اعلام 214 رشته برای مشاغل خانگی

نوشته شده توسط فرهاد اسماعیلی     

قانون حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی از زمان تصویب آن در مجلس در خرداد امسال تا تدوین، تصویب و ابلاغ آن در هفته گذشته، از سوی تیم‌‌های کارشناسی مورد بررسی قرار گرفت و در کمیته مشاغل خانگی که رئیس آن وزیر کار و امور اجتماعی بود این بررسی‌‌های کارشناسی مورد نقد قرار گرفت تا در نهایت پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی این قانون، رشته‌‌های مورد تایید این کمیته که در ردیف مشاغل خانگی قرار می‌گیرند، اعلام شد. براساس اعلام دبیرخانه کمیته حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی، تاکنون ۲۱۴ رشته مشاغل خانگی که می‌توان آن ‌را اجرایی کرد شناسایی شده است. از این ۲۱۴ رشته، ۱۲۰ رشته در بخش صنایع دستی و ۱۱ رشته در بخش تولیدی کشاورزی، دامپروری و شیلات است. بخش تولید صنعتی نیز ۴۱ رشته، فعالیت‌‌های بخش فناوری اطلاعات ۱۱ رشته و مشاغل خانگی خدماتی نیز هفت رشته را شامل می‌شوند.
محمدرضا حمیدزاده، کارشناس کارآفرینی درباره رشته‌‌های اعلامی مشاغل خانگی به خبرنگار «گسترش صنعت» گفت: اینکه برای آغاز کار ۲۱۴ رشته معرفی شده است نشان از بررسی و تحقیق درباره این رشته‌‌ها دارد. وی افزود: همانطور که انتظار می‌رفت بیشتر رشته‌‌های معرفی شده مربوط به صنایع‌دستی با ۱۲۰ رشته است. این نشان می‌دهد که اهمیت به صنایع‌دستی می‌تواند اشتغالزایی زیادی در کشور داشته باشد و توسعه این صنایع می‌تواند به صادرات غیرنفتی کشور نیز کمک کند.
صنایع دستی
دبیرخانه کمیته حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی، ۴۱ سرفصل‌‌های شغلی برای بخش صنایع‌دستی در نظر گرفته است.
شاخه نساجی سنتی که شامل توربافی، شالبافی، زری‌بافی، موج‌بافی، ترمه‌بافی، مخمل‌بافی، سجاده‌بافی، دارایی‌بافی (ایکات)، شمدبافی، تکه‌دوزی، ‌شبکه‌دوزی،‌ ابریشم‌دوزی،‌ آجیده‌دوزی (لایه‌دوزی)، جاجیم‌بافی،‌ چادر شب‌بافی،‌ ماشته‌بافی و عبابافی است. پوشاک سنتی نیز گیوه‌بافی، چاروق‌دوزی،‌ چموش‌دوزی،‌ پوستین  ‌دوزی،‌ طراحی و دوخت لباس محلی،‌ گیوه‌دوزی، قلاب‌بافی،‌ میل بافی (کاموا بافی- بافتنی سنتی)، کلاه نمدی، عروسک‌بافی را در بر می‌گیرد.
دیگر زیرشاخه صنایع‌دستی نیز صنایع فلزی است که مشاغل قلم‌زنی، مشبک‌سازی فلزی،‌ حکاکی روی فلز، ملیله‌دوزی، گرگور بافی، زیو‌ر‌آلات سنتی (جواهر سازی) و صنایع‌دستی مسی (تابلو، وسایل تزئینی) است.
صنایع‌دستی چوبی و حصیری مربوط به معرق‌کاری، حصیر‌بافی، منبت ریز (آباده و گلپایگان)، ترکه‌بافی (ارغوان‌بافی، مرواربافی، چم‌بافی)، کپوبافی، خراطی (ساخت ظروف چوبی- تسبیح‌سازی)، نقاشی روی چوب، قاب‌سازی، مرواریدبافی، مشبک چوب، خاتم‌کاری، سوخت روی چوب، ساخت‌ سازهای سنتی (ساخت سازهای بادی- ساخت سازهای کوبه‌ای)، پیکر تراشی چوبی (مجسمه‌سازی)، سفال، سرامیک و کاشی سنتی شامل سفال و سرامیک، کاشی هفت رنگ، معرق کاشی، نقاشی روی سفال و مهرسازی است.
آبگینه نیز شامل نقاشی روی شیشه- ویترای بوده و پیشه‌های سنتی وابسته به صنایع‌دستی شامل نخ ریسی سنتی،‌ رنگرزی گیاهی می‌شود. همچنین صنایع‌دستی سنگی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی (گوهر تراشی) را در برمی‌گیرد. حمیدزاده، کارشناس کارآفرینی درباره رشته‌‌های زیرشاخه بخش صنایع‌دستی بیان کرد: رشته‌‌های بخش صنایع‌دستی اعلام شده از سوی کمیته مشاغل صنایع بیشتر شامل مشاغلی می‌شود که در حال حاضر زنده است و فعالیت‌‌هایی هرچند کوچک در گوشه و کنار ایران انجام می‌شود. وی با اشاره به صنایع فراموش شده این بخش گفت: بهتر است این کمیته برخی صنایع‌دستی را که فراموش شده و امکان احیای آن وجود دارد در قالب صنایع دستی فراموش شده، ارائه کند تا علاقه‌مندان به این رشته‌‌ها نیز امکان فعالیت و استفاده از توان حمایتی دولت در این بخش‌‌ها را داشته باشند.
بخش
کشاورزی، دامپروری و شیلات
مشاغل تولیدی بخش‌های کشاورزی، دامپروری و شیلات دو زیرمجموعه دارد که فعالیت‌های پرورش طیور و حشرات شامل پرورش‌دهنده اردک گوشتی، پرورش‌دهنده بوقلمون گوشتی، پرورش‌دهنده کرم‌ابریشم، پرورش ‌دهنده غاز، پرورش‌دهنده کبک، پرورش‌دهنده برخی سوسک‌ها و مورچه‌ها (برای خوراک دام و طیور یا صادرات)، پرورش‌دهنده پرندگان زینتی و حیوانات (کبوتر- قناری)، پرورش‌دهنده پرندگان خوراکی، پرورش‌دهنده بلدرچین، جوجه کشی شده و فعالیت‌های شیلات شامل تولید ماهیان زینتی و آکواریومی می‌شود.
مشاغل بخش خدماتی کشاورزی، دامپروری و شیلات نیز سه زیر مجموعه به شرح زیر دارد:
بخش خدمات کشاورزی، بسته‌بندی انواع مواد غذایی از محصولات کشاورزی (سنتی- صنعتی) و گیاهان دارویی، بسته‌بندی و درجه‌بندی محصولات زراعی، تهیه و بسته‌بندی سبزیجات فرآوری شده (خشک، پودر، سرخ کرده، پاک کرده و خرد کرده)، تهیه و بسته‌بندی بذر محصولات جالیزی، بلغورسازی، فرآوری محصول زعفران (خشک کردن و بسته‌بندی)، فرآوری و بسته‌بندی زرشک، خشک کردن و بسته‌‌بندی میوه‌، بسته‌بندی و پاک کردن انواع دانه‌های روغنی را در بر می‌گیرد.
همچنین خدمات جمع‌آوری شیر، تولید ژل رویال از زنبور عسل، تهیه فرآورده‌های لبنی مانند (کشک، پنیر، دوغ)، فرآوری و بسته‌بندی عسل زیر، شاخه‌‌های شغلی بخش خدمات دامپروری را تشکیل می‌دهد.
بخش تولیدی صنعت
صنایع نساجی، پوشاک و سراجی (مشروط به استفاده نکردن از چرخ صنعتی)، از زیر مجموعه‌‌های بخش تولیدی صنعتی مشاغل خانگی است که طراحی و دوخت لباس، خیاطی لباس عروس، شلواردوز، راسته‌دوز، نازک‌دوز مردانه، ضخیم‌دوز مردانه، نازک‌دوز زنانه، بچه‌گانه‌دوز، پیراهن‌دوز مردانه و شومیزه زنانه، بافندگی، ملحفه‌دوزی، پرده‌دوزی،

تولید رومیزی و بافت‌های ترکیبی را در بر می‌گیرد. دیگر زیر شاخه این بخش صنایع غذایی است که شامل تولید و بسته‌بندی ترشی‌ها و شور، ماست‌بند، تولید گلاب و عرقیات گیاهی، تولید و بسته‌بندی آبلیمو، آبغوره، سرکه، نارنج، نبات‌پزی، شیرینی‌پزی سنتی،‌ پخت انواع نان، تهیه شکلات، تهیه لواشک،‌ تهیه مربا، تهیه ماهی فرآوری شده (دودی- شور)، تولید انواع رب و تولید رشته آشی می‌شود.
بخش فناوری اطلاعات
در بخش کسب‌وکارهای با گرایش فناوری اطلاعات (تهیه برنامه نرم‌افزاری)، آموزش‌های مجازی،‌ برنامه نویس‌،‌ خدمات ترجمه، تایپ، حروفچینی و صفحه‌بندی کتاب و مجلات،‌ طراحی شبکه‌های ارتباطی،‌ تجارت الکترونیک در بخش کشاورزی،‌ طراح مولتی مدیا (تولید‌کننده چند رسانه‌ای)،‌ ساخت و نقاشی‌های متحرک (انیمیشن)،‌ طراح صفحات وب،‌ طراح لباس و کفش،‌ طراح داخلی ساختمان و دکوراسیون،‌ خدمات حسابداری، گرافیست، آموزش و تدریس از طریق اینترنت (آموزش از راه دور)، طراح سازه‌های ساختمانی، نقاشی و مصور‌سازی کتاب کودک، طراحی کتب تصویری برای رنگ‌آمیزی کودکان، مشاوره اینترنتی، تلفنی، SMS، MMS با موضوع تغذیه، روانشناسی، پرستاری، پزشکی، بهداشت، تنظیم خانواده، ترک اعتیاد، تداخل دارویی، مراقبت‌های بیماری، تهیه نرم‌افزارهای کامپیوتری، طراحی و تهیه مجلات و روزنامه‌های دیجیتال، تبلیغ کالا و خدمت به صورت مجاری و فروش آن و جمع‌آوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف و مورد تقاضا، فروش کتاب و تولیدات فرهنگی دست دوم قرار می‌گیرد.
بخش خدمات
این بخش شامل فعالیت‌‌های فرهنگی، هنری و صنایع فرش است. در بخش فعالیت‌‌های فرهنگی، هنری، خطاطی،‌ ویراستاری،‌ نویسندگی (داستان، شعر، فیلمنامه، نمایشنامه، آموزشی)، برجسته‌نویسی با خمیر و رنگ و تصویرگری کتاب کودک جزو مشاغل است و در صنایع فرش نیز طراحی سنتی قالی، رنگ‌آمیزی نقشه فرش را شامل می‌شود.
حمیدزاده، استاد و کارشناس کارآفرینی با اشاره به اینکه تصویب قانون مشاغل خانگی و به تبع آن ابلاغ دستورالعمل اجرایی آن و اعلام فهرست مشاغل مورد حمایت گام بزرگی است، افزود: اگر مجموعه دستگاه‌‌های مرتبط و بانک‌ها به اجرایی شدن این قانون کمک کنند، می‌توان امیدوار بود که مشکل بیکاری کشور در ۷ تا ۱۰ سال آینده به کمتر از پنج درصد برسد.

                                  از روزنامه گسترش

/ 0 نظر / 48 بازدید