌شود.

"تشکیلات سازمان‌یافته‌ای پشت این وقایع است و برخی از مقامات دولتی نیز با آن‌ها همکاری می‌کنند و کارهای اداریشان را راه می‌اندازند، خصوصاً در رابطه با زنانی که به خارج از کشور صادر می‌شوند." خانم نیسان با انتقاد از مقامات عراقی که هیچ اقدامی برای خاتمه دادن به این تجارت یا رسیدگی به پیامدهایش نمی‌کنند گفت: "ما در رابطه با این معضل به دولت هشدار داده‌ایم. اما همچنان کمک‌های مالی تاجران عراقی، برخی سازمان‌های بشردوستانه و حتی نمایندگان عراقی است که در پیشبرد اهدافمان کمکمان می‌کند. دولت هیچ‌گونه کمک مالی به ما نمی‌کند."

با ورود نیروهای آمریکایی به عراق، براساس گزارش‌های منتشر شده، گروه‌هایی از قطر، عربستان و کویت در پی زنان آواره عراقی وارد این کشور شدند و به شکار طعمه‌های خود پرداختند. همزمان در حدود 50 هزار روسپی نیز از کشورهای دیگر به عراق و سوریه منتقل شد تا شبکه فساد به راحتی در پایتخت گسترش پیدا کند. نیروهای خارجی حاضر در عراق از اولین مشتریان خانه‌های فساد راه‌اندازی شده با کمک شیوخ عرب بودند و همین حاشیه امنیت سبب آزادی عمل بیشترین این گروه‌ها شد و هم‌اکنون نیز چتر پنهان حمایتی نیروهای امنیتی حاضر در عراق و حتی پلیس این کشور، از فعالیت‌های آنان حمایت می‌کند.

شاید با ادامه این روند، کشور عراق که پیش از این با شهرهای مقدس و عتبات عالیات شناخته می‌شد، با استقرار کامل دموکراسی آمریکایی و گذار از فرهنگ غالب اسلامی به فرهنگ لیبرال - که از جمله اهداف ادامه حضور نیروهای آمریکا در این کشور بوده است -، چهره‌ ناخوشایند دیگری به خود بگیرد.

 
 
 
منبع: مشرق

 

 
 
 
چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
زنان پلیس افغان ... نظرات()