اخبار پوشاک و طراحی ودوخت آذربایجان غربی
افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند ، بلکه کارها را بطریق متفاوت انجام میدهند ...
دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۱
کشت پنبه به صورت الگویی بزودی درخوی آغازمیشود ... نظرات() 

مدیر جهاد کشاورزی خوی گفت: بزودی کشت پنبه به صورت الگویی در دو مزرعه در این شهرستان آغاز می شود.

 


حسن حسین زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: به صورت الگویی در بهار امسال کشت پنبه در مزارع خوی انجام می شود تا با ترویج کشت، شرایط مناسب برای تولید انبوه این محصول در منطقه فراهم شود.

وی افزود: کشت پنبه 42 سال پیش در بیشتر مزارع شهرستانهای خوی و چایپاره معمول بوده و سالانه صدها تن محصول، تولید و به دیگر شهرهای ایران صادر می شد که به دلیل شیوع نوعی آفت در کشور همسایه شوروی سابق و امکان گسترش آن به دیگر محصولات کشاورزی منطقه، کشت آن متوقف شد.

مدیر جهادکشاورزی خوی اضافه کرد: با توجه به از بین رفتن این آفت و همچنین فعالیت کارخانه نساجی در این شهرستان، وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت این محصول را در این منطقه لغو کرده است و کشاورزان منطقه می توانند به کشت این محصول اقدام کنند.

به لحاظ کثرت کشت این محصول و مرغوبیت محصول پنبه تولیدی این شهرستانها، بزرگترین کارخانه پنبه پاک کنی و بسته بندی شمال آذربایجان غربی در شهر ایواوغلی خوی فعال بود که محصولات آن به دیگر شهرهای ایران صادر نیز می شد که به علت عدم کشت این محصول این کارخانه نیز تعطیل شده است.

اغلب زنان و مردان روستایی این دو شهرستان از محصولات پنبه در فصول سال و به ویژه در فصلهای پائیز و زمستان اقدام به بافتن جاجیم برای زیراندازی در منازل خود می کردند که این هنر سنتی نیز در حال بین رفتن است که امید می رود با کشت دوباره این محصول شاهد احیای هنرهای سنتی در منطقه باشیم.

 

کد مطلب 2305

 به نقل از سایت اورینیان