اخبار پوشاک و طراحی ودوخت آذربایجان غربی
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند ، بلکه کارها را بطریق متفاوت انجام میدهند ...
جمعه ۱٧ آذر ۱۳٩۱
تصاویر زنان برای نخستین بار در کتابهای آموزشی عربستان سعودی ... نظرات() 

تصاویر زنان برای نخستین بار در کتابهای آموزشی عربستان سعودی

  •   تصاویر زنان برای نخستین بار در کتابهای آموزشی عربستان سعودی

در تاریخ آموزش و پرورش عربستان این نخستین باری است که قواعد آموزشی پیشرفته ی زبان انگلیسی – که مخصوص دانش آموزان دبیرستانی می باشد – تصاویری از زنان را با خود همراه دارد.

به گزارش سرویس ترجمه ی شفقنا به نقل از العربیه، از سال 1346 هجری قمری(1926 میلادی) که آموزش و پرورش سعودی بنیان نهاده شد در کتابهای آموزشی دختران و پسران، چاپ عکس زنان ممنوع بوده است. اما هم اکنون در نسخه ی آزمایشی کتاب درسی آموزش قواعد زبان انگلیسی دوره ی متوسطه عکس زنان در چندین صفحه دیده می شود. این کتاب که نسخه ای آزمایشی است پس از پایان سال تحصیلی جاری آماده ی ویرایش و تصحیح می باشد تا به صورت دائمی تدریس شود.
با وجود این که کلیه عکسهای زنان موجود در کتاب نقاب هایی دارند که نیمی از چهره ی آنان را پوشانده است اما حضور آنان به صدور مجوز برای چاپ عکس بانوان در کتابهای درسی اشاره دارد، زنانی که تا چندی پیش فقط نقاشی آنان در کتابها دیده می شد.

این تصاویر که کاملا مشخص است مربوط به زنان بی حجاب می باشد توسط ویرایش های کامپیوتری صاحب نقاب شده اند. در یکی از این تصاویر مربوط به کتاب انگلیسی سوم متوسطه در درسی که از پایبندی به ارزشها و سنتها سخن به میان آمده است، پرستاری با ماسکی که نیمی از چهره اش را پوشانده است مشغول تزریق واکسن می باشد.

در این دروس به دختران آموزش داده می شود که با رعایت حجاب و قرار دادن پوشش بر روی چهره ی خود آداب و رسوم پیشینیان خود را حفظ کنند. یکی از این موارد نقل قول از دختری است که در یکی از دروس در آزمایشگاه مشغول کار است: بسیاری از دوستانم بر این باورند که من بیش از حد جدی و سختگیر هستم اما من واقعا اینگونه نیستم و به خوبی از زندگی لذت می برم و از نعمت آموزش دروسی همچون زیست شناسی و شیمی برخوردار هستم، معلمهایم می گویند امید زیادی به من در پروژه های علمی دارند، من اکنون خوب درس می خوانم تا به دانشگاه بروم تا فردا استاد شوم و به نسلهای آینده درس بیاموزم.

این تغییرات در کتابهای درسی عربستان باعث تعجب بسیاری از مردم گردیده است چرا که پیش از این سختگیری های بسیاری در این زمینه لحاظ می شده است.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian