مردم لباس‌های محلی گذشته را بیشتر می پسندند

 

استان: خراسان رضوی          

 


هنرمندان تولید کننده لباس‌های محلی مشکلی در بازار فروش ندارند و این هنر در حال حاضر دوران خوبی را پشت سر می‌گذارد.

عصمت رضایی در گفتگو با میراث آریا(chtn)، با بیان این مطلب گفت: علاقه مردم به لباس‌های محلی نسبت به گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: امروزه نه تنها استفاده از لباس‌های محلی در میان بومیان منطقه رواج دارد، بلکه علاقه‌مندان به هنر در سراسر کشور به استفاده از لباس‌های محلی روی آورده‌اند.

این هنرمند مشهدی با بیان اینکه لباس محلی هر منطقه بیانگر فرهنگ و هنر ساکنان آن منطقه است، افزود: از آنجایی که آثار تولید شده تنوع رنگ بسیاری دارد، مورد پسند افراد بسیاری قرار می‌گیرد.

این صنعتگر کهنه کار مشهدی با اشاره به اینکه استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی لباس‌های محلی گوناگونی دارند، اظهارداشت: لباس محلی قوچان، قلعه نو، درگز و کرمانج از لباس‌های محلی معروف این استان‌ها هستند.

وی در ادامه افزود: لباس‌های محلی شهرستان‌های مختلف از نظر ظاهری خیلی به هم شباهت دارند ولی از نظر نوع دوخت، طرح و نوار بکار رفته در حاشیه لباس‌ها متفاوت هستند.

رضایی با تأکید بر اینکه آمادگی برای آموزش این رشته را به هنرجویان دارد، افزود: خواستار حمایت بیشتر از سوی معاونت هنرهای سنتی و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی برای توسعه بیشتر این هنر هستیم.

وی اضافه کرد: ارائه وام برای فراهم آوردن مواد اولیه نخستین گام برای آموزش این رشته از هنرهای سنتی است.

این صنعتگر در خصوص نحوه تولید این محصولات خاطر نشان کرد: پارچه این محصولات با دست بافته شده و از دامن، شلوار، پیراهن، کت، بازوبند، شال مشکی و همچنین یک شال تشکیل می‌شوند./112

       

/ 1 نظر / 3 بازدید
شهریار

نت