احیای صنایع دستی بومی بستر ارزشمندی برای اشتغال زایی است

احیای صنایع دستی بومی، بستر ارزشمندی برای اشتغال زایی است   ارومیه- احیای صنایع دستی بومی در استان آذربایجان غربی، بستر بسیار ارزشمندی برای اشتغال زایی در واحدهای اقتصادی خانگی برای فعالیت جوانان است.   صنایع دستی و هنرهای سنتی همیشه جایگاه ویژه ای در فرهنگ مردم این استان داشته است، با نگاهی به آثار کشف شده از دوران نوسنگی تا آثار متنوع سفالی و فلزی و... که همه برای رفع نیازهای روزمره مردم ساخته می شده اهمیت این موضوع آشکار می سازد.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی آذربایجان غربی در این مورد می گوید: به جهت اقلیم و موقعیت جغرافیای منطقه هنرهای سنتی و صنایع دستی در میان خانواده های استان از جایگاه خوبی برخوردار بوده است.
' حسن سپهرفر ' به خبرنگار ایرنا گفت: آموزش و حمایت از تولیدات بالاخص حمایت از جوانان فعال دراین زمینه توانسته گامی مثبت در ایجاد اشتغال در زمینه صنایع دستی در آذربایجان غربی باشد.
وی، با اشاره به اینکه اکثر رشته های صنایع دستی در خانه قابل تولید است، افزود: این مزیت رشته های صنایع دستی در سالهای اخیر باعث گرایش خانواده ها به این رشته ها شده است.
وی گفت: پارسال در استان 800 نفر در 22 رشته صنایع دستی آموزش دیده و برای 570 نفر مجوزسه گانه (تاسیس، کارت شناسایی و پروانه تولید) صادر شده است.
سپهرفر افزود: یکی از اقدامات حوزه معاونت صنایع‌ دستی این اداره کل برگزاری دوره‌‌های آموزش کار و دانش در رشته مشبک چوب است.
وی با اشاره به انجام هماهنگی‌های لازم میان اداره کل میراث فرهنگی و آموزش و پرورش در سال‌های گذشته، گفت: همچنین شرایط برگزاری دوره آموزش مورد نظر برای 25 معلول ذهنی و حرکتی در هنرستان باغچه‌بان ارومیه مهیا شده است.
وی افزود: آموزش‌های لازم طی دوره دو ساله توسط مربیان با نظارت مستمر بر روند عملکرد و چگونگی آموزش توسط کارشناسان حوزه معاونت صنایع ‌دستی استان انجام شده است.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: 15 معلول ذهنی و حرکتی پس از گذراندن دوره‌های آموزشی، کسب مهارت لازم و برگزاری آزمون، موفق به دریافت مدرک مهارت و دیپلم صنایع ‌دستی درسال 89 شدند و10 هنرجو نیز در حال گذراندن آخرین مراحل آموزش در پایه سوم هنرستان هستند.
سپهرفر به آموزش 39 هنرمند در شاخه کار و دانش رشته‌های صنایع‌ دستی در استان اشاره کرد و یادآور شد: از این تعداد 34 هنرمند در رشته معرق، سه هنرمند در رشته نگارگری و دو نفر در رشته تذهیب دراستان آموزش دیده‌اند.
وی همچنین گفت: 20 هنرمند به منظور بهره‌مندی از تسهیلات صندوق مهر امام رضا (ع) به این صندوق معرفی شده اند.
وی افزود: هنرمندان شاغل در رشته های نساجی سنتی، هنرهای چوبی و گلیم‌بافی از معرفی شدگان برای دریافت تسهیلات می باشند.
سپهر فر گفت: استان آذربایجان غربی در عرصه تولیدان صنایع دستی می تواند با تولید انبوه پاسخگوی نیازهای سایر مناطق کشور نیز باشد.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهارکرد: درجهت حمایت از هنرمندان، ثبت نام برای فعالیت درحوزه مشاغل خانگی حوزه صنایع دستی در استان آغاز شده و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت مشاغل خانگی اقدام به ثبت مشخصات خود نمایند.
وی افزود: پوشاک سنتی و صنایع دستی چرمی، فلزی، چوبی حصیری، دریایی، سنگی و دست دوزیهای سنتی و پیشه های سنتی وابسته به صنایع دستی از مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی می باشند.
سپهرفر گفت: سقف تسهیلات پرداختی به هنرمندان و فعالان در حوزه مشاغل خانگی از 30 تا 50 میلیون ریال است.
7125/587                                  خبرگزاری ایرنا

/ 0 نظر / 8 بازدید