اخبار پوشاک و طراحی ودوخت آذربایجان غربی
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند ، بلکه کارها را بطریق متفاوت انجام میدهند ...
شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
لباس سنتی تالش بیانگر حجاب ووقار آنهاست ... نظرات() 
لباس سنتی زنان تالش بیانگر حجاب و وقار آنهاست تالش ـ صنایع دستی بومی و سنتی همیشه دارای جذابیتهای خاصی برای همگان است؛ این جذابیت ها را در منطقه تالش در شمال گیلان می توان به صورت ویژه مشاهده کرد.
پوشش محلی و یا لباسهای بومی و سنتی یکی از ویژگیهای فرهنگ بومی و از مختصات زندگی مردم تالش است که متاسفانه امروزه به تدریج در حال رنگ باختن است.
برای حفظ و احیای لباس سنتی زنان تالش تاکنون کار چندانی صورت نگرفته به طوری که این پوشش که حجاب کامل محسوب می شود و نشانه پیوند عمیق آداب و سنن تالشیان با ارزشهای دینی است ، امروزه فقط در برخی از روستاها جایگاه خود را حفظ کرده است.
در این میان تلاش و همت یک بانوی هنرمند تالشی در احیای این پوشش و نمایش آن در عرصه های مختلف نشانگر این است که هنور افرادی هستند که دل در گرو فرهنگ بومی منطقه دارند.
'سکینه پورمحمود' هنرمند ظریف کار تالشی متولد 1355 و کارشناس ادبیات فارسی ، صنعتگر میراث فرهنگی و ساکن روستای آلالان اسالم است که با برپایی یک نمایشگاه و فروشگاه در شهر تالش، پرچمدار عرضه این نوع پوشش زنانه به تالشیها شده است.
وی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به علت علاقه خاص به هویت و سنت ایرانی و تالشی، به دوخت و دوز لباس های محلی تالشی روی آوردم و در کنار آن به دوخت انواع لباس های محلی از جمله کردی ، گیلکی ، مازندرانی و شیرازی نیز می پردازم.
وی می گوید: من زیبایی خلقت خداوند را در تنوع زبانی ، لباس مردمان مختلف و تکثر نژادی دیدم و به همین علت تلاش کردم تا حجاب جامعه ایرانی را در قالب این لباسهای زیبا که مظهر کامل حجاب و عفاف ایرانی است ، به نمایش بگذارم.
وی با تاکید بر لزوم حمایت مسوولان از هنرمندان و اهتمام آنها به حفظ لباس بومی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه در هر شش ماه از سال و ارایه این لباسها در نمایشگاه های شهرستان نیازمند توجه ویژه مسوولان است.
پورمحمود با اشاره به اینکه لباس زیبای زنان تالشی در کشور یونان و آلمان رتبه نخست المپیاد لباس اقوام را کسب کرده، گفت: خوشبختانه مردم مهربان و مهمان نواز ایران استقبال خوبی از نمایشگاه سنتی لباس تالشی می کنند و خواهران و برادران ترک و کرد عزیز ما نیز استقبال خوبی داشته اند.
وی اضافه کرد: نزدیک دو سال است که در تالش با دایر کردن کارگاهی مشغول به کار هستم و تمام تلاشم این است که با قیمت مناسب لباس تهیه کنم تا همه اقشار قدرت خرید این لباسهای گران قیمت را داشته باشند.
وی اظهار داشت: این لباسها ترکیبی از یک دامن 12 متری با یک نوار و شلوار دو متری و پیراهن 5/2 متری و نیز جلیقه 55 سانتی متری و یک روسری می باشد.
این بانوی هنرمند تالشی ادامه داد: زنان تالشی دامن 12 متری این مجموعه لباس را در سالهای گذشته در عروسی ها داخل شلوار پرچین می گذاشتند و سوار بر اسبهای چابک شده و به دنبال عروس می رفتند و دور جلیقه این مجموعه لباس نیز سکه دوزی انجام می دادند.
وی خاطرنشان ساخت: این لباس در رنگهای مختلف دوخته می شود ولی رنگ خاص و غالب لباس سنتی عروسی تالشیها ، قرمز است به طوری که پیراهن و دامن سفید و یا برعکس با جلیقه مشکی دوخته می شود.
پورمحمود گفت: انسان ذاتاً زیبادوست است و ناخودآگاه به اطرافیان زیبایی می دهد و جای خوشحالی است که زنان منطقه اسالم ، خرجگیل ، پره سر ، رضوانشهر و ماسال ضمن تداوم استفاده از لباس زنان تالشی خیلی به سنت ارزش قائل هستند و احترام خاصی برای این لباس می گذارند.
وی توجه به مولفه های فرهنگ بومی و محلی را موجب تقویت باورها و رفتار ما در برابر تهاجمات فرهنگی دانست و بیان کرد: ما اگر دست به دست هم دهیم و زنجیروار از تهاجم فرهنگی جلوگیری کنیم می توانیم لباس خود را به عنوان یکی از نمادهای فرهنگ ایرانی به خارجی ها بقبولانیم چرا که استقبال آنها از نمایشگاه های لباسهای محلی نشان داده که ملل دیگر لباسهای ما را خیلی دوست دارند. ک/4
7106 / 535/695/508 انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30314950